Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

BAROMETRI DIPLOMATIK

Prof.Dr.Mehdi HYSENI

 

KUSH LUAN ME ZJARRIN E TERRORIZMIT, DO TĖ  DIGJET  NĖ  FLAKĖN  E TIJ !

 

- Ata qė e pėrdorin dhunėn dhe format e terrorit kundėr institucioneve tė Kosovės janė armiqė tė lirisė dhe tė  pavarėsisė sė Kosovės.

 

Nė kuptim tė gjerė tė marrėdhėnieneve ndėrkombėtare, terrorizimi ėshtė njė fenomen i ri, i cili pėr shkak tė difuzionit,  tė prapavijės., tė qėllimit  dhe formave tė ndryshme tė “objektit” tė tij, nuk mund tė pėrkufizohet  nė mėnyrė tė njėtrajtshme, sepse varet nga vendi ku shfaqet, zhvillohet si rrjedhim i shpėrthimit tė vatrave tė krizės dhe i pakėnaqėsisė nga zhvillimi i ngjarjeve tė caktuara politike. Mirėpo, pavarėsisht nga  veprimtaria derivative dhe format joinstitucionale  me karakter nacional, politik, ideologjik, partiak, religjioz, social dhe kriminalogjik tė terrorizmit, ky nė asnjė mėnyrė nuk mund tė legalizohet dhe tė justifikohet si mjet i ligjshėm pėr zgjidhjen e problemeve dhe tė krizave ndėrkombėtare apo tė atyre me karakter lokal, duke u thirrur nė emėr  tė luftės pėr liri, demokraci dhe pavarėsi tė ndonjė vendi, sepse si mjet tė vetėm iracional ka pėrdorimin e dhunės, i cili ēon vetėm nė katastrofė dhe nė regres tė botės sė qytetėruar. Prandaj, terrorizmi si akt antinjerėzor dhe antiligjor, me tė drejtė sanksionohet me tė gjitha ligjet dhe konventat e sė drejtės pozitive  ndėrkombėtare, si vepėr kriminale kundėr njerėzimit dhe bashkėsisė ndėrkombėtare.

 

Duke mbajtur parasysh tė gjitha anėt negative dhe ēnjerėzore tė fenomenit tė terrorizmit, si dhe tė gjitha pasojat e tij tė deritashme nė arenėn e marrėdhėnieve ndėrkombėtare, politika shqiptare (pozitė-opozitė), me qėllim tė arritjes sė objektivave tė saj kombėtare politike dhe ndėrkombėtare, si dhe tė flakjes sė papajtueshmėrive  mbi baza  politike, ideologjike dhe partiake, nė asnjė mėnyrė nuk duhet  tė krijojė kushte dhe klimė ta favorshme tė paraqitjes nė skenėn politike tė individėve apo tė grupeve tė ndryshme tė interesit me ide dhe me  qėllime tė errėta pėr t’i “qėruar hesapet” me forcė, me dhunė dhe me terrorizėm, ashtu siē po insiston dhe po kėrkon Serbia gjenocdiale, qė shqiptarėve t’ua mveshė veprat e saj terroriste, duke shpresuar se kjo ėshtė e vetmja mėnyrė e kapshme , qė shqiptarėt dhe Kosovėn t’i privojė nga tė drejtat e tyre historike dhe tė ligjshme, qė tė jenė tė lirė dhe tė pavarur nė truallin e tyre tė Shqipėrisė Etnike. Kėtė devizė antishqiptare, duhet ta kenė tė qartė tanimė edhe vremēat nė Kosovė, e  lėre mė ajka politike e Kosovės.  Pėrderisa jemi pėrcaktuar tė merremi me politikė, atėherė edhe problemet e shfaqura nė kėtė sfond, duhet tė zgjidhen me mjete politike; duke menduar dhe vepruar  politikisht, duke e pėrdorur arsyen, e  jo duke ndėrsyerė dhe pėrdorur forcėn dhe kėrcėnimin me forcė ndaj rivalėve politikė, sepse me kėtė rast nuk do tė fitonte asnjė opcion politik paqėsor, sado qoftė i drejtė, dhe nė favor tė interesit tė pėrgjithshėm kombėtar apo tė aleatėve ndėrkombėtarė, por do tė triumfonte iracionalja, qė pa dyshim do tė shpiente nė forma tė ndryshme tė anarkisė terroriste, ku ēmimin mė tė madh do ta paguanin njerėzit e pafajshėm, si “kalimtarė rasti” ose si “spektatorė tė drejtpėrdrejtė” tė zhvillimit tė ngjarjeve tragjike. Thjesht, forca, dhuna, banditizmi me elemente terrorizimi, vijnė nė shprehje  vetėm atėherė, kur  bartėsit e tyre janė tė pafuqishėm, qė para opinionit publik tė demonstrojnė  pjekurinė e tyre politike  racionale nė favor tė realizimit tė objektivave dhe tė interesit tė pėrgjithshėm kombėtar apo nė kuptim mė tė gjerė.

