ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Lajme ka / Notizie da
 

Administrata Bshkiake e Fermės ndihme me Sportelin Gjuhėsor organizon

 

Tė dytin botim i Konkursit Poezish

“Premio Vorea Ujko”

nė gjuhės arbėreshe

 

1)     Konkursi do tė jetė nė dy seksjona

 

A.    Autoret tė rinjė (nga gjashtė deri katėrmbėshjetė vjeēė)

B.    Tė mėdhenjėtė

 

2)     Kanė mundėsi tė marrėn pjesė tek ēmimi autorė italianė dhe tė huaj, nė dialektek e tyre nė fushėn arbėreshes e shqipės

3)     Autoret marrėn pjesė nė konkurs me njė poezi e pabotuar

Tė ghjithė shkrime – seksion A dhe seksion B – duhen tė jenė nė gjuhėn shqipe dhe arbėreshe shoqėruar me pėrkėthimin fjalėpėrfjalshėm nė gjuhėn italiane.

Shkrimet duhen tė arrijinė nė dy kopje daktilografuara, midis tė cialve vetėm do te jetė me emrin e autorit dhe me shėnimin e ėmrit, mbiemrit, adresės, ditėlindjės dhe eventuale adresa telefonie ose mail, brenda datėn 27 tė llonarit 2009 tek adresa: Premio Vorea Ujko - Piazza Municipio – 87010 Firmo (CS)

4)     Pjesėmarrja ėshtė e falasuar pėr tė dyja seksionat

5)     Shkrimet do tė jenė ēmuara nga njė komision competente dhe rėndėsishme me njohėsi nė fushėn arbėreshe, nė letėrsinė dhe nė kulturėn arbėreshe

6)     Janė parashikuar pėr tė dyja seksionat ēmimet qė pasojnė:

Seksion A

Tek i pari vend: ēmim Euro 350 dhe vėrteti

Tek i dyti vend: ēmim Euro 200 dhe vėrteti

Tek i treti vend: ēmim Euro 100 dhe vėrteti

Gjithėve pjesėmarrėsit do tė marrėn njė kujtim pėr pjesėmarrjen e konkursit

Seksion B

Tek i pari vend: ēmim Euro 100 dhe njė nga Kryetari

Tek i dyti vend: ēmim Euro 100 dhe tekste

Tek i treti vend: ēmim Euro 100 dhe tekste

Gjithėve pjesėmarrėsit do t’i jipet njė vėrtetim pėr pjesėmarrjen.

7)     Komisioni pas qė vlerėsoj cilėsin e shkrimeve pjesėmarrjeje rezervohet tė propozoj Administratės botimin e tekstet mė tėmira.

Ghithė veprat paraqitur s’do tė kthehen prapė, dhe do tė jenė ruajtur tek arkivi e Administratės Bashkiake tė Fermės qė do tė fitoi tė shrejtat.

8)     Fituesit duhet tė:

a)     Marrin ēmimin personalisht

b)     Jenė gjatė ceremonisė sė dhenies sė ēmimeve.

Dhėnia e ēmimeve do tė jetė gjatė njė shfaqje qė do tė zhvillohet nė Fermė, me datė qė do tė jetė laimėruar tė gjithėve pjesėmarrėsve.

 

9)     Me qėllimin tė ketė njė pėrhapje e madhe, ēmimi Vorea Ujko, do tė jetė njoftuar midis shtypit  tek revistat arbėreshe, tek gazetat tė vendit dhe tė kombit. Ky dekset konkurrimi do tė jetė vendosur tek sitet internet: www.arbitalia.it // www.jemi.it  / www.comune.firmo.cs.it  nė tė cilėt do tė jetė edhe programmi i hollėsishėm i manifestimave lidhur me ēmimin  Vorea Ujko

10) Dhėnia e ēmimeve do tė jetė gjatė njė shfaqje qė do tė zhvillohet nė Fermė, me datė qė do tė jetė laimėruar tė gjithėve pjesėmarrėsve.

11) Konkurrentėt me pjesmarrjen e tyre, pranojnė tė jenė pėrdorur dhe njoftuar datėt e tyre, sipas ligjin 31/12/96 n.675

12) Pjesėmarrja tek ēmimi Vorea Ujko lejon pramimin e tė gjithave rregullave brenda teksti konkursit.

Do tė jetė edhe njė shfaqje paraqitjeje ēmimit qė do tė jetė nė Fermė me tė autorėve dhe poetėve arbėreshė.

priru / torna