ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

 

Historia mėsohet pėr t’u mos pėrseritur mė kurrė

Procesi gjyqėsor i shekullit qė po mbahet aktualisht nė Hagė, fillon njė etap tė re nė tė Drejten Ndėrkombetare. Protagonist kryesor nė ketė gjyq ėshtė i akuzuari Slobodan Milosheviq, kryekriminel dhe ish president serb dhe jugosllav. Milosheviqi ėshtė shumė i pėrzgjedhuri, i cili me tė ardhur nė pushtet nė vitin ’86 ( tė shekullit tė kaluar) sė pari nė nivel tė Serbisė e mė vonė dhe tė Jugosllavisė, arriti tė jetė shembull eklatant , si njė individ, me perpikėri mbeshtetet nė platformen qė duhet realizuar me ēdo kusht.

Ajo qka ėshtė interesant pėr shqiptaret ( e pse jo edhe pėr Bashkesinė Ndėrkombėtare) ėshtė se ky njeri ishte vetėm njė figurė shahu nė tėrė atė lojė qindvjeqare tė luftės antishqiptare tė udhėhequr nė formė institucionale nga (pu)shteti Serb.

Prokurorja Carla del Ponte gjatė leximit tė aktakuzes nė formė tė qartė e fokuson qėshtjen shumė komplekse tė kėtij gjykimi.Ajo akuzon Milosheviqin pėr krijimin e Serbisė sė Madhe tė bazuar nė Memorandumin famkeq tė ASHAS-sė. Pra nė Hagė me tė drejtė gjykohet njė politikė shfarosėse dhe hegjemoniste antishqiptare , e udhėhequr dhe orkestruar mirė nga shteti Serb.Aktakuza e lexuar me ketė rast, ėshtė udhėrrefyese pėr shumė deshmitarė se ku duhet pėrqendruar qėshtja gjatė dėshmive nė ketė tribunal nderkombėtar. Nuk ėshtė aspak e rastit pse ky proces gjyqėsor ėshtė vleresuar si proces i shekullit.

Doktrina e shejt serbe pėr asgjesimin dhe dėbimin e elementit shqiptar nga trojet etnike tė tyre daton qė nga lashtėsija, pra qė nga momenti i ifiltrimit tė popullit sllav nė kėto anė, nė shek. XII. Pėrzėnja e shqiptarve nga trojet e veta, si nga Qupria, Aleksinci … u inspirua nga Milosh Obrenoviqi, i cili pėrdori tė njejtat forma si pasardhėsit e tij, duke masakruar popullaten shqiptare dhe duke e detyruar atė qė tė largohet nga trojet e veta, pėr t’u mos u kthyer mė kurrė atje. Kjo ide mė vonė filloi tė institucionalizohet nė qarqet shovene serbe dhe tė bėhet preokupim qenėsor i tyre.

Ilija Garashanin, pėrgaditi platformen nė vepren famkeqe " Naēertanje ", e cila bazohej nė programin e shfarosjės dhe dėbimit tė shqiptarve me dhunė. Pasardhėsit e Garashaninit si Pashiqi, kral Nikolla, Qubrilloviqi, Andriqi, Rankoviqi, Mugosha, Tempo, Joviqi, Trajkoviqi, Milosheviqi … kėto forma tė luftės me shqiptarėt etnik tė Kosovės arriten t’i adaptojnė, mvarėsisht prej rjedhave politike nė botė, dhe vazhduan etnocidin qė mund tė merret si shembull mė flagrant i aplikimit tė fashizmit tė heshtur qė veproj nė formė institucionale, pa ndonjė reagim serioz nga jashtė. Kjo politikė fashiste dhe shfarosėse ndaj shqiptarėve, mund tė jetė si moster e krimit tė organizuar shtetėror, gjithnjė duke u mbėshtetur dhe vepruar nė kuadėr tė institucionit. Urrejtja patologjike e tyre ndaj njė populli tė pafajshėm, e ka gjenezėn thellė nė shpirtin dhe qenjen e okupatorėve karpatian.

