Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
ARBITALIA presenta
   Kėnda e poezisė - Voglia di poesia

 

 

 VersiPerVersi

 

Si di tivu uvu z’di.

Lirenj bughua psipr fjalvat,

ēonj sperat e tlloxhit

te sperat e diaghit ma

atavu prāghen mbi krak

he primavera astr prap.

 

Isht je para gher ē’njotha

thelpat e ilkures

afr ghumeres

kuru jesh ghajarel,

nanivu i pisiqefem mizis

ē’fluturon dhe

kumbiset mbi mutin e lopes

e pra midhema vete te kazarogha

e dholur mbi gas.

 

Fjalja te grika s’ka tjemb

t’dal pėrjashta,

ambjuni ben drit

unitu

me ghėnen...

 

Vetim me A me K dhe N

kom shkrue KANAK

dhe e vora kaha gurmazi.

 

Nani agha sanjena

jam prondu pir ditin e fests,

te hora jime o panajiri,

t’shok,

t’bānj me dorat

pir s’gharghu

e alla gharrahota

t’hrres fort: trindro!

Po ti ng’ke mo qėro!

 

Mirupafshim

graja ime.

 

200410

 Giovanni Belluscio, ottobre 2004

priru / torna

 

Inviateci le vostre opere (poesie, fotografie artistiche... ...)
Le pił belle e valide verranno pubblicate in questo spazio dedicato
alla letteratura e all'arte contemporanee arbėreshe.
 

 

ASSOCIZIONE CULTURALE ARBITALIA
VIA DOMENICO MAURO 80
87069 SAN DEMETRIO CORONE (CS)