 

 Duhet tė nėnvizojmė se ai soj “politikanėsh”, qė ėshtė i prirur tė sugjerojė pėrdorimin e forcės dhe tė formave tė ndryshme tė presionit kundėr oponentėve politikė (ashtu siē vepronte Slobodan Milosheviqi me Mirjana Markoviqin-Milosheviqin nė likuadimin e kundėrshtarėve tė tyre politikė, siē ishin: Ivan Stamboliq, Dragan Todoroviq..., etj.), nė vend tė arsyes dhe tė kulturės politike, nuk mund ta ketė vendin nė politikė as nė kuptimin e ngushtė, as nė kuptimin e gjerė tė realizimit tė qėllimeve tė saj qoftė nė aspektin kombėtar, qoftė nė atė ndėrkombėtar.

 

Pėr hir tė ruajtjes sė interesit tė pėrgjithshėm politik kombėtar, parapėlqehet qė i gjithė ai “soj politikanėsh muskulė” (nėse ėshtė i pranishėm nė skenėn politike nė Kosovė, dhe mė gjerė), i cili gabimisht dhe me anė tė lidhjeve tė ndryshme familiare, komerciale  apo tė grupeve tė interesit tė korruptuara kanė “pėrfunduar” nėpėr “kurzhoket” politike dhe partiake si nė Kosovė, ashtu edhe nė hapėsirat e tjera tė Shqipėrisė Etnike, nevojitet qė  sa mė parė ta braktisin politikėn, dhe tė inkuadrohen nė forcat e ligjshme policore dhe ushtarake kombėtare apo ndėrkombėtare, sepse vetėm atje ekzistojnė kushtet reale pėr harxhimin e forcės sė  tyre ekstreme fizike. Ndryshe, ekzison rreziku qė njė ditė ajka e mirėfilltė politike  shqiptare t’i dorėzojė “armėt politike” para  “politikės sė fizkulturės” sė  partnerėve tė tyre tė panatyrshėm, tė ashtuqujatur “muskulė”. Njė rrezik tė kėtillė   e paralajmėron edhe pėrpjekja e fundit e kryerjes sė atnetatit ndaj presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, e cila ėshtė pėr ēdo dėnim.

 

