ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Ndėrhyrje kulturore / Interventi culturali
 

Penelope e Calispo

U CAVADDARU

di Paolo Borgia

Amico dei cavalli, Spiridione, era nato in un piccolo villaggio ghego di quel tratto della Sila che degrada verso oriente e che guarda aldilą del mare che la separa dalle scure vette dei monti delle isole jonie al sorgere del sole.

Fin da bambino preferiva trascorrere il tempo lontano dai giochi dei suoi coetanei, per andare appena fuori dell’abitato a sedersi sulla staccionata dei cavalli di Don Fernando: un duca stanco del mondo, un forestiero venuto da fuori per godere della pace del luogo e della gioia che provava a vivere insieme con i suoi animali di cui si curava personalmente. Ma andava invecchiando e la fatica rendeva necessario trovare qualcuno che lo aiutasse. Cosģ un giorno decise di proporre a Doni, ormai giovanotto, di occuparsi del suo maneggio come salariato fisso.

«Stalliere del duca!» Per Doni era come toccare il cielo, la fortuna che si materializzava, la sua passione profonda che diventava sorgente di vita. Ogni giorno governava il maneggio e i cavalli, che poi allenava per tenerli pronti per il padrone. La gioia di cavalcare lo faceva sentire un privilegiato e un po’ snob, nel logoro aplomb paesano.

Poco per volta, lui schivo e di poche parole, si accorse che le ragazze – sfrontate arbresce! – lo guardavano anche con seduzione. Qualcuna persino osava salutarlo invitante. E Doni finģ per mettersi con la pił provocante e decisa, Francesca Giuseppa…

I cavalli del duca davano appena da mangiare a Doni e ai suoi due figli, gią di 4 e 1 anno. Faceva volentieri lo stalliere ma la paga, sia pure sicura, era misera. Cosģ la moglie Giłsi, per alleviare l’economia della famiglia nella stagione del pomodoro lasciava i figli alle vicine anziane e come le altre donne scendeva a Crotone nello stabilimento delle conserve e dei pelati. Pelavano a mani nude i pomodori quando erano ancora bollenti. Da quando aveva 15 anni Giłsi faceva quel lavoro indispensabile anche alla sua famiglia paterna, perchč il padre, volontario in marina, fu congedato soltanto dopo otto anni, durante i quali aveva combattuto per la patria nella seconda guerra mondiale, sempre in giro per i mari del mondo e poi fatto prigioniero dagli inglesi.

E il duca morģ! I suoi figli, che non amavano i cavalli nč il loro odore, se ne disfarono. E Doni dovette partire per Bukesburg come aveva gią fatto la maggior parte dei suoi coetanei. Aveva trovato ingaggio in un cupo stabilimento per la produzione di posate di acciaio inox.

Dopo tre anni, alcuni paesani trasferiti a Torino gli dissero di scendere perchč la sua domanda di assunzione alla FIAT era stata accettata. Trovņ un’alloggio in affitto e si fece raggiungere dalla moglie coi figli che ora avevano 7 e 4 anni. Anche Giłsi trovņ lavoro ma siccome non sapeva a chi lasciare i figli, quando usciva li chiudeva in casa, da soli, fino a quando tornava il marito, finito il turno. Di anno in anno le loro condizioni di vita e quelle economiche andarono migliorando. Anche i figli, dopo gli studi, trovarono lavoro e misero su le loro famiglie...

Franz, ormai fatto uomo, a 35 anni trovņ il coraggio di infrangere il silenzio di pudore e chiedere alla madre, Susi, di parlargli del padre, che non aveva conosciuto. Conobbe una storia, che pił che d’amore nato da un impeto di passione, era piuttosto il confortante epilogo di due solitudini insopportabili, di spontanea simpatia, di naturale trasporto, di consapevole predisposizione all’incontro e di conforto nel vuoto esistenziale della grigia Bukesburg. Susi infatti era sposata ma la sua vita si era come spenta per la assenza di affetto e di condivisione del marito, che anzichč curarsi della casa e della sua padrona preferiva naufragare nel fumo delle taverne. L’incontro tra Doni e Susi fu un semplice dare corpo alla metafisica predisposizione. 1+1≡1. Come nel sogno. E quando Doni partģ per Torino, Susi lasciņ il marito. Restņ sola. Era abituata a fare tutto da sola. Ma ora aveva una ragione di vita. Il figlio Franz per Susi rimase la sua gioia perpetua.