Nikola P.Iliq nė "Oslobodjenje juzne Srbije" shėnon mė sa vijon: " Toplica ka pasur 18333 banorė, prej tė cilėve rrethi i Prokuples ka pasur 10825 banorė, prej tyre 4618 kanė qenė serb, ndėrsa pjesa tjetėr 6207, kan qenė shqiptarė e turq , rrethi i Kosanicės ka pasur 6708 banorė, prej tyre 577 serbė, 5951 turq e shqiptarė dhe afro 800 ēerkezė. Sipas autores Vidosava Nikoliq – Stojanoviq ne veprėn

" Leskovac i oslobodjeni predeli " faqe 143, thotė : " Leskovci gjerė nė vitin 1877 ka pasur 900 shtėpi tė banuara me 5000 banorė shqiptar tė konfesionit musliman. Jovan Haxhi Vasiljeviq , jepė tė dhėnat se: Nė Prokuple me rrethinė ka pasur 2505 shtėpi shqiptare, 2031 shtėpi serbe dhe 24 shtėpi turke. Nė Kurshumli ka pasur 1956 shtėpi shqiptare, 638 shtėpi serbe dhe 60 shtėpi rome"

( " Arnautska Liga ", Beograd, 1908, faqe 15 ).

Tė gjitha kėto vise etnike shqiptare u pastruan nga elementi jo sllav nė format mė barbare , ēka fletė edhe citati i Stefan. L. Popoviqit nė vepren " Putovanje po novoj Srbiji ": " Derisa familjet shqiptare iknin dhe tėrhiqeshin nė luginėn e lumit tė Moravės jugore, nėpėr tė ftohtė tė madh, pran rrugės, nėpėr grykėn e Gurdulicės deri te Vranja dhe Kumanova , shiheshin fėmijė tė hedhur dhe tė vdekur dhe pleq tė ngrirė. Tėrheqja ka qenė tragjike, kuajtė dhe qetė tėrhiqnin ngadal qerret nėpėr borė, sepse saja ka pasė pak. Disa fėmijė tė hudhur, tė humbur apo gjysmė tė vdekur nga lodhja dhe uria kanė qenė tė enjtur dhe tė fryrė si tupan, disa vdisnin atėherė kur tanėt i ushqenin ose pas ngrėnies ". Akademik Hajredin Hoxha, nė Temėn e Disertacionit, Lubjanė, 1973, faqe 69, shkruan: " Ekziston lista se vetėm me rastin e arritjės sė ushtrisė serbe dhe malazeze nė kėto vise, nė vitin 1912 u vranė 12777 shqiptarė"

Rjedha e kolonizimit tė tokave shqiptare me elementin sllav ne Jugosllavi , vėrehet mė sė miri nga citati nė " Casopis za kulturo – znanost " Lubjanė, 1982, faqe 244 - 249. " Vendosja e kolonistėve serbė dhe malazezė nė Kosovė filloi qė nga viti 1912, por u zbatua nė mėnyrė intensive gjatė viteve 1919 – 1924 si dhe atyre 1934 – 1941. Nė atė periudhė, nė Kosovė, u vendosen mė se 39 mijė serbė dhe malazez dhe u krijuan 374 koloni, pėkatėsisht vendbanime tė reja sllave. Kėto koloni u

shpėrndanė me plan dhe sistematikisht nė ambientet homogjene shqiptare, nė viset kufitare me Shqipėrinė dhe nė pikat strategjike e komunikative tė Kosovės ". Pėr shkak tė prezentimit tė drejtė tė disa tė dhėnave shkencore nuk u ribotua vepra e Dr.Millovan Obradoviqit. ( " Agrarna reforma i kolonizacija na Kosovu ", Prishtinė, 1981.). Aty pėrshkruhen nė mėnyrė tė qartė format e kolonizimit, koha e ardhjės sė serbėve dhe malazezve, vendet e kolonizuara dhe pasuria e konfiskuar e shqiptarėve.

Pushtetarėt serb, gjeneratė pas gjenerate, bazoheshin nė platformėn e tyre, dhe gradulisht taktikėn e tillė tė asimilimit dhe tė shfarosjės sė shqiptarėve e aplikonin nė tė gjitha vendbanimet shqiptare. E gjithė kjo shkaktonte revoltė dhe paknaqėsi te popullata etnike shqiptare, dhe ata doemos si kundėrpėgjegje ishin tė shtyrė tė vetėorganizohen nė forma tė ndryshme, nė mėnyrė qė tė ruajnė pragun e shtėpisė dhe tokėn atnore. Gjithė kjo trysni nė shpirtin dhe qenjen shqiptare kishte nė anėn tjeter si reaksion homogjenizimin e shqiptarėve, sepse e ardhmja paralajmėronte ditė tė zeza pėr shqipėtaret , ishte duke u rrezikuar qenja kombėtare. Pra, kombi shqiptar ishte pre e aspiratave tė okupatorve sllav dhe ishte nė rrezik tė zhdukej nga faqja e dheut. Hapsira e tyre vinte duke u ngushtuar pėr ēdo ditė e mė tepėr. Nje popull qė nuk ka teritor ėshtė i denuar tė humbe nga faqja e dheut.

