ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Ndėrhyrje kulturore / Interventi culturali
 

Nga familja kultura e “klofsh-it!”

Paolo Borgia

Gjashtėdhjetė vjet prapa, kur televizioni ngė kish ende hyjtur nė shpģ, La’ Pepi, si sosjė tė ngrėnit, ujej pėrkrahu radios pėr tė gjegjur Kursin e Borsės sė Milanos. Trim i ’98, veteran i “luftės sė madhe”, burrė i alfabetizuar ēika-ēika, megjithėse ngė ish pronar titujsh nė Borsė, e kish ndėlguar se nėse Milano ka diell, gjithasajtėn ka kthjelltėsģ. Aģ, si gjithė, pėrsėrisjė sloganin, idčn e vetes polare dhe tė pushtetit tė “pėrkorė”:«U’ ble, ngė shes! Ara sa sheh; shpģ sa i rri».  Hjekse (bashkėfajtore), e shoqja, ai ngė shkėlqejė pėr dorėgjerėsģ por, si njė e bukur pjesė tė moshatarėvet tė tij, ish njė atė –zot dhe bijtė ishin edhč njė burim ekonomik. Pikėrisht pėr kėtė tė klėnė tė tij shtypės, pėrshkoi ende pėr njė ēikė rėnien, gorromimėn e ekonomģsė sė drithit (drithė, verė, vaj) tė Mesdheut.

Ish qėrņi i kulturės sė “mos-it!”: mos zglidh fotoromane, mos bėj shėtitje vetėm pa njė e besuame mike, mos flitfolė me djelmėt. Ish qėrņ veēimi seksual! Ngjera edhe krushqģa ish shpesh fryt kombģnėsh ndėr familjet. Tė veje kundėr shtypjes ish i pashmangshėm: qėndrojė vetėm ikja e fuitina,  “tė bėrit karrocė” (akt martesor i kryer e pastaj i ratifikuar). E veshura e pėrditshme ngė ish mė veshja e zakonės. E lypsja e ndodhjeve pune gjinoi tjera ikje, nisja pa e kthyeme tė meshkujvet tė ri pėr Amerikėn, pastaj pėr Evropėn e nė fund pėr trekėndėshin e “ēudģsė ekonomike” – Ge-Mi-To – ...

Sot ka njė tjetėr kulturė e “mos-it!”, e bija e drevet tė tė rriturvet, gjithė tė marrė nga tjerė kujdese, e “vetmģsė sė ruajtur” (Carmen Belloni, sociologe te dip. i Shkencavet shoqėrore – Univ. i Torinos): kofpsht fėmijėsh dhe qėndrim pėrpara televizorit, shkollė fillore dhe internet. Por mė parė duhet tė pėrkujdesen pėr kurmin, e pėrsosor me ushtrime: pishinė, karąte, futboll, valle. E ka kush ngjeredhč i pengon tė birit tė lodhėt tė flėjė pėr t’e bėrė  i fortė: i pafaj zholģ zhuzhł. Me njė fjalė, fėmijėt, sot, ngė janė tė lirė e janė tė vetėm! Tė vetėm, tė mbyllur nė shpģ, brėnda ngastra flėjtore (rriune, lagje fjėtore) pa gjitonģ. Ngjeredhč nė shkollė ka mė lirģ, llargė (tė gjerė) pėr tė shpėrthyer fuqģnė e tyre krijuese. Por kur sos orari i mėsimit, nganjerģ vete mė vete. Nė Anglģ 100.000 fėmijė pesėvjeētsh, tetėmbėdhjeti pėr qind tė totalit, ngė arrin te kjo moshė nivelin e zakonshėm alfabetizimi, ose mė mirė ata shprehen si kish tė bėjė njė fėmijė tė njėi viti e gjysėm (Aurora Nicosia, Dipendenti o creativi?, in Cittą Nuova n.21, 2009). Ku iėshtė plaku ē’i rrėfyen atyre, pullaret (pėrrallat), nėpėrmes tė cilavet te zėmbra fundėrron (dėndet, pikset nė fund) e mira dhe e liga e ēė i duhen pėr t’e rimarrė thjeshtėsģnė dhe famasmėn (magjepsjen) e njėi lafjeje (llafi) tė drejtpėrdrejtė pėr transhendentin?

