ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Letėrsi / Letteratura
 

NĖ KRYEQYTETIN E SHTETIT BRAZILIAN MINAS GERAIS, NĖ BELO HORIZONTE

 

Intelektualėt vendorė organizuan

njė mbrėmje madhėshtore, pėr poetin tashmė kėtu tė njohur dhe shumė tė kėrkuar kosovar – Engjėll Koliqi-n

 

Kremten madhėshtore e ka organizuar organizata e re vendore "Carvalho Agostini Neves CAN – Projetos Internacionais Treinamento Planejamento de Palestras e Conferźncias Organizaēāo e Acompanhamento de Missões Estrangeiras". Shumė shkrimtarė, gazetarė dhe artistė i kanė dėshiruar mirėseardhjen poetit kosovar, duke i thėnė se shkrimet e tij tashmė nė Minas Gerais, por edhe nė mbarė Brazilin janė shumė tė kėrkuara, me bindjen se sė shpejti do tė shohin dritėn e botimit shumė libra tė Koliqit. Shumė nga autorėt vendorė janė befasuar me poezinė "TĖ ADHUROJ" qė Engjėll Koliqi e ka shkruar mė 6 maj 2007 nė Lecco tė Italisė dhe e pėrkthyer nė portugalisht, nga profesoresha Vera Neves, me foton e poetit nė sfond, ėshtė ekspozuar nė kėtė mbrėmje, nė lokalin e mirėnjohur, tė quajtur edhe si shtėpi e intelektualėve vendorė "Alexandrina Café Cultura e Moda", ku edhe ėshtė organizuar kjo mbrėmje madhėshtore.

 

Shkruan: Vera Lucia Alves Neves

           

Belo Horizonte, 19 maj 2007. – Mbrėmė, nė shtėpinė e intelektualėve tė Belo Horizonte-s, siē quhet kėtu lokali i pronarit Julius Cesar Pereira "Alexandrina Café Cultura e Moda" ėshtė organizuar njė mbrėmje madhėshtore dhe e paharrueshme, pėr ta nderuar rikthimin e poetit kosovar, tashmė tė njohur dhe shumė tė kėrkuar kėtu – Engjėll Koliqi, i cili   po vėn gurthemelin e pėrjetshėm tė bashkėpunimit tė frytshėm zyrtar nė tė gjitha sferat e jetės e sidomos nė lėmenjt e kulturės, tė artit dhe tė sportit, nė mes Brazilit dhe Kosovės, shtetit karakteristik nė Ballkan, qė kėto ditė pritet ta marrė "bekimin dhe pagėzimin zyrtar" nga KS i OKB-sė.

 

Gjithēka ishte pėrgatitur para se tė mbėrrij kėtu poeti i nderuar, i cili nuk ka ditur asgjė pėr kėtė mbrėmje, derisa ka hyrė nė lokalin "Alexandrina", ku ka hasė nė miqtė shkrimtarė, gazetarė e artiste, si dhe nė poezinė e tij "Tė adhuroj", tė ekspozuar nė mur, nė njė kornizė speciale, mbi njė sfond me foton e tij. As qė ka ditur mė pare se kjo poezi ishte pėrkthyer nė portugalisht. Ishte me tė vėrtetė njė befasi shumė e kėndshme, kur autori mėsoi kėtu se poezitė e tij po botohen gjithnjė e mė shumė nėpėr revistat e kėtushme letrare dhe se ėshtė gjithēka gati pėr botimin e dy librave tė tij poetikė ("Shekulli im quhet dashuri" i pėrkthyer nga italishtja dhe njė pėrmbledhje e re, qė do tė dalė nė dy gjuhė – portugalisht e italisht, me titullin "Ndjenjė drite".