Pa tokė nuk ka komb.

Ky avaz vazhdoi edhe pas luftės sė dytė botėrore. Edhe pse J. B. Tito deklarohet se: " … zgjedhja e ēėshtjės kombėtare nė Kosovė mund tė arrihet vetėm me formimin e Republikės Shqiptare tė lirė dhe nė trojet e veta " ( Vepra e VI, vėllimi i VI, faqe 1 dhe 9, pjesė tė shkėputura nga dokumentet e Konferencės sė V –stė, tė Partisė komuniste tė Jugosllavisė, tė mbajtur prej 19 – 23 tetor 1940, nė Dubravė afėr Zagrebit ). Ėshtė me rėndėsi vitale tė pėrmendet nė kėtė kontekst Konferenca e Bunjajt, e mbajtur nė fshatin Bunjaj tė Malėsisė sė Gjakovės prej 31 dhjetor gjerė me 2 janar 1944. Nė dokumentin pėrfundimtar tė kėsaj Konference shenohet : " Kosova dhe rrafshi i Dukagjinit ėshtė njė anė, e cila popullohet nė pjesėn mė tė madhe nga popullsia shqiptare, e cila, si gjithmonė, dėshiron edhe sot tė bashkohet me Shqipėrinė. Prandaj, e ndijmė pėr detyrė ta vėmė nė dukje rrugėn e vėrtetė nė tė cilėn duhet tė ecė populli shqiptarė pėr tė realizuar aspiratat e veta. Rruga e vetme pėr t’u bashkuar me Shqipėrinė, pėr shqipėtaret e Kosovės dhe tė Rrafshit tė Dukagjinit, ėshtė lufta e pėrbashkėt me popujtė e tjerė tė Jugosllavisė, kundėr okupatorit dhe shėrbėtorve tė tij. Sepse , kjo ėshtė rruga e vetme pėr tė fituar liria, kur tė gjithė popujtė, pra edhe shqiptarėt, do tė kenė mundėsinė qė tė deklarohen rreth fatit tė vet, me tė drejtėn pėr vetėvendosje deri nė shkėputje."

" Pas Konferencės sė Bujanit, sidomos, pas muajit nėntor tė vitit 1944, nė prapavi dhe nė mėnyrė perfide filloi vazhdimi i realizimit tė planeve dhe programeve serbomėdha tė mbretėrisė SKS pėr shfarosjen, dėbimin dhe asimilimin e shqiptarėve, sidomos shqiptarėve nė Jugosllavi. Nė kėtė vit Vasa Qubrilloviq pėrpiloi dhe ia dorėzoi qeverisė sė Jugosllavisė komuniste dy programe pėr likuidimin dhe pėrzėnien e shqiptarėve nga Jugosllavia …" ( Intervistė e Dr. Hakif Bajramit dhėnė Tribunės sė Gazetarėve tė pavarur tė Kosovės, " Dielli " nr.4, dt.19.gusht 1990, faqe 8. )

