Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

 

Dita e Verės, zakon arbėresh

 

14 Marsi quhet Dita e Verės nė Shqiperi, sepse nė kėtė ditė bimėsia zgjohet
nga gjumi dimėror. Nė kėtė ditė bimėsia fillon tė thithė lėngjet nga toka
dhe kėshtu tė rritet. Ky zakon i lashtė ėshtė i vetėm nė botė dhe ndonėse
qendra e festimit tė tij ėshtė qyteti Skampa (Elbasani), ai iu pėrket tė
gjithė arbėreshėve (arbėrėsve-arbanasve). Tani kjo ėshtė festė kombėtare dhe
dita 14 Mars ėshtė ditė pushimi. Shenjat e festimit tė kėtij zakoni arbėresh
janė:

1) Marrja datėn 13 ose 14 Mars tė njė tufe tė vogėl bari tė njomė bashkė me
rrenjėt dhe dheun, me qėllim qė tė gjendet mėngjezin e datės 14 Mars nė
shtėpi.

2) Gatimi i ballakumeve qė gatuhen njė ose dy ditė pėrpara datės 14 Mars, me
qėllim qė mėngjezi i datės 14 Mars t'i gjejė ballakumet nė shtėpi.

GATIMI I BALLAKUMEVE

MASAT
1 kg sheqer, 0.5 kg tėlyn (gjalp), 8 kokrra vezė, 1 kg miell misri i situr,
njė dorė miell gruri, 1 filxhan kafeje qumėsht; njė enė e madhe bakri e
pakallajisur ose pėrndryshe prej qelqi.

GATIMI
Tretet tėlyni dhe lihet te fundėrrojnė kripėrat e tij. Pastaj tėlyni i vakėt
dhe pa kripėrat e rėna nė fund rrihet me sheqerin deri sa tė bėhet njė masė
e bardhė. E mira ėshtė qė rrahja e masės tė bėhet me dorė, sepse pėrfundimi
i pėrzjerjes ndjehet kur tė duket se prek fije me dorėn qė po pėrzien masėn
e krijuar. Ndėrkohė vezėt janė pėrzjerė me qumėshtin mė parė dhe shtohen
dalėngadalė tek sheqeri i rrahur, duke vazhduar pėrzjerjen e kėtij tė
fundit.

Pastaj hidhet mielli dalėngadalė duke vazhduar perzjerjen me dorė. Mielli i
grurit hidhet nga fundi. Duhet patur kujdes me hedhjen e miellit, sepse
mielli i tepėrt i bėn tė forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi ėshtė
harxhuar sasia e paracaktuar e miellit, brumi lihet 15-20 minuta nė qetėsi
pavarėsisht se ai mund tė duket i qullėt. Kjo kohė mjafton qė grimcat e
miellit tė thithin lagėshtirėn e brumit tė qullėt. Nėse shihet se brumi ka
mbetur pėrsėri si i qullėt, atėhere atij mund t'i shtohet edhe njė dorė
miell. Kėshtu me kėtė brume ballakumet nuk do tė shtrihen gjate atė pjekjes.

PJEKJA
Tepsiat lyhen me pak tėlyn dhe spėrkaten me pak miell. Pastaj, nga brumi
tashmė i gatuar, formohen me dorė gurabiet me madhėsi jo tė vogėl dhe
vendosen mbi tepsi tė larguara nga njėra tjetra. Paraprakisht furra ėshtė
nxehur nė 170oC. Futet tepsia nė furrė dhe lihet aty rreth 40 minuta derisa
ballkumet tė formojnė pak kore (jo tė skuqen). Nxirret pastaj tepsia nga
furra dhe lihet tė ftohet, me qėllim qė ballakumet tė shkėputen lehtėsisht
nga ajo.

Gėzuar!

Saimir Lolja

Gazeta METROPOL 09-03-2005

Priru /Torna