ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Ndėrhyrje kulturore / Interventi culturali
 

Me njė fill

“Historģa e njerut ė’ kushtėzuar nga moti” dhe “njeriu mund t'i prodhojė dėme makinės globale tė motit” janė shprehje ēė ngė ngjallin mė kujdesin e interesuar tė atij ēė i gjegjet. Janė pėrdorim “i pėrditshėm”. Por vetėm njė tridhjetė vjet prapa, kur dollėn mbi Mondo Albanese, mė shumė se njėi lexuesi ngė i shkaftoi tė qishjė vetėm pėr nderim ndaj autorit-mik, ēė pėr zanąt mirrej me motin. Nanimė, sot mendohet pėr “restaurimin e gjėndjevet fillestare” tė makinės globale tė motit.

Jam i bindur se duhet tė mirremi me “shpģnė” e njeriut, me “intelligjencėn” e saj.

Por dy rende problemėsh bėjnė tė vėshtirė tė flitet pėr kėto lloje temash: njė, i llargėt e njė, aktual. I llargėt ndoshta ė’ fjalė e tepėrt, sepse flasim pėr lindjen e aviacionit civil e pėr organizatėn ndėrkombėtare tė tij (ICAO), kur ka pak ēė sosi e dyta luftė botėrore. I duhet njė strukturė botėrore relevimesh dhe njė i shpejt komunikacion i tė dhėnave meteorologjike tė duhura pėr fluturimin me njė sistem telegrafik-kushtėzuar. Anas, pė’krahu, tuke shfytėzuar tė njėjtėn strukturė, lind edhč meteorologjia (OMM), si shėrbim pėrgjimi e parashikimi tė motit te gjithė Toka.

Zėhet fill tė njihet fizika e atmosferės, e cila mė parė ish vetėm e imagjinuar. Ėj! Tukė vrojtuar. Me satelitet orbitale zėhet fill tė kihen tjera informacione nga ana e sipėrme, edhč pėr vende si Ekuatori, Polet dhe Oqeani, pėr tė cilėt njihet pak e mosgjė. Makģna pėrpunuese stėrvigane lejojnė tė bėhen pėrvoja pėr tė parashikuar motin “objektivisht”. Janė vitet ’70!

Dorė pas dore makģnat pėrpunuese janė zvogėluar dhe fuqģa llogaritjeje rritet. Por ngė rritet saktėsģa e parashikimevet lėnė nė mirėbesimin e formulavet fizike. Natyra ngė i nėnshtrohet mbledhjes e ligjevet tė fizikės sė njeriut! Duhet tė shkohet te “algoritmetˮ. Zbulohet njė fizikė-matematike e re: ajo, pėr tė bėrė njė shembull, tė rritjes sė radhitur tė lulelakravet.

Ndėrkaq, mjetet komunikimi, tuke hyrė te jeta e gjithėve, zgjerojnė optikėn e Botės sė gjithėve. Problemė ēė ngė njiheshin arrijnė te vėmendja e pikėpamjes publike. Por jo gjithė problemėt janė trajtuar. E sidokloftė, jo gjithė nė mėnyrė tė mirėmatur.

Nė tė njėjtin qėrņ ndodhet njė prapėsim elitar tė njohjes: gjėrat tė reja janė kulluar o edhe manipoluar nga qendra ēė kėto njohje tė reja i pėrdorin si mjet pushteti. Si pasojė, veprat shkencore janė tė pakta o shkruhen tė pakuptueshme, veprat pėrhapjeje tė zgjeruame janė ngadalėsuar o lypsen, tekstet shkollore janė tė datuame, ngė janė ndrequr e mėsojnė gjėra tė gabuame... e kur ndihet ndonjerģ tė flasė pėr mjedisin, i pari mendim priret pėr tė kuptuar nė favor o nė emėr tė kujt ėsht’e flet: ėshtė njė kornukopian o njė katastrofist?

Kam besė se, nė tė pėrfillurit klimėn, duhet tė vėmė “kriterin etik si themel e vlerėsimit tė fenomenevet ēė po ndodhen”.

Pika ė' pikėrisht kjo: cilėt janė fenomenet tė ri ēė ndodhen, cilat, shkaqet tė vėrtetueshme?

Nėse elementet-faktore, dielli, ajri, dejti e bimėsia, ēė pėrbėjnė makinėn meteorologjike globale, janė shndėrruar nė bashkėsinė e tyre, ė' vetėm nėpėr njė hulumtim tė bashkėlidhur tė faktorevet ēė mund tė kėrkohet zglidhja e problemėvet tė gjinuar nga njeriu si element-faktor i shtuar.

E kjo ė' e mundshme vetėm nėse hiqen gluhėt kotėsisht tė errėta e ēė ngė komunikojnė ndėr ata, xhelozia individuale pėr prodhimin krijues intellektual vetjak, varėsia e kėrkimit nga interese  partizane dhe paqėndrueshmėrģa konsekuente e tė ngarkuarit tė vet e, mbi tė gjitha, nėse pėrshkohen kriteret paragjykorė ēė mbajnė tė burgosura dģejat, ēė tė jenė kulturė njerėzore e gjallė.

