Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
NĖ LECCO TĖ LOMBARDISĖ U ORGANIZUA NJĖ SPEKTAKĖL I MADH ME ARTISTĖ SHQIPTARĖ:

 

JEHONA E MUZIKĖS SHQIPTARE

DRIDHI DHE LEDHATOI PĖRNJĖHERĖSH ALPET

 

Spektaklin e madh, me kėngėtarėt: Bujar Qamili e Artiola Toska dhe me artistėt humoristė: Behar Meraj e Rita Lati,  e ka organizuar Shoqata Shqiptare «Dardania» me seli nė Lecco.

 

Shkruan: Engjėll KOLIQI

 

Autori i shkrimit me kėngėtarin Bujar Qamili

 

            Fundjava qė sapo e lamė pas, nė qytetin pitoresk tė Lekos (Lecco), rrėzė Alpeve, ishte njė fundjavė me jehona tė muzikės shqiptare, jehona kėto qė thėnė me shprehje poetike, pėrnjėherėsh dridhnin e ledhatonin Alpet e larta dhe tė rrėpinjta e pėrnjėherė trazonin dhe pėrkundnin valėt e Liqenit tė Lekos, Komos e Luganos, pra deri nė Zvicėr.

 

Konferansierja me artistėt: Behar Meraj e Rita Lati

 

            Salla e teatrit franēeskan “Cenacolo”, me 512 ulėse, ishte e vogėl pėr t’i pranuar tė gjithė tė interesuarit. Presidenti i Shoqatės “Dardania” Kastriot Pjetėrnika dhe drejtori Paulin Kolndreu, kishin menduar me kohė dhe kishin bėrė pėrgatitjet e duhura qė gjithēka nė kėtė festė tė madhe shqiptare tė shkojė bukur, duke filluar qė nga dekori i skenės, nė ballė tė sė cilės ishin vėnė dy flamuj shqiptarė dhe nė mes mbishkrimi “Koncerti Dardania 2005”.

 

Kėngėtarja Artiola Toska

 

            Shqiptarė tė tė gjitha moshave dhe tė tė gjitha trojeve tona etnike, u kėnaqėn nė kėtė spektakėl madhėshtor tė muzikės tonė tė bukur, freskuar edhe me shkrepėtima humoristiko-satirike, qė preknin tė gjitha aspektet e jetės shqiptare. Artiola Toska dhe i Madhi Bujar Qamili, edhepse shkodranė, kanė kėnduar kėngė nga tė gjitha trevat tona etnike. Edhe artistėt e mėdhenj - Behar Meraj e Rita Lati, me shumė origjinalitet kanė prekur realitetin shqiptar nė tė gjitha aspektet e jetės, me shkrepėtimat e tyre humoristiko-satirike, si dhe me parodi speciale, tė cilat i kanė kėnduar si kėngėtarė profesionistė.

 

Bujar Qamili, i cili negriti nė kėmbė tė gjithė tė pranishmit

 

            Pėrveē duartrokitjeve tė gjata e frenetike, kėtė koncert tė bukur tė artistėve tė mėdhenj shqiptarė, e ka karakterizuar edhe njė dukuri e rrallė. Shpesh ndodhte qė mbi 80% tė spektatorėve tė ngriten nė kėmbė dhe tė vallėzojnė, gjatė kėndimit tė kėngėve ritmike, qė shndėrroheshin nė valle tė kėnduara. Pastaj ndodhte qė pothuaj se mbarė publiku tė kėndojnė me Bujarin e me Artiolėn. Kanė qenė tė shumta edhe dhuratat qė publiku u dhuronte artistėve e sidomos fėmijėt, qė kėnaqeshin nė pėrqafim tė artistėve dhe me puthjet e tyre. Kur ka mbaruar spektakli, artistėt kanė janė fotografuar me qindėra mėrgimtarė, duke plotėsuar me dashuri e me respekt dėshirėn e tyre qė tė kenė njė fotografi me artistėt e mėdhenj.

 

Artistėt Behar Meraj e Rita Lati, qė interpretuan mrekullueshėm humor e satirė

 

            Nuk duhet harruar kontributin e madh qė kanė dhėnė anėtarėt e shoqatės, nė angazhimin e gjithėmbarshė, qė ka rezultuar me mbarėvajtjen e spektaklit, nė tė gjitha aspektet dhe nė tė gjithė minutat. Udhėheqėsit e Shoqatės “Dardania” dhe tė shoqatave tė tjera shqiptare kanė premtuar publikisht se do tė na organizojnė shpesh mbrėmje tė tilla, me spektakle tė bukura shqiptare.

 

Presidentii Shoqatės Kastriot Pjetėrnika pėrshėndetė artistėt dhe tė pranishmit

 

 

Publiku qė kėnaqej duke vallėzuar…

Me ta edhe drejtori i Shoqates Paulin Kolndreu

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna