ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

PREMIO MEDITERRANEO 2009

NOTIZIA PER I MEDIA IN ALBANIA

NJOFTIM PĖR MEDIAN

Instituti Kombėtar i Diasporės nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė njofton se sot nė 19 shkurt 2009 kantautori i njohur arbėresh Pino Kakoca (Pino Cacozza) mori “Ēmimin Mesdhetar pėr Artin dhe Krijimtarinė-2009”, dhėnė nė Napoli nga Fondacioni i Mesdheut. Ky ēmim konsiderohet si “Nobeli i Mesdheut” dhe u jepet ēdo vit personaliteteve tė shquara tė jetės politike, shkencore dhe kulturore artistike, tė cilėt me veprimtarinė e tyre kanė kontribuar pėr tė zbutur tensionet dhe ēelur njė proēes tė lirė e mirėdashės pėr tė afruar kulturat e popujve tė ndryshėm.

Kėtė vit mes fituesve janė edhe politikani Massimo D’Alema (vlerėsim pėr kontributin e tij diplomatik), gazetari shumė i njohur Ibrahim Al-Mohallem (vlerėsim nė fushėn e informacionit), Karmen Romero (pėr kontributin kulturor) etj.

Pino Kakoca ka lindur nė Shėn Dhimitėr Korone nė 27 shtator 1957 dhe ka kryer studimet pėr gjuhė dhe letėrsi tė huaj nė Universitetin e Kalabrisė, duke u specializuar veēanėrisht nė gjuhėt franceze, shqipe dhe angleze. Pėr pesė herė rradhazi ka fituar ēmimin e parė nė Festivalin e Kengės Arbėreshe. Nė vitn 1984 me “Ajri i jetės”, nė 1985 me “Jemi njė kulturė ēė ngė mėnd vdes”, nė 1986 me “Me njė mik afėr”, nė  1988 me “Kjo ėshtė festa mė e madhe ēė ka Arbėria”, nė  2004 me “E bukura vashės, e bukura gjitoni” dhe nė vitin 2008 me kengėn “Ishe njė herė”. Kantautori i njohur arbėresh ka fituar katėr herė edhe Ēmimin e Kritikės “Giuseppe D’Amico”.

Nė Napoli, pas ceremonisė sė ndarjes sė ēmimeve, Pino Kakoca pėr pjesėmarrėsit luajti recitalin e tij tė njohur “Rrėnjėt e Arbėrisė”.

(Bashkėngjitur ėshtė fotoja e kantautorit Pino Kakoca”.

 

 

priru / torna