Njohtimi i lajmit nga zėdhėnėsi i Shėrbimit Policor tė Kosovės, Refki Morina,  dhėnė masmediave nė Kosovė, se dje (mė 15 mars 2005) nė orėn 8,30 tė mėngjesit kishte shpėrthyer njė mjet eksploziv, i vendosur nė njė kontejner buzė rrugės “Ramiz Sadiku”,  nė atė ēastin ku aty pari po kalonte kolona e automjeteve, ku ishte edhe vetura nė tė cilėn ndodhej presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, me ē’rast ajo u dėmtuar, por fatbardhėsisht jo edhe presidenti Rugova, u prit me indinjatė nė opinionin publik tė Kosovės, si dhe nė tėrė diasporėn shqiptare. Pavarėsisht se nga kush ėshtė urdhėruar tė kryhet  ky akt i shėmtuar atavik. me performanca terrorizimi klasik,  ėshtė i patolerueshėm dhe absurd, qė ēon ujė vetėm  nė  “buti tė mullirit”  terrorist kolonial dhe gjenocidal tė Serbisė, sepse gama e tij  tinėzare antishqiptare nuk ka pasur pėr qėllim vetėm vrasjen e Ibrahim Rugovės, por edhe vrasjen e lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės.  Kėtė akt terrorist, po nė kėtė frymė, e vlerėsoi dhe e komentoi edhe “dėshmitari okular” Havier Solana (ministri pėr Politikė dhe Siguri tė Jashtme i Bashkimit Evropian)  nė takimin e tij diplomatik me presidentin e Kosovės, dr. Ibrahim Rugova, bėrė nė Prishtinė, mė 15 mars 2005, vetėm disa ēaste pas ndodhjes sė atentatit kundėr Ibrahim Rugovės nė qendėr tė Prishtinės.

 

Me tė drejtė dhe, nė kohė tė duhur reaguan organet dhe institucionet pėrkatėse zyrtare tė qeverisė sė Kosovės, tė UNMIK-ut,  subjektet politike, dhe masmediat shqiptare tė Kosovės, duke e kualifikuar atė si akt shėmtues dhe antinjerėzor-si akt terrorizmi kundėr presidentit Ibrahim Rugova, si dhe kundėr rendit, paqes dhe qetėsisė sė qytetarėve tė Kosovės. S’ka  dyshim se kėsaj dukurie tė shėmtuar, duhet t’i mbyllėn tė tė gjitha rrugėt, duke pėrdorur tė gjitha mjetet ligjore vendore dhe ndėrkombėtare, nė mėnyrė qė  Kosova, si dhe mbarė populli shqiptar nė tė gjitha hapėsirat e tij etnike nė Ballkan, tė shpėtojnė nga  kolera e terrorizmit tė brendshėm dhe tė jashtėm. Duke qenė se,  historikisht, shqiptarėt nuk e njohin, as nuk kanė pasur kurrnjėherė kontakte direkte, as indirekte  me fenomenin e terrorizmit qoftė nė shkallė vendore apo ndėrkombėtare, nė interes tė pėrgjithshėm tė shqiptarėve ėshtė qė (pavarėsisht nga rrethnat nė tė cilat ndodhet sot Kosova dhe shqiptarėt nė Ballkan), ēdo shenjė apo parashenjė e terrorizimit tė parandalohet nė mėnyrė preventive me tė gjitha mjetet e ligjshme qė i ka sot Kosova nė dispozicion, duke mbajtur parasysh edhe UNMIK-un, KFOR-in si shtylla kryesofre tė mbrojtjes sė rendit, tė qetėsisė, tė sigurisė dhe tė paqes nė Kosovė.

 

Duke qenė se edhe vitin e kaluar, kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova ka qenė i rrezikuar nga njė pėrpjekje atentati, me rastin kur nė oborrin e shtėpisė sė tij ėshtė hudhur, dhe ka shpėrthyer njė bombė dore nga njė veturė nė lėvizje e sipėr, mirėpo, edhe nė atė rast,  ai i ka shpėtuar mė tė keqės. Ky ėshtė njė sinjal i zi, qė paralajmėron akte tė tjera tė ushtrimit tė dhunės individuale apo grupore pėr tė arritur ndonjė qėllim tė caktuar nė kurriz tė  Ibrahim Rugovės dhe tė qytetarėve tė pafajashėm tė Kosovės. Mirėpo, pavarėsisht se kush qėndron pas kėtyre akteve terroriste, dhe pavarėsisht se cila ėshtė prapavija e tyre (politike, ideologjike, partiake apo religjioze) pėr t’u arritur qėllime tė ndryshme, kėtij fenomeni duhet t’i mbyllet ēdo pore e tij, pa marrė parasyh “mentorėt” dhe aktorėt e incimit, tė mbėshtetjes dhe tė financimit tė tij (nė kuptimin e brendshėm dhe tė jashtėm) nga forcat e errėta tė nėntokės, tė cilat pėr llogari tė tyre dhe tė huaj kanė pėr qėllim, qė ta libanizojnė Kosovėn.