Pra, pėr tė folur pėr bilanc energjetik, duhet tė njohim nga ana e astrofizikanėvet nėse aktiviteti i diellit u rrit e sa. Nėse oqeanėt janė tė ndotur nga ēė gjė e ku mė shumė, do t'e thonė oqeanografėt, ashtu si biologėt tė llojevet detare do tė dinė tė na thonė cilėt pi/eshq kanė nanimė pėsuar njė pakėsim tė mbrojtjevet imunitare. Agronomė e pylltarė do tė dokumentojnė rezultatet ambientale tė monokulturavet dhe tė atyre tė ujisura dhe shkaqet tė shkretėtirėzimit. E pra pėr atmosferėn, cili raport ka ndėr megakonurbacione(stėrbashkėlagjesime) dhe ndotje, ēė do tė jetė matur nga analistė tė urtė.

Me sigurģ ngė mund tė qėndrojmė nė pritje e tė vėrtetės me duart nė duar por do tė pėrballojmė me trimsģ vetjake sakrificin e duhur pėr njė kthim ekzistencial ēė nderon “shpģnė”. Kjo, ėj! Ēė  menjėherė  gati! Me njė fill...

Paolo Borgia

 

Con un filo

“La storia dell'uomo č condizionata dal tempo”e “l'uomo puņ produrre guasti alla macchina globale del tempo” sono espressioni che non suscitano pił attenzione interessata in chi le sente. Sono di uso “quotidiano”. Ma solo una trentina d'anni fa, quando apparvero su Mondo Albanese, pił d'un lettore non scoppiņ a ridere solo per rispetto verso l'autore-amico, che di mestiere si occupava del tempo. Ormai, oggi, si pensa al “ripristino delle condizioni di partenza” della macchina globale del tempo.

Sono convinto che dobbiamo occuparci della “casa” dell'uomo, della sua “intelligenza”.

Due ordini di problemi, perņ, rendono difficile il parlare di questi temi: uno, remoto e uno, attuale. La parola remoto forse č eccessiva, perché parliamo della nascita della aviazione civile e della sua organizzazione internazionale (ICAO), quando č appena finita la seconda guerra mondiale. Occorre una struttura mondiale di rilevamenti e di rapida comunicazione di dati meteorologici necessari per il volo con un sistema telegrafico-dedicato, on line. Marginale, utilizzando la stessa struttura, nasce anche la meteorologia (OMM), come servizio di veglia e previsione del tempo in tutta la Terra.

Si inizia a conoscere la fisica dell'atmosfera, che prima era solo immaginata. Sģ! Osservando. Con i satelliti orbitali si inizia ad avere altre informazioni dall'alto, anche di luoghi come l'Equatore, i Poli e l'Oceano, di cui si conosce poco e niente. Giganteschi elaboratori consentono di cimentarsi a prevedere il tempo “oggettivamente”. Sono gli anni '70!

A mano a mano che i calcolatori sono miniaturizzati, la potenza di calcolo cresce. Ma non cresce la giustezza delle previsioni affidate alle formule fisiche. La natura non si piega alla sommatoria delle leggi della fisica dell'uomo! Si č costretti a passare agli “algoritmi”. Si scopre una fisica-matematica nuova: quella, per fare un esempio, della crescita ordinata del cavolfiore.

I mezzi di comunicazione, nel frattempo, entrando nella vita di tutti, allargano l'ottica del mondo di tutti. Problemi di cui si č ignari giungono all'attenzione dell'opinione pubblica. Non tutti i problemi, perņ, son trattati. E comunque non tutti in modo ponderato.

Si č, intanto, verificata una regressione elitaria della conoscenza: il nuovo viene filtrato o anche manipolato da centri che queste nuove conoscenze usano come strumento di potere. Di conseguenza, le opere scientifiche scarseggiano  o sono criptate, le opere di divulgazione allargata sono rallentate o mancano, i testi scolastici sono datati, non vengono aggiornati e insegnano il falso... e quando si sente qualcuno parlare di ambiente, il primo pensiero č volto a capire a favore o per conto di chi sta parlando: č un cornucopiano o un catastrofista!?

Credo che nel considerare il clima occorre porre “il criterio etico come base della valutazione dei fenomeni in corso”.

Il punto č proprio questo: quali sono i nuovi fenomeni in corso, quali, le cause incidenti?

Se gli elementi-fattori, sole, aria, mare e vegetazione, che costituiscono la macchina meteorologica globale, sono alterati nel loro insieme, č soltanto per mezzo di un'analisi fattoriale correlata che puņ essere ricercata la soluzione al problema generato dall'uomo come elemento-fattore aggiunto.

E questo č possibile unicamente se si rimuovono i linguaggi inutilmente oscuri e non comunicanti tra loro, la gelosia individuale del proprio prodotto creativo intellettuale, la dipendenza della ricerca da particolaristici interessi e la conseguente precarietą dei propri addetti e, soprattutto, se si superano i pregiudiziali criteri che tengono prigionieri i saperi, affinché siano cultura umana viva.

Insomma per parlare di bilancio energetico dobbiamo conoscere da parte degli astrofisici se l'attivitą solare č aumentata e di quanto. Se gli oceani sono inquinati, da che cosa e dove lo sono di pił, ce lo  diranno gli oceanografi; cosģ come i biologi delle specie marine ci sapranno dire quali pesci hanno gią subģto un calo di difese immunitarie. Agronomi e forestali documenteranno l'esito ambientale delle monoculture e di quelle irrigue e le cause della desertificazione. E poi per l'atmosfera, quale rapporto c'č tra mega-con-urbazioni e inquinamento, che sarą misurato da analisti probi.

Certo non possiamo restare in attesa della veritą a braccia conserte ma affronteremo con coraggio  personale il necessario sacrificio di una conversione esistenziale rispettosa della “casa”. Questo sģ! Da subito pronti! Con un filo...

Paolo Borgia

priru / torna