ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Letėrsi / Letteratura

 

Prej 18-21 tetor nė Tetovė

U MBAJT EDICIONI XI I FESTIVALIT TĖ POEZISĖ “DITĖT E NAIMIT”
 


Edicioni XI i Festivalit Ndėrkombėtar tė Poezisė "Ditėt e Naimit", u mbajt prej 18-21 tetor 2007, nė Tetovė ku morrėn pjesė poetė nga vende tė ndryshme tė botės si: Uruguaji, Suedia, Italia, SHBA, Belgjika, Franca, Gjermania, Danimarka, Lituania, Qipro, Turqia, Palestina, Hungaria, Kroacia, Martinike, Kanada, Rumania, Bullgaria, Mali i Zi, Shqipėri, Kosovė, Maqedonia etj. Festivali filloi me vendosjen e luleve te shtatorja e poetit kombėtar shqiptar Naim Frashėrit qė gjendet para Qendrės Kulturore tė Tetovės nga ana e laureatit tė sivjetėm poetit danez Peter Poulsen dhe nga drejtori i FNP ‘’Ditėt e Naimit’’, Shaip Emėrllahu. Mė pas fishekzjarret qė ndezėn qiellin dhe flakadanėt e mbajtura nė duar nga anėtarėt Shoqėrsė kulturore ‘’Burimet e Sharrit’’ nga Tetova ēelėn siparin e Edicionit tė XI tė Festivalit. Nė foajenė e Qendrės Kulturore u hap ekspozita me piktura tė teknikės iterasion tė
piktorit nga Kosova, Halil Sylejmani. Pėr kėtė ekspozitė foli historiani artit, prof.dr. Hivzi Muharremi. Me atė rast pjesėmarrėsve iu ėshtė ndarė nga nje katalog me piktura tė piktorit.
Edicionin e XI e hapi drejtori i Festivalit Ndėrkombėtar tė Poezisė Ditėt e Naimit”, z. Shaip Emėrllahu, i cili nė mes tjerash tha se, “Vazhdimisht ndjejmė nevojė pėr tu takuar dhe pėr ta lexuar me zė fjalėn poetike. Gjithandej, ndodh kjo…Ajo fuqizohet kur krijuesit janė tė dyerve tė etnive tė ndryshme nga bota e gjėrė, siē ėshtė kjo e sontmja jona. Pse ngjet kjo? Duam nė rrugėn mė tė shkurtėr ta prezentojmė dhe ta njohim pupullin qė i pėrkasim. Pra, rrugėn e poezisė... Alen Boske thotė, shpirti i njė populli pasqyrohet nė poezinė e tij, mė mirė se, nė ēdo formė tjetėr tė artit”. Pėr tė vazhduar mė tej “Festivali Ndėrkombėtar i Poezisė “Ditėt e Naimit” pėrbėn festėn poetike mė tė rėndėsishme qė e organizojnė shqiptarėt.
Nė Tetovė kemi zbritur Frashėrin, qė vjeshtė pėr vjeshte nė ditvdekjen e tij tė kujtojmė edhe frymėn poetike dhe humane tė tij. Ėshtė bėrė njė rrugė me stacione edicionesh, ku mbi dhjetra emra tė njohur tė letrave nga bota, dhe dhjetra nga gjeografia shqiptare, qė nga i madhi Ismail Kadare e deri ato mė tė rinjtė i janė ngjitur kėsaj skene dhe janė duartrokitur nga publiku tetovar. Komunikimet e ngritura mes poetėve, mes letėrsive, por edhe ato tė poetėve me artdashėsit vendės nė festėn e poezisė kanė kthyer Tetovėn nė emblemėn e njė ure gjithnjė e mė domethėnėse. Ėshtė e rehatshme tė qenurit arkitekt i kėtyre urave. Ju falenderoj tė gjithė ju qė bėtė hapsirė pėr kėtė rrugėtim...