Pas vendosjės sė gjendjės sė jashtėzakonshme nė shkurt tė vitit 1945, nė Kosovė dhe nė viset tjera tė banuara me shqiptarė, u bė mobilizimi i popullatės shqiptare dhe filloi tė jetėsohet tradhėtia historike, kinse po punohet nė frymen e internacionalizmit proletar, duke bėrė masakra dhe vrasje masovike tė shqiptarėve tė mobilizuar. Pėr kėtė, prap i referohemi Dr. Hakif Bajramit, i cili nė njejtėn tribunė thotė: " Nė bazė tė dokumenteve qė ruhen nė Beograd ( A. Sh. sekret, raport i pėrgjithshėm 1 ( 1 – 6 1945 ), dhe nė bazė tė dokumenteve tjera ( K. D. shkrimet. 93 ( 19-64, K – 25 ), ndėr tė tjera thuhet se nė Gjilan me rrethinė janė likuiduar 7845 veta; nė Drenicė 4820; nė Tetovė 4100; nė Bihor 3820; nė Prishtinė 3675; nė Pejė 3540; nė Tivar 2629; nė Mitrovicė dhe rrethinė 1450; nė Podujevė 1670; nė Pazar 1410, nė Shkup me rrethinė 1450; nė Ferizaj mbi 1260; nė Prizren 1250; nė Tutin 900; nė Gjakovė 730; nė Gostivar 700; nė Rozhajė 735; Plavė dhe Guci 710; nė Rahovec 750; nė Kumanovė 780; nė Preshevė 690; nė Dragash 500; nė Kėrqovė 490; nė Ulqin 515; nė Suharekė 320; nė Dubrovnik 120; nė rrugėn Kukės – Shkodėr 110; nė Trogir 80; nė Vėrshac 30 dhe nė Deqan 30 vetė. Tė gjithė kėta janė shqiptar tė vrarė gjatė vitit 1945. Pra, sipas kėtyre dokumenteve, mė 1945 u

vranė 42165 shqiptarė. Kjo ėshtė njė gjė e tmerrshme. Duhet theksuar se derisa nga dhuna serbe me 1875 deri me 1912, nga Toplica, Kosanica, Leskovci, Vranja dhe Nishi janė pėrzėnė mė shumė se 350 mijė veta, po nga kjo dhunė nė periudhėn e viteve 1912 – 1914 nga viset e Kosovės dhe tė Maqedonisė pėr nė Turqi janė shpėrngulur 120 mijė shqiptarė, ndėrsa nė periudhėn e viteve 1918 – 1941 pėr nė Turqi dhe gjetiu janė shpėrngulur hiq mė pak se 240 mijė shqiptarė ndėrkaq, nė periudhėn e viteve 1945 – 1950, nė vend tė shpėrnguljes janė vrarė afro 50 mijė shqiptar, ndėrsa , prej viteve 1950 – 1967 (dokumenti A.V. 41-2-1 /34 – 1945 dhe 1956 dhe 1964) nga Jugosllavia janė shpėrngulur 412 mijė shqiptarė, turq dhe muslimanė. Dhe kur krejt kėtė e komentojmė me njė fjali, mund tė pėrfundojmė se Qubriloviqi e ka " merituar " dekoratėn federative, tė cilėn e ka nėnshkruar edhe njė shqiptar i quajtur Sinan Hasani "

Institucionet mė tė larta dhe personalitete shtetėrore , ishin ata qė ishin drekt tė implikuar ne realizimine kėtyre programeve me pėrpikėri tė madhe, kjo vertetohet nga thėnja nė vijim: " Nė fillim tė prillit 1945, Tito priti delegacionin e shqiptarėve tė Kosovės dhe tė Rrafshit tė Dukagjinit, tė cilit i prinin Mehmet Hoxha dhe Dushan Mugosha. Ai, nė kėtė pritje shqiptarėve nė mes tjerash iu premtoi se : " … populli shqiptarė ( pra edhe Tito, shqiptaret i quante popull – komb, e jo pakicė kombėtare – J.B. ), duhet ta dinė se ēfarė Jugosllavie po krijojmė ne dhe se si nė kėtė bashkėsi tė re, e cila na ka kushtuar aq shumė gjak, do tė jetė e barabartė dhe do t’i ketė tė gjitha mundėsitė qė ta ndėrtojnė dhe zhvillojnė kulturen e vet, t’i ketė shkollat e veta e ta pėrparojnė bujqėsinė e vet. Populli shqiptarė do tė fitojė nė Jugosllavinė e re tė gjitha ato qė njė popull e bėjnė popull ". Pas njė kohe tė shkurtėr pason ploja tjetėr, citate nga po i njejti autor: " Kuvendi Krahinor i Kosovės, si organ mė i lartė i pėfaqėsuesve tė popujve tė Kosovės, nė Prizren, nė mbledhjen e mbajtur mė 8 – 10 korrik 1945, vendosi nė formė tė " Rezolutės pėr aneksimin e Kosovės me Serbinė federale ". Nė bazė tė listės sė pjesėmarrėsve dhe mysafirėve tė ftuar nė Kuvendin e Prizrenit, e cila, pėr ēudi, deri me tash nuk ėshtė publikuar nė asnjė vend, shihet se merrnin pjesė 142 delegatė dhe mysafirė, edhe pse konsiderojmė se kjo listė nuk ėshtė e plotė. Nga ky dokument, i cili duket se qėllimisht ėshtė heshtur, del se 33 pjesėmarrės janė shqiptarė, nė mesin e tė cilėve nuk gjendet njė pjesė e madhe e delegatėve tė Konferencės sė Bujanit …" ( Dr. Jusuf Baraktari, " Rilindja " e datės 30 qershor 1990, faqe 11 ).

