Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
China Radio International Saturday    Jul 22th   2006   
 
Vizita e "ambasadores sė muzikės shqiptare nė botė" Elsa Lila nė RJK
cri

dėgjoni / ascoltate

Nė rubrikėn e sotme "Bota kulturore" do t'ju njohim me vizitėn e "ambasadores shqiptare nė botė", kėngėtares sė njohur italiano-shqiptare Elsa Lila nė Radion e Jashtme tė Kinės.

Dėgjues tė dashur, ju me siguri e njihni mirė kėtė kėngė tė lashtė arbėreshe me njė histori mbi 500 vjeēare, interpretuar nga kėngėtarja e njohur shqiptare Elsa Lila, e ftuar nė Festivalin e 41-tė tė RTSH-sė.

Duke pėrshkruar interpretimin e kėngėtares Elsa Lila nė gazetėn"Shekulli" thuhet : " Po ashtu befasuese ėshtė shfaqur kėtė mbrėmje finale edhe kėngėtarja Elsa Lila. E po tė mos e kishte "urdhėruar" Adi Krasta pėrcjelljen e Elsa Lilės nga skena, duartrokitjet do ta mbanin aty pėr shumė kohė. Pasi ka kėnduar dy kėngė pėrshėndetėse nė kėtė natė finale, Lila ėshtė duartrokitur si kurrė ndonjėherė nė skenat shqiptare. Me kėngėn "La porta del silencio" me tė cilėn ka konkurruar edhe pėr nė Sanremo", si dhe kėngėn arbėreshe "Moj e bukura More", Elsa Lila ka dhuruar nė sallėn e madhe tė Pallatit tė Kongreseve emocione tė papėrsėritshme.

Kjo kėngėtare kaq e njohur nė Shqipėri, nė Itali dhe nė vendet e tjera evropiane filloi tė njihet edhe nė Kinė.

Gjatė qėndrimit tė kėngėtares sė njohur Elsa Lila nė Pekin, ajo u ftua nga korrespondentja e redaksisė sė gjuhės shqipe tė Radios sė Jashtme e Kinės Huailu si mysafire nė Radion e Jashtme tė Kinės, ku pėrveē takimit me shqipfolėsit e redaksisė sė gjuhės shqipe, vizitės nė vitrinat e radios me dhurata tė dėrguara nga dėgjuesit shqiptarė etj, ajo u ftua pėr intervistė jo vetėm nė emisionet e gjuhės shqipe, por edhe tė gjuhės italiane, nė "Inetradio" dhe nė " CRI Newsradio".

Nė uebsajtin artistik argėtues tė Radios sė Jashtme tė Kinės ėshtė paraqitur edhe kėngėtarja Elsa Lila me shkrime, fotografi dhe kėngė tė bukura. 

Kurse nė "Inetradio", Elsa Lila u intervistua nė gjuhėn angleze dhe u xhirua edhe nė video pėr uebsajtin e emisioneve tė kėsaj radioje. Pra, kėngėtarja e njohur shqiptare Elsa Lila ėshtė pritur me ngrohtėsi nga sektorė pėrkatės tė Radios sė Jashtme tė Kinės.

Nė vazhdim tė kėtij emisioni do tė dėgjoni intervistėn e dhėnė nga Elsa Lila korrespondentes sė redaksisė sė gjuhės shqipe RJK-sė.( Zhai)

 

© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

 

Priru /Torna