Nė katėr orėt letrare tė festivalit u prezentuan poetėt e ardhur nga vende tė ndryshme si: Espina Eduardo - Uruguaj, Comassio Aquaro – Itali, Sonata Paliolyte – Lituani, J.C. Todd – SHBA, Nicole Cage Florentiny - Martinike, Ana Boyanova dhe Ango Boyanov - Bullgari, Knud Steffan Niels - Danimarkė, Iztok Osojnik – Slloveni, Beste Sakalli - Qipro, Farago Kalaman – Hungari, Dan Mirecea Cipariu - Rumani, Silke Liria Blumbach -Gjermani, Drazen Katunariē - Kroaci, Nidaa Khory – Palestinė, Hakija Kariē - Bosnjė dhe Hercegovinė, Gokhan Ēengizhan dhe Halil Ozēan – Turqi, Agron Tufa dhe Balil Gjini - Shqipėri, Kujtim M. Shala - Kosovė, Nikolla Manxhirov, Elena Penxhova, Biba Ismail, Shazim Mehmeti, Remzi Salihu, Ibrahim Qazimi - Maqedoni.
Nė ditėn e dytė tė Festivalit, nė Sallėn e madhe tė Rektoratit tė Universitetit tė Tetovės, ėshtė pėruruar laureati Peter Poulsen. Nė emėr tė rektorit prof. dr. Sadi Bexheti, ka pėrshėndetur prorektori i kėtij universiteti. Mė pas kryetari i Jurisė, prof. dr. Isak Shema ka lexuar motivimin e dhėnies sė ēmimit, ndėrsa poeti Poulsen ka lexuar disa poezi tė veta dhe iu ėshtė pėrgjigjur pyetjeve tė publikut universitar.
Sipas programit tė Festivalit, nė Arabati Baba Teqe ėshtė mbajtur njė Orė letrare, ku poetė tė shumtė kanė lexuar krijimet e tyre dhe Baba Edmond Brahimaj ka folur pėr historikun e teqes dhe per bektashizmėn.
Nė kuadėr tė programit tė Festivalit janė promovuar pesė vėllimet me poezi tė botuar nga Shtėpia botuese ’’Ditėt e Naimit’’ si, "Lumenjtė rrjedhin drejt burimit” tė poetes Silke Liria Blumbach nga Gjermania, libri me ese ‚ ”Kthimi i barbarogjenisė’’ i kroatit Drazhen Katunaric, ai i Osman Gashit ’’Torzo e gjallė’’, i poetes turke Biba Ismail “Vetmia e nėntėshes sė madhe” dhe “Kthimi i shigjetave” i poetes jugkoreane Moon Chung Hee.. Pėr kėto libra folėn kritikėt Agim Vinca, Agron Tufa, Ahmet Selmani dhe Remzi Salihu.
Gjithnjė, nė kuadėr tė programit poetėt kanė vizituar Arabati Baba Teqe, Galerinė e arteve dhe objektin e Xhamisė sė Larme nė Tetovė.
Nė orėn e madhe letrare "Meridiane poetike", qė umbajt natėn e fundit janė lexuar poezi, janė ndarė ēmimet letrare tė festivalit dhe janė shpallur Anėtarėt e Nderit. Juria e pėrbėrė nga prof. dr. Isak Shema, Ahmet Selmani dhe Moon Chung Hee ia kane ndarė ēmimin e madh letrar “Naim Frashėrit” poetit nga Danimarka, Peter Poulsen, ndėrsa ēmimin e karrierės “Ditėt e Naimit” poetit Agim Vinca, Fitues i ēmimit letrar "Menada" ėshtė shpallė poetja nga Lituania, Sonata Paliolyte, ēmimi letrar "Oeneumi" iu dha poetit Shazim Mehmeti dhe ēmimi "Qiriu i Naimit" iu nda poetit nga Uruguaji, Eduardo Espina. Ndėrkaq, pėrveē laureatit Peter Poulsen, Anėtarė Nderi i Festivalit u shpall edhe poeti Drazhen Katunaric nga Kroacia, fitues i mėhershėm i ēmimit “Menada”.
Edhe sivjet festivali botoi antologjinė e poetėve pjesėmarrės tė pėrgatitur nga Shaip Emėrllahu dhe tė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga poetja Silke Liria Blumbach me titull "Kėrkoj engjėllin mbrojtės’’
Si gjithmonė, hapja dhe mbyllja e Festivalit Ndėrkombėtar tė Poezisė ’’Ditėt e Naimit’’ drejtėpėrsėdrejti u transmetua nė televizionin shtetėror.
Skenėn impozante e ka ideuar piktori Savash Veliu, ndėrsa e ka realizuar firma "Enofix" nga Pallatica.
Festivalin e mbėshteti Ministria e Kulturės, ndėrsa sponsor ishin Pro Credit Bank dhe Vezė Sharri.

A. Arsllani

priru / torna