Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

Le favole di ARBITALIAbimbi

Pėrrallza e maēes dhe miut

 
 
Njė herė njė maēez ish e shini shpinė dhe ēoi di sollde. Doni tė bjeni mish po tha: "A ha njė herė!"
Bjeti poka njė jetull e bukur, u kreh me noka e u vu te dritsora.
Shkoi njė gjel e i tha: "O..o...ndrikulla maēez, ti pse u ndrrove kėshtu somenatė?"
"U ndrrova se dua tė martohem!"
"Mė do mua pėr dhėnder?"
"Shomi si kėndon."
"Kikirikģ..."
"Jo, jo, nėng tė dua se naten mė trėmben."
Shkoi ulku e i tha: "Ndrikulla maēez, ti pse u ndrrove kėshtu?"
"O kumbą, u ndrrova se dua tė martohem."
"Mė do mua pėr dhėnder?"
"Shomi si kėndon."
"Uł...Uł..."
"Jo, jo, se naten mė zgjon."
Shkoi lepuri e i tha: "Ndrikulla maēez, ti pse u ndrrove kėshtu?"
"O kumbą, u ndrrova se dua tė martohem."
"Mė do mua pėr dhėnder?"
"Shomi si kėndon."
"Ni..ni..ni..."
"Jo...jo, se ti mė trėmben."
Shkoi dhelpra, ngrejti hunden e i tha: "Ndrikulla maēez, ti pse u ndrrove kėshtu?"
"O kumbą, u ndrrova se dua tė martohem."
"Mė do mua pėr dhėnder?"
"Shomi si kėndon."
"Uą..uą..uą..."
"Jo, jo, se mė nget tok."
Shkoi tatadhiza dhe i tha: "Ndrikulla maēez, ti pse u ndrrove kėshtu?"
"O kumbą, u ndrrova se dua tė martohem."
"Mė do mua pėr dhėnder?"
"Shomi si kėndon."
"Tatadģ..tatadģ..."
"Jo, jo, se mė taraksen te gjumi."
Shkoi miu e i tha: "O..o...o...ndrikulla maēe, ti pse u ndrrove kėshtu?"
"U ndrrova se dua tė martohem."
"Mė do mua pėr dhėnder?"
"Shomi si e ke zėrin."
"Mi..mi..mi..." bėri miu.
"Ngjitu se fjasmi!"
Kėshtu u ndreqtin e van mbė qish e vun kurorė.
Ngapu shtatė ditė, maēza vate mbė qish e lireu miun ndė shpi tė zieni poēen. Miu e ziti. Pra muari njė bukez e vate t' e ngjini. Bukėza i pėlqei e u vu t' e ngjini papan, po bukėzen kėtė herė e mbajti shumė te lėngėt, u kėput e hiri poshtė. Miu bėri t' e zėni, po shkau mbrėnda e posovisi.
Kur u mbjodh maēza e pa se miu nėng ish, u vu t' i thėrrini par tė hajnė. Thėrrini, thėrrini, po miu s' i pėrgjegjej. Ruajti ndėse u kish shehur ndė shpi: nėn shtrat, nėn sėnduqit, te furri, po pa se s' ish, muari poēen tė hani. Kur ish e mbrazni poēen, ra dhe miu te taluri. Maēza u vu e qani. Pra i shkuli njė vesh t' e pravoni. Pa se ish i ėmbel dhe e hėngri tė tėrė.
E ēė ahina maēza ha miun.