Susi morģ! E Franz, tramite agenzia venne a sapere che anche Doni era morto. Ma l’istinto lo spinse a Torino. Voleva incontrare i fratelli mai conosciuti. Si presentņ alla casa di Giłsi che aveva sempre saputo tutto. Il marito le aveva raccontato e lei aveva tenuto il segreto nel cuore, legandosi a Doni di struggente ardore crescente insaziabile. E la difesa della sua famiglia restņ sempre prima d’ogni cosa.

I fratelli finalmente si incontrarono nella pił completa gioia. E Giłsi fu orgogliosa del nuovo ruolo di matrigna di un figlio tedesco, Franz.

 Paolo Borgia


Penelope dhe Kalipso

GRAZHDARI I KUEJVET

Mik i kuejvet, Spiridioni, leu te njė fshatėz gegė tė asaj cope tė Silės ēė shket ndaj lindjes dhe ēė  vėren mbatanė dejtit ē’e ndan nga tė ngrystat maja tė malevet tė ishujvet jonianė si gdhihet.

Ēė kur ish fėmijė atij i pėlqej tė shkojė qėroin llargu nga lozjet e njėmoshmevet tė tij, pėr tė vajtur ndanėz fshatit tė ujej mbi gardhin e kuejvet tė Don Fernandit: njė dukė i lodhėt nga Bota, njė i huaj ēė kish ardhur nga llargu pėr tė gėzuar paqen e vendit dhe harčn ēė ndiejė tue rruarrrojtur bashkė me kafshėt tė cilavet kujdesej vetė. Por vejė tue u mbplakur dhe lodhja bėjė tė duhur tė gjej ndonjerģ t’e ndihjė. Kėshtł njė ditė vendosi t’i paraqitjė Donit, tanimė djalosh, tė kujdesej pėr kuejt e pėr vendin e kalerimit si rrogėtar i pėrhershėm.

«Grazhdari i dukės!» Pėr Donin ish sikurse tė ngisjė qiellin, vetėtimthi ditėt bėheshin tė glata, pasioni i tij i thellė bėhej burim jete. Ngaditė qeverisjė vendin e kalėrimit dhe kuejt, ēė pra i bėjė gati pėr kur vijė i zoti. Ngazėllimi tė ngjiptej mbi kalin e bėjė tė ndihej njė i pėrzgledhur dhe njė cikė snob, tek i ljosmi aplomb fshatar.

Pakepak, aģ i mėnjanshėm dhe fjalėpakė, pa (vėrejti, u adunua) se vajzotet  – arbėreshe pafizhė! – e vėrenin edhč me joshje. Ndonjera kuturisjė edhč t’i falej grishėse. E Doni sosi tė vėhej me mė tė nxilosmen dhe mė tė ngulmen, Franxhishka Xhusepa…

Kuejt tė dukės jipnin po sa tė hajė Donit dhe tė dy bijvet, nanimė 4 vjetsh dhe njėi viti. Bėjė me ėndė grazhdarin por rroga, kloftė edhč e sigurtė, ish e paktė. Kėshtł e shoqja Xhusi, pėr tė lehtėsuar ekonomģnė e familjes, te stina e kpumdamurevetdomatevet lėjė bijt plakavet tė gjitonģsė e zdirgjej si tjerat gra Kutron te stabilimenti i salcės dhe tė tė qėruaravet. Rripnin me duart pa doreza domatet kur ishin endč tė nxehta. Ēė kur kish 15 vjet Xhusi bejė atė punė tė domosdoshme edhč pėr familjen atėrore, sepse i ati, vullnetar te flota detare, kle liruar vetėm pas tetė vjetsh, glatė tė cilėvet kish luftuar pėr atdheun tek e dyta luftė botėrore, pėrherė nė udhėtim nėpėr dejtet e Botės e pra i zėnė rob lufte nga anglezėt.

