Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
 

THOTI SKIPE


            
Mė rastin e vdekjės sė Giuseppe Catapanos

Lajmi pėr vdekjen poetit, historianit, publicistit,  linguistit tė madh J.
Catapano, qė dhuroi aqė shumė nė Jetėn e Tij, pėr Historinė, kulturėn e
shkencėn shqiptare, si aureolė arbėreshe - mė hidhėroi shumė!
 Porosia e Tij - linguist e shkencėtar i mirėfilltė, ishte dhe ėshtė - Tė
vazhdohet ecuria e Tij nė studime linguistiko-historike THOTI FLISTE SHQIP -
THOTI TATĖ PARLAVA ALBANESE !
 J. Catapano, na solli THOTIN SKIPE nė kohėn tonė dhe na mbushi Krenari
Kombėtare pėr shqiptarėt kudo qė janė nė Botėn Shqipare!
  Catapano ndėrroi Jetė pėr tė ekzistuar mė afėr me Thotin - e pėr tė na
ofruar guximin ta lidhim Ekzistencėn tonė me tė Pėrjetėshmin Thotin Skipe!

 Catapano ėshtė Gjithmonė Gjallė!

 Nezir  Myrta  /  CATAPANO ĖSHTĖ GJALLĖ !


In Memmoriam    Lotėt nuk e mundin vdekjen
pikėllime tė shiut nė kohėn e kristaltė

vdekja ėshtė metamorfozė angosteike spirituale
qė na bėn paksa skeptik -
kur pėrballė kemi  sfida aqė tė mėdha qė na presin udhėn trup

mjaftė e kemi dhėnė Provimin e Vdekjės

Lum Ai qė Dha Provimin e Jetės

shpresa
do ta sfidojmė
 udhėn e Odhiseut pėt ta shpuar Kohėn nėpėr Shtat' Unaza
nė Mollėzėn e faqes historike
e,
askush nuk mundi
vetėm Odhisea me hark zemre dashurie
nėpėr shtat Unaza gjuajti kohėn nė ballė
duke u pėrbiruar nėpėr shtat epoka tė fjalės

Koha nė ballė ka diēka skipe

Koha nė ballė ka krejt tė shkruar Skip qė THOT
Thoti Tatė Parlava Albanese
e,
Thoti thot sot -

Lotėt nuk e mundin vdekjen!

Catapano ėshtė gjallė!


Njujork, 26.Mai, 2001

NGUSHLLIME!
AKADEMISĖ SHKENCORE THOTI - ROMĖ
FAMILJES E FARĖFISIT - CATAPANO!
E BOTĖS SHQIPTARE!

RROFTĖ ARBĖRIA!

Juaji, Nezir Myrta
thoti50106@aol.com

p.s. Do tė dėshiroja qė ky shkrim tė lexohet para funeralit tė Catapaos!
Mundėsisht mė lidhni me adresė direkte!
Ju lutem, kisha dashtė tė lidhem me akademinė shkencore THOTI - Romė, si dhe
me znj. Neriman Vlora - Fallaski.
Marr pjesė nė Ngushllime! Ditėn e Varrimit tė J. Catapano!
n.m.

Priru /Torna