Premtimi i J.B. Titos, i dhėnė nė mėnyrė publike dhe zyrtare nuk u mbajtė por pėrkundrazi: " Prej vitit 1943 e deri mė 1946 u vranė, u mbytėn, u masakruan, u burgosen, u plaēkiten dhe u maltretuan nė mėnyrat mė barbare e mė mizore shqiptarėt, sidomos vullnetarėt qė luftuan kundėr armikut, pėr t’i ēliruar. Ushtria shqiptare, sidomos, vullnetarėt, prej tyre mbi 4500 u vranė nga oficerėt dhe ushtarėt e Brigadės sė X – tė Malazeze – Serbe dhe aty - kėtu maqedonase, tė prirė nga Svetozar Vukmanoviq Tempo. Pastaj, mė shumė se 3000 luftėtar janė vrarė pas shpine e me tradhėti nė Drenicė dhe Llap nga serbomėdhenjtė tė prirė nga Pavle Joviqeviqi, Dushan Mugosha, Petar Brajeviqi , Ali Shukriu,…etj. ( " Godisnjak Arhiva Kosova, knjiga XVIII – XIX " ).

Kontinuiteti i dhunės dhe terrorit shtetėror kriminal vazhdon mė tutje, me forma edhe mė dinake.

" Nė fillim tė vitit 1951 nė vijėn e tendencave unitariste dhe nacionaliste tė grupit frakcionist tė Aleksandėr Rankoviqit, u ndėrmor aksioni pėr deklarimin e shqiptarėve, sidomos nėpėr qytete, pėr turq… Pas kėtij aksioni, prej 97.954 qytetarėve qė mė 1961 u evidencuan si turq, nė Jugosllavi, numri i tyre ( turqve) mė 1961 u shtua nė 259.536 ose afro 60 % ( Dr.Hajredin Hoxha: Disertacioni i doktoranaturės, i mbrojtur nė qershor tė vitit 1973, nė Fakultetin Filozofik, nė Lubjanė )

" Nė Jugosllavi janė dėbuar pėr nė shkretėtirat e Anadollit mėse 1.000.000 shqiptarė, nga tė cilėt, vetėm prej vitit 1953 e kėtej 369.000, tė ndjekur e tė persekutuar nga terrori i UDB – sė tė Aleksandėr Rankoviqit. ( Akademik, Mark Krasniqi, "Rilindja" e datės 2 Qershor 1990.faqe 10 ).

Pėr etnicitetin e popullit shqiptarė nė kėto troje janė shkruar shumė punime ku janė prezentuar me forcėn e argumentit tė dhėnat shkencore, ku vertetohet se ilirėt janė tė parėt e shqiptarėve tė sotėm dhe se kanė pasur njė shtrirje tė gjėrė nė gadishullin Ballkanik. Invadimi i elementit sllav nė kėto anė

shenohet nė shek. XII. Ja se ē’thotė Akademik Mark Krasniqi: " Shkenca ka vėtetuar se me argumente arkeologjike, historike, linguistike, etnologjike etj. se shqiptarėt janė pasardhėsit e drejtėpėrdrejtė tė ilirėve, tė cilėt shtriheshin nė pjesėn mė tė madhe tė Ballkanit, madje edhe nė pėrėndim deri nė Istėr dhe Veneto ( Itali ). Kėshtu pra, ne jemi sot nė ato troje ku kanė jetuar tė parėt tanė me mijėra vjet pandėrprerė. Do tė thosha kėtu se shtrirja historike e ilirėve pėrfshin edhe njė pjesė tė Austrisė, Hungarisė, Rumanisė, Bullgarisė dhe Greqisė. Prandaj, sllavėt janė tė vonė bile shumė tė vonė nė kėto troje, janė okupator me kuptimin e plotė tė fjalės. Historia e Kosovės nuk fillon me Nemanjiqėt. Manastiret ortodokse nė Kosovė merren sot si " argumente " pėr tė treguar " lashtėsinė " e popullatės serbe nė kėto vise. Por shkenca e mirėfillt dhe e vėrteta historike i hedhė poshtė edhe kėto pretendime, sepse kėto manastrire ( kisha ) siē janė Graēanica ( Prishtinė ) dhe Shna Prenda ( Sveta Petka, Lenishka, nė Prizren ) nuk i ka ndėrtuar kral Millutin Nemanjiqi nė shek. XIV, por ato janė aty shumė mė heret, nga koha e sundimit tė Bizantit ( Greqisė ) nė kėto vise, kurse Millutini vetėm ka bėrė nė to disa meremetime, shtresa e zbukurime. Mandej studiuesi serb Pero Sljepēeviqi shkruan se : " ėshtė vertetuar se nga numri shumė i madh i kishave tė vjetra serbe, emri i tė cilave ėshtė shkruar nė to… serbet nuk kanė pasur fare traditė tė veten as nė ndėrtimatari, as nė artin e pikturės"