Shpejt, kur shpėrthen duhģa e hormonevet, prepotent bėhet dłhja tė zgardhullohet dera e botės. I pamundshėm ė’ tė mbahet nė filaqģ (fillėrģ) filizin, djaloshin e dobėt. Por te ky ēast fiks del vetėtimthi gabimi edukativ i kulturės sė “mos-it!”. O ndoshta ė’ mė lik! Ndoshta ė’ pakujdesģ edukative me qėllim. Ėhj! Kur etra e bij janė ndajtur me paka 11 orė nė ditė, kur i nxier 8 pėr gjumin, qėndrojnė 1 menatnet dhe 5 mbrėmanet. E kėtņ 5 zvogėlohen edhč mė shumė pėr ushtrimet fizike, pėr tė bėrė blerje, pėr bashkėlidhjet e ngutshme me gjirģnė e me miqtė o pėr mėsimet private, pėr atņ plotėsuese e pėr transferimet e pashmangshme tek i bllokuami qarkullim metropņlitan... Sipas tė dhėnat ISTAT, fėmijėt shkojnė ditė pėr ditė me tė dy prindėt bashkė mesatarisht 45 minute.  

Kur familja mbjidhet nė shpi, tekembrėāmja ndhizen televizorėt! Por nė kėtė mėnyrė tė furishme, me tė cilėn siellin jetėn e pėrbashkėt, rrojnė atą ndoshta njėsh? Sa ia dinė tė bėjnė skuadėr? E si kryehet urdhėrimi (imperativi) emancipimi pėr bijt, themel tė njėi edukimi tė shėndosh? 

Pėr tė klėnė njė familje e pėrbashkėt duhet tė llafosim, ėshtė tė klėnėsishėm. Tė vėmė nė dijenģ sa na u ndodh te dita e shkuame tjeravet pjesė pėrbėrėse qos, ndryshe ė’ sikurse kjo dejė tė  zbirej, tė zhdukej. Tė llafosim pėrvojėn e nganjerģu ė’ si tė ndezim njė dritė. Pėr atė ēė rrėfyen dhe pėr atė ēė gjegjet, eksperienca e bėrė derdhet jashta qėroit (kohės), sikurse tė ngulet pėrherė e ngurosur te mendja ēė ngė harron. Ndiejmė se do tė dalim nga tė klėnit si tė huaj, tė marrim pjesė e tė bashkėpranojmė ekzigjencat, dishirimet, problemėt dhe perspektivat, tue mbjedhur pozitivin por edhč tue dėftuar me tė drejtė gabime, ngushtėsime dhe faje. Tė llafosim – burrėrisht – edhč me bijt pėrsč tė rriten tė vetėdijshėm, pėrsč t’i rritet atyre ndjenja e vėrtetė e lirģsė: dal’e dalė, ditė pėr ditė atą mėsohen  pėrgjegjėsģsė dhe urtėsģsė ēė vijnė nga zakona e shoshitjes.

Pra, kur vjen hera, atņ fjalė ēė i kemi dhėnė bijvet, atą ia japin prapa Botės: vendi ku ngė rrohet vetėm te njė pėrmasė vetjake por e pėrbashkėt. Ėndrra njėsģe dhe paqeje.

Dalla famiglia la cultura del “sģ!”

Paolo Borgia

Sessanta anni fa, quando ancora la televisione non era entrata in casa, zio Pepč, come finiva il pranzo, si sedeva accanto alla radio ad ascoltare il Listino della Borsa di Milano. Ragazzo del ’98, veterano de “la grande guerra”, uomo appena appena alfabetizzato, pur non possedendo titoli in Borsa, aveva capito che se a Milano c’č il sole, ovunque c’č bel tempo. Egli, come tutti, ripeteva lo slogan, l’idea di sé polare e del potere “frugale”: «Io compro, non vendo! Terra, quanta ne vedi; casa, quanto ti cape». Complice sua moglie, non brillava per liberalitą ma, come buona parte dei suoi coetanei, era un padre-padrone e i figli, anche una risorsa economica. Proprio per questo suo essere greve,  superņ ancora per un po’ il crollo dell’economia granaria del Mediterraneo.

