ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Lajme ka Shqipėria / Notizie dall'Albania
 

Abbiamo ricevuto  la notizia della morte di Padre Zef Pllumi.
Siamo profondamente addolorati per una cosģ grande perdita

Shuhet At Zef Pllumi

Lajmerim!at_zef_pllumi__shkoder20032.jpg Shuhet At Zef Pllumi

 

 

 

 

 

Mbrame me daten 25 shtator 2007 ne oren 22.10 At Zef Pllumi nderroi jete ne Spitalin Gemelli ne Rome. Funerali do te zhvillohet ne ditet e ardhshme ne Kishen e Fretenve ne Gjuhadol, Shkoder.


AT ZEF PLLUMI
 


Zef Pllumi ka lind nė Mal tė Rrencit me 7 prill 1924, qysh nė moshė tė vogėl ka hi nė kolegjin franēeskan nė Shkodėr, tue mbarue liceun «Illyricum» nė vitin 1942 dhe studimet teologjike nė vitin 1946. Nė dhetor tė 1946 arrestohet bashkė me sivėllėznit e tij dhe dėnohet me burgim, tue shetit nė burgjet e Shkodrės, Bedenit dhe Maliqit. Lirohet nė vitin 1949 dhe vendoset nė kuvendin e Arrės sė Madhe nė Shkodėr (1949-1958) dhe mā vonė nė Shosh tė Dukagjinit (1958-1967). Me mbylljen e kishave, nė vitin 1967, dėnohet me 25 vjet burg, tė cilat i kalon nė burgjet e Shkodrės, Spaēit, Repsit, Nartės, Ballshit, Spaēit, Ballshit, Zejmenit, Shėn Vasisė (Sarandė). Lirohet me 11 prill 1989. Nė dhetor tė vitit 1990 hap kishėn e Shna Ndout nė Tiranė. Nė vitet mbas ramjes sė komunizmit ka botue kėto libra: Rrno vetėm pėr me tregue (3 vėll., 1995-2001), Siē thonim dje (2002), Antipoezi pėr shekullin e njėzetė (2001), Franēeskanėt e mėdhaj (2001), Para njimijė vjetve (2003), Frati i Pashallarėve Bushatli tėShkodrės (2004).


 

priru / torna