( " Rilindja ," e datės 2 qershor 1990, faqe 10 ).

Periudha pas vitit 1981 i takon kohės kur serbet filluan ti definojnė qartė objektivat e tyre drejtė realizimit tė synimeve dhe qerimit definitiv tė hesapeve me shqiptarėt etnik tė Kosovės. Nga gjithė ajo ēka ndodhi pas asaj kohe , shihej se nė perspektivėn e afėrt do tė vie gjerė te ndeshja e paevituar serbo – shqiptare. Burgosjet e aktivistėve politik shqiptarė dhe masat drakonike qė iu shqiptuan atyre gjatė proēeseve tė montuara politike, tregonin se e gjithė Kosova nuk ėshtė asgjė tjetėr veq se njė kazamat kolektiv. Paraqitja e Milosheviqit nė skenėn politike jugosllave nė vitin 1986, dukshėm e pėrshpejtojė rjedhėn e ngjarjeve.

Deklarata e tij nė Fushė Kosovė, " se popullin serb nuk guxon askush t’a rrah ", nėnkuptonte nė anėn tjetė se shqiptarėt duhet te rrahen, dhe atė fare pa mėshirė.Gjithashtu prononcimet e tij ne manifestimin e Gazimestanit ishin shenje se popujt tjere jo serb qe jetojne ne Jugosllavi duhet te behen gadi per t’u ballafaquar me makinerine e tij vrastare,qka edhe u be me vone.

Nė fillim tė pranverės sė vitit 1990, barbarėt serb bėnė eksperimentin e parė nė shkatėrimin masiv tė popullatės shqiptare. Nė Kosovė u helmuan me mijėra tė rinjė, kryesishtė nxėnės e nė mesin e tyre kishte edhe foshnje tė enteve parashkollore. Qeveria jugosllave dual me kumtesė zyrtare se nė Kosovė nuk pati helmim, por e gjithė kjo ishte: " njė inskenim i pregaditur nga separatistėt shqiptarė ". Tė helmuarit u quajtėn aktorė tė Kanės ! Mjekėt serb thyen rėndė kodeksin dhe betimin e Hipokratit duke refuzuar mjekimin e tė helmuarve shqiptarė.

Si reagim ndaj kėtijė raporti, nė Zagreb, nė muajin qershor tė vitit 1990, u mbajtė simpoziumi me emėr: " KOSOVA, SPROVĖ E NDĖRGJEGJĖS MJEKĖSORE ". Nė atė simpozium muarren pjesė shumė ekspertė tė mjekėsisė nga e tėrė Jugosllavia. Nga Fakulteti i Mjekėsisė nė Prishtinė u ftua njė numėr i madh i mjekėve shqiptarė, ata prezentuan nė mėnyrė tė denjė, me mjaftė fakte shkencore , gjithė atė tragjedi qė ndodhi me rininė shqiptare. Nga Beogradi , ekipin prej tre mjekėve e udhėhoqi Prof. Dr.Ljubomir Eriq, neuropsikiatėr me renome. Nė kėtė simpozium muarr pjesė edhe Kryetari i komisionit tė dytė federativ pėr ēėshtje tė helmimeve nė Kosovė. Prof Dr. Dolenc, ekspert i Mjekėsisė Ligjore nga Universiteti i Lubjanės. Gjatė punimeve tė kėtij simpoziumi dolėn nė pah shumė fakte qė tregonin se nė fakt nė Kosovė ėshtė kryer njė helmim masiv i popullatės. Prof. Dolenc , i cili vetė kishte nėnshkruar raportin e dytė federativ, nė cilėsin e kryetarit tė komisionit, nė mėnyrė publike u distancua nga ai raport duke u deklaruar se ai u pėrpilua nė shpejtėsi, mbrenda 24 h dhe se kishte pasur presione qė tė bėjė njė gjė tė tillė. Diskutimi i Prof Dr. Ljubomir Eriqit, edhe pse me oratori tė rrallė, u hudhė poshtė, nga se si thoshte ai nė Kosovė kishte induksion psikik masiv dhe se kėtij induksioni i nėnshtrohej mosha mbi 11 vjeqare. Prezentimi i rasteve tė helmimit tė foshnjeve 3 - vjeqare nga entet parashkollore tė Kosovės, e detyroi atė tė kapitulloi para forcės sė argumentit dhe tė tėrhiqet i turpėruar duke belbėzuar : " Moram nesto da smislim" ( Mė duhet tė sajoj diēka). Autori i kėtyre

