ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  

 

LETTERATURA

Zef Serembe. Poezi.

Vrull


Zogj tė bukur kėndojnė me hare,
po zemra do t'mė plase mua nė gji.
I helmuar e shkoj jetėn te ky dhe,
mėrzitem nė katund, nė vetmi.

Hapet pėrpara meje deti i shkėlqyer,
qė zgjon nė trutė e mi mendime shumė,
e shqetėsimi zemrėn time ējerr,
aq sa vetėm pushoj kur bie nė gjumė.

Arbėri matanė detit na kujton,
se ne tė huaj jemi te ky dhe.
Sa motė shkuan! E zemra nuk harron,
qė nga turku mbetem pa mėmėdhe...

Priru / Torna