Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

 

ARTAN SHABANI ESPONE A ROMA

Ne Rome u inagurua edicioni internacional "Lacio midis Europes dhe Mesdheut"
Ne kete edision te nivelit shume te larte pervec artisteve , ndodheshin ministra te jashtem, rektore, presidenti i rajonit  te Lacios , personalitete te artit dhe diplomacise .
Ne kete aktivitet , merrnin pjese 20 shtete nga Europa -mesdhetare si Shqiperia, Franca, Italia Israeli, Cipro,Croazia,Portogallo,Greqia , Turqia, Montecarlo , Malta, Maroko , Algjeri etje
Shqiperia u prezantua nga piktori shume i njohur si ne publikun artedashes Italian si dhe ne Shqiperi  piktori  Artan Shabani
Shabani, prezanton 30 punime  ne pallatin prestigjoz  te 1600  palazzo Doria  Pamphili, ne afersi te Viterbos , Ne kete prezantim ishte edhe fotografi Roland  Tasho ku prezantoi nj cikel te portreteve te shqiptareve  ne Itali  psh Kledi Kadiun, Ilir Shaqirin , disa mjek , muzikant si Ejnxhi Nini , redaktor si Roland Sejko , piktor si Artan Shabani , regjizor si Edmond Budina etje
Ne inagurimin e kesaj ekspozite ishin te pranishem personalitete  dhe miq te shqiperise  .Drejtor i muzeumit  monumental te Vittorianos.
Zoti Alessandro  Nicosia  shprehu fjalet e tij  me te mira dhe fton artistin  Artan Shabani  te ekspozoj  ne kete Compleks monumental , qe eshte nje nga qendrat me te rendesishme ne bote.
Theksojme qe ky aktivitet pati patronatin  e prsidentit te republikes Italiane Giorgo Napolitano , patronatin e regione Lazio etje
Drejtimin artistik  te ketij edicioni e udhehoqi z Alessander  Nicosia dhe Vicenzo Mollica .Madrina e ketij aktiviteti prestigjoz eshte aktoria Franceze me fame boterore Catherine Deneuve
 Ekspozita do te qendroj e hapur deri ne daten 14 Tetor 2006
Vitore Stefa Leka

www.artanshabani.com

Priru / Torna