rreshtave ishte prezent nė kėtė simpozium nė cilėsin e bashkėorganizatorit dhe anėtarit tė kryesisė sė punės.

Argumenti mė bindės nė kėtė simpozium padyshim, ishte publikimi i substancės kimike Dimetil phosphoditionat , i izoluar nė mostrat e urinės nga tė helmuarit e Kosovės, nga ana e Prof Dr. Franjo Plavshiq, biokimist nga Zagrebi. Kėtyre zbulimeve duhet shtuar edhe deklarimin e nje mjeku franzez i cili tha: " Nė Kosovė pati helmime. Nė Kosovė, gjatė pranverės, me qėllim janė helmuar 3000 nxėnės ( mė vonė ky numėr u rritė shumherė, shėnim i autorit B.B.) me gaz deri tani tė pa identifikuar ". Ky mjek gjatė qėndrimit nė Kosovė kishte pohuar se ka zbuluar molekula klororganike gjatė analizave qė i bėri nė dy laborator tė Parisit nga mostrat e gjakut tė fėmijėve tė helmuar nga Kosova. Sipsa tij, " ky krim ėshtė bėrė nga agjentėt e Beogradit, me siguri agjentėt ushtarak ".

Pra ,gjerė nė aktin final, kur filloi edhe lufta e armatosur nė Kosovė, nė njė gjendje aparthejdi tė egėr, serbet nė mėnyrė permanente, plaēkiten pasuritė e shqiptarve, shkatėrruan ekonominė, shkatėrruan vlerat kulturore te shqiptarėve, ndaluan shkollimin nė gjuhėn shqipe, dėnuan me mijėra shqiptarė me burg, vranė dhe masakruan numėr tė madh tė shqiptarėve…

Miqėve tanė nė botė duhet vazhdimishtė tė iu prezentojmė tė dhėna tė sakta pėr tė palarat e barbarėve serb, gjersa brezave tė rinjė tė popullit tanė duhet vazhdimishtė t’ia rikujtojmė historinė e pėrgjakur , e cila mė nuk guxon kurrsesi tė pėrsėritet. Nė tė kundertėn, harresa e kėtyre fakteve, pėr ne shqiptarėt do tė ketė pasoja fatale. Se si duhet vepruar kur kombi gjindet nė rrezik tė shfarosjes mė sė miri e ilustron historia e popullit hebre. Ka shumė ngjajshmėri holokausti hebre me holokaustin shqiptar, me njė dallim, te shqiptarėt kjo ndodhi nė interval kohor shumė mė tė gjatė , afėr njė shekull. Tė edukojmė brezin e rinjė qė kurr nuk guxon tė jetė i pa pregaditur nga tė papariturat e armiqėve tė pėrbetuar qė vazhdimishtė ėndrrojnė pėr gllabėrimin e tokave shqiptare. Historia tė na mėsoj pėr tė mbajtur nė mend dhe vepruar ( ndoshta jo dhe hakmarrjen ) por jo pėr tė pėrsėritur gabimet.