E duka vdiq! Tė bijt, tė cilėvet ngė i pėlqejnė kuejt as era e tyre, i shitėn. E Doni pati tė nisej pėr Bukėsburg si kish bėrė pjesa mė e madhe e moshatarvet tė tij. Kish gjetur njė thėrritje pune te njė i errėt stabiliment ku prodhoheshin lugė, thikė dhe pirunjė ēeliku tė paoksidueshėm.

Kur kishin shkuar tre vjet, disa fshatar ēė ishin bartur Tyrin, i thanė tė zdirgjej sepse kėrkesa pune e tij nė FIAT kish klėnė pranuar. Mori njė shpģ me qirą dhe i tha tė shoqes t’e mbėrrijė me tė dy bijt, ēė nanģ kishin 7 dhe 4 vjet. Edhč Xhusi gjeti punė por meqėnėse ngė dijė me kė kish t’i lėjė bijt, kur diljė i mbėllijėmbylljė nė shpģ, vetėm, ngjera kur kthehej i shoqi, si sosjė turnin. Vit pas viti kushtet jete dhe atņ ekonomike vanė tue pėrmirėsuar. Edhč bijt, kur sosėn shkollėn, gjetėn punė e vurėn shtuara familjet e tyre…

Franc, nanimė i bėrė burrė, kur kish 35 vjet gjeti guximin tė thyejė heshtjen nderi dhe i lypi tė ėmės, Susi, t‘i flisjė pėr tė atin, ēė ngė kish njohur. Nxuri njė historģ, ēė mė shumė se dashurģe tė lerė nga njė hov pasioni, ish mė mirė epilogu ngushėllues i dy vetmģsh tė padurueshme, tė simpatģsė spontane, tė rrėmbimit tė natyrshėm, tė prirjes sė vetėdijshme pėr hasjen dhe tė ngushėllimit te zbrazėtģa e tė klėnit tė tė hirtit Bukėsburg. Nė tė vėrtetė Susi  ish e martuame por jeta e saj ish si e shuame pėr lypsje pėrzėmbėrsģe dhe bashkėpranimi tė tė shoqit, ēė te vendi tė kujdesej pėr shpģnė dhe pėr tė zonjėn e saj, i pėlqej tė mbytej te kamnoitymi i bujtorevetbujtinavet. Hasja e Donit me Susin kle njė tė thjeshtė tė dhėnė kurm prirjes metafizike. 1+1≡1. Si te ėndėrra. E kur Doni u nis pėr Tyrin, Susi la tė shoqin. Qėndoi vetėm. Ish e mėsuame tė bėjė gjithqishēdogjė vetėm. Por nanģ kish njė arsye jete. I biri Franc qėndroi gėzimi i saj i pėrjetshėm.

Susi vdiq. E Franc, nėpėrmjet agjencģe erdhi e nxuri se edhč Doni kish vdekur. Por instinkti e shtyjti Tyrin. Deojė tė pėrpiqej me tė vėllezėrit pa tė njohur. U paraqit te shpģa e Xhusit, ēė kish pėrherė dijtur gjithqishēdogjė. I shoqi ia kish rrėfyer e ajņ e kish mbajtur e fsehur te zėmbra, tue u lidhur Donit me njė tė vuajtur zjarrė rritės tė pacitshėm. Dhe mbrojtja e familjes sė saj qėndroi pėrherė mė parė se gjithqishēdogjė.

Vllezėrit mė nė fund u pėrpoqėn te mė e plota hajdhģ. E Xhusi kle krenare pėr rolin e ri njerke tė njėi biri gjerman, Franc.

Paolo Borgia

priru / torna