 

Siē ėshtė shprehur edhe vetė poeti kosovar, pėr kėtė pritje kaq madhėshtore nuk do t'i kishte besuar as ėndėrrbardhės mė tė bukur. Ai ka thenė se mė sė shumti ėshtė gėzuar pėr faktin qė nė kėtė mbrėmje ka pasur rastin, qė mbas pak mė shumė se dy muaj tė pėrqafohet sėrish me autorėt e poezive dhe tė shkrimeve tė tjera pėr fėmijėt e Kosovės, gjatė kohės sė luftės atje – Beth Fleury dhe Joćo Diniz. Gjithashtu pėrqafime tė gjata, me plot emocione ka pasur edhe me poetėt: Viviane Mosé, qė i la dhuruar librin e saj "Desato", Vanderleķ Lourenēo, i cili i dhuroi librin e tij "Quarador", Branca Maria de Paula, e cila ia dhuroi libratr e saj "Um fui de camelo" dhe "Claro escuro", Maria Pereira Cesta, me zėvendėssekretarin e FCS, tė ministrisė sė kulturės sė shtetit Minas Gerais, me poeten e mirėnjohur Dagmar Braga e me shumė tė tjerė.

 

Organizuar dhe pėrgatitur gjithēka bukur nga presidentja e organizatės sė re vendore "Carvalho Agostini Neves CAN – Projetos Internacionais Treinamento Planejamento de Palestras e Conferźncias Organizaēāo e Acompanhamento de Missões Estrangeiras" – profesoresha Vera Neves, poeti Engjėll Koliqi, tė gjithė tė pranishmėve, qė ishin afėr njėqind, u ka dhuruar nga njė kopje tė kėsaj poezie tė bukur kushtuar qytetit tė bukur Belo Horizonte, me nėnshkrimin e tij original dhe tė pėrshkuar nė njė xham special. Njė kontribut tė madh nė mbarėbvajtjen e kėsaj mbrėmjeje madhėshtore, me vezullima kosovare, kanė dhėnė edhe themelueset tjera tė organizatės sė sipėrpėrmendur – Esmeralda Carvalho dhe Amelia Agostini. Nuk kanė pushuar lavdatat nga tė dy anėt, qoftė nga organizatorėt, qoftė nga mysafirėt, pėr kėtė mbrėmje madhėshtore dhe dinjitoze, qė ka nderuar lartė poetin kosovar, por edhe vendlindjen e tij – Stubllėn dhe mbarė popullin e Kosovės. Nė komplimentet e tyre, shumė shkrimtarė dhe poetė vendorė kanė shprehur bindjen se poeti Koliqi, sė shpejti do tė korrė shumė ēmime tė vleshme letrare nė Brazil, por edhe nė mbarė botėn, sepse – siē janė shprehur shumica e tyre – pena e tij ėshtė njė penė speciale, qė din tė prekė tė gjitha shtresat shoqėrore tė njerėzimit dhe patjetėr nė shkrimet e tija, secili njeri, pa marrė parasysh racėn, kombin, fenė a rajonin nga vjen, do e gjej vetin dikund. Pra shkrimet e tij janė vlerėsuar si shkrime universale qė dijnė ta prekin realitetin njerėzor dhe ēdo shpirt njeriu, pastaj edhe tė tė gjitha moshave, siē shprehet shpesh poeti, edhe ata tė stinės sė pestė.

 

Zotėri Koliqi, nė fjalėn e tij falėnderuese ka thėnė se mė i madh ėshtė gėzimi i tij pėr vlerėsimet e larta dhe nderimet qė kėtu i bėhen Kosovės sė tij dhe qė nė kuadėr tė Kosovės shkon larg e lartė edhe emri i vendilindjes sė tij tė dashur, siē u shpreh, tė Stubllės Krenare. Ai ėshtė zotuar se nuk do tė ndalet me shkrime, por ka premtuar sė shpejti edhe librat re tij publicistikė, nė prozė, kushtuar shenjtėrve qė kanė jetuar nė shekulinm tone – Nėna Tereze e Papa Gjon Pali II (Papė Wojtyla), si dhe libra specialė pėr tė rinj dhe pėr fėmijė. Pėrfaqėsues tė shtėpive botuese, tė pranishėm nė kėtė mbrėmje, kanė premtuar se sė shpejti do tė shohin dritėn disa libra tė kėtij shkrimtari nga Kosova e largėt, por qė tashmė pėr ne ėshtė e afėrt dhe nė zemrat e brazilianėve. Edhe masmediat vendore kanė pėrcjellur kėtė mbrėmje tė bukur me poetin kosovar dhe sigurisht qė do tė informojnė opinionin, me kėtė befasi tė kėndshme, nė qytetin e bukur dhe pitoresk tė Belo Horizonte-s.

priru / torna