ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
 

LIRIO NUSHI - XHIRIME HOLLIVUDJANE PER VIDEO KLIPIN E RI MALLI IM”

Lirio Nushi, sapo ka pėrfunduar xhirimet e video-klipit “MALLI IM – MY NOSTALGY”. Bashkpunim Italo-Shqiptar, duke pėrzgjedhur si shesh kryesor pėr xhirimet e veta qytetin mė tė lashtė shqiptar dhe pikėrisht kalanė e Beratit. Korespodenti i gazetės Corriere della Sera“, Michele Pero, ka asistuar nė xhirime pėr ti dhėnė nji hapėsirė mė tė gjerė muzikės ethnic shqiptare tė realizuar nga Lirio Nushi nė publikun Italjan. Shumė Trupa Diplomatik tė gjendur rastėsisht nė kala kanė qėndruar duke parė deri nė orėt e vona tė xhirimeve me duartrokitje dhe plotė kureshtje madhėshtinė e kostumografisė, veshjet dhe xhirimet tė ralizuara me teknologjinė mė te sofistikuar nė HD 2K. Nji klip qė do ti kalojė shumė shpejt dhe me sukses kufijtė kombėtar duke e prezantuar muzikėn shqiptare me shumė dinjitet nėpėr botė. Shumė regjizor tė huaj dhe aktor me fame botėrore kanė treguar interesim tė veēantė dhe i kanė shprehur dėshirėn Lirios pėr tė vizituar nga afėr Shqipėrinė tė befasuar nga tematika ethnic dhe kostumografia me tendenc pėr pėr tė bashkpunuar nė Shqipėri. Entuziast dhe largpamės si gjithmonė nė punėt qė Lirio realizon, do tė na surpizojė fuqishėm me diskun e tij tė ri qė do tė mbajė titullin  “MALLI IM – MY NOSTALGY”. Video Klipi ėshtė i pėrmasave dhe standarteve mė tė larta qė mund tė kemi parė ndonjiherė nė Shqipėri, dhe qė pa dyshim do tė edukojė shijet muzikore tė shqiptarėve.  Nji tingull ndryshe qė duket sikur vjen nga nji planet tjetėr, dhe imazhe qė nuk i kemi parė asnjiherė. Bėhuni gati tė shikoni diēka madhėshtore…po vjen….“MALLI IM ”,  e sjell Lirio Nushi.

 

priru / torna