Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

NATĖ MAGJIKE NĖ APOLLONI

LIRIO NUSHI DUARTROKITET FUQISHĖM

Nata “GALA” nė qytetin antik tė Apollonisė nė Fier ka mbledhur gjithė elitėn e artit shqiptar dhe tė diasporės shqiptare, artistė tė mėdhenj nga Greqia dhe i gjithė Ballkani.

Festivali mbarėkombėtar i aktrimit shqiptar ka mbyllur duert e tij pėr kėtė vit me kėtė mbrėmje koncertale madhėshtore duke ndarė pėrgjatė saj edhe ēmimet e mėdha tė fituesve.

Kjo natė artistike “me fuqitė hyjnore tė perėndisė Apollon”, nėn pėrkujdesjen e zt. Klajdi Marku dhe Adonis Filipi-t ka sjellė nga larg, menjėherė mbas koncertit tė tij nė Kalabri ku ėshtė festuar me madhėshti 600 vjetori i lindjes sė heroit tonė kombėtar Skėnderbeut, kantautorin e mirnjohur tashmė shqiptar LIRIO NUSHI. Me interpretim virtuoz dhe njė prezencė skenike shumė impresionuese, Lirio ka fituar qė nė sekondat e para duartrokitjet e fuqishme tė kėtij spektatori kaq tė zgjedhur tė elites sonė artistike mbarėkombėtare shqiptare por edhe tė publikut qė mbushte plot e pėrplotė amfiteatrin antik tė Apollonisė. Nė kėtė natė madhėshtore ishin prezentė: Tinka Kurti, Sulejman Pitarka, Violeta Manushi, Drita Pelingu, Mirush Kabashi, Aleko Prodani, Yllka Mujo, Besa Imami, Lazer Filipi, Liza Laskaj, Albert Veria, Fadil Kraja, Ruzhdi Pulaha, Stefan Ēapaliku, artistė nga Shkupi, Kosova, Maqedonia e Mali i Zi, si edhe aktorja greke e ftuar nderi e kėsaj nate Eleni Vitali … etj etj, .

Lirio nė fund tė interpretimit tė tij tha se kjo natė ishte e mrekullueshme dhe plot madhėshti dhe se skenat shqiptare kanė gjithmonė emocione tė veēanta dhe tė fuqishme, por kjo skenė ka qenė ndryshe nga tė tjerat, ajo lartėsohej mė shumė se ēdo skenė tjetėr nga pjesmarrja e artistėve mė tė mėdhenj shqiptarė nė dekada tė cilėt kanė kontribuar dhe krijuar historinė e artit shqiptar, prandaj edhe emocionet qė unė ndava me ta ishin kaq brilante dhe padyshim tė papėrsėritshme.

priru / torna