ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Aktori i shquar shqiptar SHKELQIM BASHA
me mbeshtetjen e veēante
te      
LIDHJES NACIONALE SHQIPTARO – ARBERESH NE ITALI

PREZANTON NE GJUHEN ITALIANE KOMEDINE REALISTE

SOKRATI IM

( IL MIO SOCRATE ) 

Shfaqja do jepet diten e hene 12 shkurt '07, ora 21°°, ne Teatro CABOTO, Via "Caboto n.2" angolo Piazza Pņ, Milano. 

 Kush eshte Shkelqim Basha: Ka lindur me 01.10.1945 ne Tirane dhe eshte aktor profesionist i Teatrit Kombetar Shqiptar. Ka debutuar si aktor dramatik qe ne vitin 1968 duke interpretuar rolin kryesor  tek "ēatia e te gjitheve" me regisor Pirro Mani. Nder vite ka luajtur sukseshem dhjetera role ne drama e komedi te vena ne skenen e Teatrit tone Kombetar. Per publikun e gjere shqiptar ka mbetur i paharruar interpretimi i tije i magjishem i vagabondit Arturo tek "Arturo Wi" te Bertold Brecht.     

    

Kontakt: www.legaalbanese.com

e-mail ; info@legaalbanese.com


 

P.S. Kane konfirmuar pjesemarrjen e tyre aktore, poete, shkrimtare, miq e te ftuar shqiptare, arberesh e te huaj nga institucione e perfaqesi te shoqatave te ndryshme kulturore si dhe nje sere perfaqesishe diplomatike te huaja te akredituara ne Milano.
Jeni te ftuar te vini te shumte ne kete triumf te artistit tone me banim ne Milano.

priru / torna