 

Shfaqja e faktorit tė terrorizmit nė Kosovė, nė ēastin mė kritik,  kur kjo ėshtė duke hyrė nė rrugėn pėrfundimtare tė pavarėsimit tė saj,  ėshtė  njė “bombė e atomike” jo vetėm pėr shqiptarėt e Kosovės, por edhe pėr fatin e tė gjithė shqiptarėve nė Ballkan. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė pas kėtyre dy akteve terroriste kundėr presidentit Ibrahim Rugova, janė tė implikuara drejtpėrdrejt dhe tėrthorazi forcat terroriste serbe tė Beogradit, tė cilat nė forma tė ndryshme janė infilturar dhe po veprojnė fshehurazi nė Kosovė (qė nga viti 1999, kur Kosova ėshtė vėnė nėn protektoratin ndėrkombėtar tė UNMIK+KFOR), duke zhvilluar aksione tė ndryshme subversive jo vetėm kundėr presidentit Rugova, por edhe  kundėr institucioneve legale dhe popullatės shqiptare nė pėrgjithėsi, me qėllim qė pėrmes tyre t’ia tėrheqin vėrejtjen opnionit ndėrkombėtar, se shqiptarėt janė ata, tė cilėt “po merren me aksione terroriste” pėr ta detyruar Serbinė, qė tė kapitullojė para njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, si dhe pėr ta minuar paqen dhe sigurinė nė Ballkan.

 

Prandaj, duke mbajtur parasysh shkaqet dhe pasojat e terrorizmit tė organizuar shtetėror dhe individual serb nė Kosovė (1989-1999), si politika zyrtare e Kosovės, ashtu edhe tė gjitha partitė dhe subjketet e tjera politike shqiptare, duhet t’i “lexojnė” dhe t’i demaskojnė me kohė qėllimet dhe intrigat provokuese tė shfaqjes sė ēdo forme tė terrorizmit nė Kosovė.

 

Sė fundi, nėse tė dy rastet e pėrpjekjes sė atentatit  ndaj presidentit Ibrahim Rugova, kanė pasur si qėllim konfrontimin e rivalitetit politik, atėherė ky fenomen  nxjerrė nė shesh tendencat dhe synimet e rrezikshme, qė mosmarrėveshjet dhe papajtueshmėritė politko-ideologjike e partiake, tė zgjidhen me forcė dhe nė mėnyrė tė dhunshme, e jo nė frymėn e dialogut paqėsor  tė kulturės politike. Kjo formė e politikės sė frikėsimit dhe e pėrdorimit tė mjeteve tė dhunės ndaj rivalėve politikė, jo vetėm se ėshtė e papranueshme si mjet i komunimikimit politik dhe demoktratik, por edhe ėshtė e dėnueshme moralisht, politikisht dhe ligjėrisht.

Kosova nuk ka nevojė pėr akte terroriste  dhe subversive, por ėshtė e etur pėr liri dhe pavarėsi. Kėshtu qė,  shkėputjen dhe pavarėsinė e Kosovės nga Serbia nuk mund t’ia sjellin aksionet terroriste, as terroristėt, por vetėm ata, qė e kuptojnė drejt dhe gjithanshmėrisht dhimbjen e pėrmbajtjes sė saj gjysmėshekullore nėn kthetrat e pėrgjakshme tė Serbisė kolonialiste, e cila dyshohet se ka gisht, edhe nė dy rastet e atnetatit ndaj presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova.

Prof.Dr.Mehdi HYSENI

Priru /Torna