Era il tempo della cultura del “no!”: non devi leggere i fotoromanzi, non devi andare a passeggio senza qualche fidata amica, non devi parlare coi ragazzi. Era tempo di segragazione sessuale! Persino il fidanzamento era spesso frutto di combģne tra famiglie. Ribellarsi alla repressione era inevitabile: restava solo la fuga e la fuitina, il “fare carrozzella” (atto coniugale consumato e poi ratificato). La veste quotidiana non era pił il costume tradizionale. E la mancanza di occasioni di lavoro generņ altre fughe, l’esodo dei giovani maschi per l’America, poi per l’Europa e infine per il triangolo del “miracolo economico” – Ge-Mi-To – ...

Oggi c’č un’altra cultura del “no!”, figlia delle paure degli adulti tutti presi da altre cure, della “solitudine sorvegliata” (Carmen Belloni, sociologa del dip. di Scienze sociali – Uni. di Torino): asilo nido e stazionamento davanti al televisore, scuola primaria e internet. Ma prima si deve pensare al corpo, perfetto con esercitazioni: piscina, karąte, football, danza. E c’č persino chi impedisce al bimbo stanco di dormire per temprarlo: candido jolģ joujou. In breve, i bimbi, oggi, non sono liberi e sono soli! Soli, chiusi tra le mura di casa, in quartieri dormitorio senza vicinati. Persino a scuola c’č pił libertą, spazio per sfogare l’energia creativa. Finito l’orario delle lezioni, perņ, ognuno va per conto suo. In Inghilterra 100.000 bambini di 5 anni, il 18% del totale, non raggiunge a questa etą il consueto livello di alfabetizzazione, anzi essi si esprimono come farebbe un bimbo d’un anno e mezzo (Aurora Nicosia, Dipendenti o creativi?, in Cittą Nuova n.21, 2009). Dov’č il vecchio che racconta loro le favole, attraverso le quali si sedimenta il bene e il male nel cuore e che servono ai bambini per recuperare la semplicitą, la freschezza e l’incanto di un dialogo diretto sul trascendente?

Presto, quando esplode la tempesta ormonale, prepotente si fa il bisogno di uscire verso il mondo. Impossibile č mantenere prigioniero il fragile adolescente. Ma in questo preciso momento emerge improvvisamente l’errore educativo della cultura del “no!”. O forse č peggio! Forse č deliberata negligenza educativa. Gią! Quando i padri e i figli sono separati per almeno 11 ore al giorno, tolte le 8 ore per il sonno ne restano 1 al mattino e 5 di sera. E queste 5 ore si riducono ancora per le attivitą fisiche, per gli acquisti, per le relazioni frettolose con i parenti e gli amici o per le ripetizioni, le lezioni integrative e per gli inevitabili spostamenti nella intasata metropoli... Secondo i dati Istat, i bambini trascorrono quotidianamente con entrambi i genitori in media 45 minuti.

Quando la famiglia si ritrova in casa, finalmente si accendono i televisori! Ma in questo modo frenetico di condurre la vita comunitaria essi sono forse uniti? Quanto riescono a fare squadra? E come si realizza l’imperativo di emancipazione dei figli, base di una sana educazione?

Per essere una famiglia unita bisogna comunicare, č essenziale. Partecipare quanto č accaduto nella giornata trascorsa agli altri componenti arricchisce, se no č come se questa andasse perduta. Comunicare il vissuto di ciascuno č come accendere una luce. Per chi racconta e per chi ascolta, l’esperienza fatta deborda dal tempo, come se si fissi per sempre cristallizzata nella mente memore.

Sentiamo di dover uscire dalla estraneitą, di partecipare e condividere le esigenze, i desideri, i problemi e le prospettive, cogliendo il positivo ma anche esternando giustamente errori, limiti e colpe. Comunicare – in modo adulto – anche coi figli per farli crescere consapevoli, per far crescere in loro il senso vero della libertą: gradualmente, giornalmente essi si abituano alla responsabilitą e alla prudenza che vengono dalla abitudine, dalla consuetudine al discernimento.

Poi, quando si fa il tempo, quelle parole che hai dato ai figli, loro le ridaranno al mondo: il luogo dove non si vive soltanto in una dimensione personale ma comunitaria. Sogno di unitą e pace.

 

priru / torna