Nga e gjithė kjo pėrvojė e hidhur shekullore, qartė shifet se kemi pasur njė armik tė pregaditur mirė nė ēdo aspekt. Ėshtė punuar shumė nga ana e armikut serb, sidomos nė rrafshin diplomatik, qė para botės tė prezentohemi si popull primitiv dhe pa kultur. Popull qė nuk e meriton lirinė dhe shtetin e vetė. Tė gjitha kėto, janė bėrė me paramendim nė mėnyrė qė nė aktin final , tė mos ketė reagime nga jashtė. E gjithė ajo makineri propaganduese serbe, dėshtoi falė forcės sė argumentit. Ėshtė iluzore tė presim , siē ndėgjohen disa zėra nga jashtė qė tė vie gjerė te demokratizimi i Serbisė, dhe pastaj tė zgjidhet statusi i ardhėshėm i Kosovės. Statusin e Kosovės e kane percaktuar vete kosovaret me luften e tyre kunder Goliatit.

Populli serb i manipuluar dhe indoktrinuar, nė raport me shqiptarėt , historikisht ka pasur qėndrim subjektiv. Ky ėshtė rezulltat dhe produkt shpirtėror, nga se prezenca e popullit etnik nė trojet e veta, pėr ēdo okupator ėshtė kompleks i pashėruar. Kėtė mė sė miri e ilustron fakti se opozita serbe ndodhet nė tė njejtat frekuenca me pushtetin aktual serb sa i pėrketė ēėshtjės shqiptare. Pas gjitha kėtyre masakrave tė bėra ndaj popullatės civile shqiptare nė Kosovė, ende nuk u dėgjua zėri i arsyes dhe distancimi publik nga asnjė parti opozitare serbe dhe as nga individ intelektual. Vlenė tė rikujtojmė fjalimin e autorit tė romanit "Thika", liderin e SPO, Vuk Drashkoviq, nė mitingun (anti) popullor nė Novi Pazar, mė 9.09.1990, tė organizuar nga partia e tij, i cili ndėr tė tjera tha: " Kur tė vijė nė pushtet partia ime, secili qė nė tokė tė Rashkės ngre flamurin turk, ustash, shqiptar ose cilindo flamur tjetėr pos atij serb, do tė mbes pa flamur, pa duar dhe pa kokė ". Ky mendim " demokratik " u pėrsėrit edhe nė Fushė Kosovė, mė 29.9.1990. Ne nuk kemi asnjė arsye tė presim apo tė gėzohemi pėr demokratizimin e Serbisė. Nėse kjo gjė ndodh ndonjėherė, atėher kjo ėshtė e mirėseradhur pėr vetė serbet, ne mund tė llogararisim nė fqinjėsi tė mirė.

Ndihma e pakursyer e Bashkėsisė Ndėrkombėtare pėr tė realizuar paqen nė Kosovė, ishte nė njė formė dhe revision i veprimeve tė pa drejta qė u bėnė dikur gjatė historisė dhe qė e sollėn popullin shqiptar nė kėtė gjendje. Pėr kėtė ndihmė jemi shumė koshient dhe mirėnjohes. Makineria kolosale ushtarake e Paktit Veriatlantik dhe lufta vetėmohuese e popullit tanė shporri okupatorin sllav.

Pėrkrahja historike e Bashkėsisė Ndėrkombėtare, bėri qė afro 1 milion shqiptarė tė kthehen sėrish nė vatrat e tyre . Pėr fat tė mirė, kėsaj radhe nuk u pėrsėrit Nishi, Leskoci, Prokuplja… Nuk u pėrsėrit migrimi i dhunshėm i llojit tė viteve ’50 –ta.

Serbia, si shtet qė bėri invadim mbi kėtė tokė, mban obligimin e dėmshperblimit material dhe moral pėr gjithė atė se ēfar bėri. Kriminelet e luftės duhet pėrgjegjur para drejtėsisė. Enigma e quajtur zhdukje e mė se 3000 personave te pafajshem, dhe tash pas 3 viteve ėshtė barrė dhe dhembje e familjarve tė atyre njerezve si dhe mbarė popullit kosovar.

Manipulimet qe bėhen nė emėr tė ardhmėrisė sė Kosovės , e tė cilat nuk pėrshkojnė me synimet e kėtij populli, mund tė shtyjnė Ballkanin nė tragjedi tė dimenzioneve tė papara. Bota demokratike ėshtė e interesuar pėr njė Ballkan tė qetė dhe pa trazira. Koha e kolonive agoi nė shek. XX, shekulli i ri duhet tė jetė shekull i zgjidhjes se drejte te qėshtjes shqiptare.

Dr. Besnik R. BARDHI, Qershor, 2002

Priru /Torna