Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

NĖ LECCO U KREMTUA DITA E MĖSUESIT DHE DITA E GRUAS:

SHOQATA  «DARDANIA» ORGANIZOI NJĖ KREMTE SHEMBULLORE

kėtė kremte madhėshtore u inkorpurua edhe Epopea e UĒK-sė, pėrkujtim luftės dhe rėnies heroike Komandantit Legjendar Adem Jasharit, me familje, pėr lirinė e Kosovės.

Lecco, 8 mars 2005 (Bota Sot – Engjėll KOLIQI)

            E diela e 6 marsit kėtu Lecco ishte njė ditė madhėshtore, mbushi me tingujt e ėmbėl muzikės shqiptare kėtė qytet pitoresk. Nga kjo kremte madhėshtore, ku ishin pranishėm qindėra mėrgimtarė shqiptarė, nga Tropoja, nga Shkodra, nga Karadaku i Kosovės, nga Kurbini, nga Ferizaj, nga Tirana, nga Durrėsi, nga Vlora, nga Prishtina e nga vise tjera shqiptare, si dhe shumė miq tanė italianė, tingujt e ėmbėl muzikės shqiptare shkonin valė-valė dhe pėrkėdhelnin – lartė majat e Alpeve e poshtė valėt e Liqenit Como-Lecco-s.

            Ēdo gjė, deri te dekorimi i sallės ishte pėrgatitur shumė bukur nga kryesia e shoqatės «Dardania» themeluar muaj parė, nėn drejtimin e presidentit Kastriot Pjetėrnikaj dhe drejtorit Paulin Kolndreu. Ishin pranishėm shumė anėtarė shoqatave shqiptare «Nėna Terze», «Stublla», «Iliria» dhe drejtues QKIKH «Albeuropa». Recitimet e bukura fėmijėve, kėngėt e zgjedhura nga muzika jonė popullore e burimore dhe vallet e bukura, me pjesėmarrjen e dhjetėra valltarėve i dhanė hijeshinė e merituar kėsaj kremteje trefishtė, ku veē Ditės Mėsuesit e Ditės Gruas, u shėnua edhe pėrvjetori i luftės dhe rėnies heroike Komandantit Legjendar Adem Jashari, me familje, pėr lirinė e Kosovės – pra u kremtuar edhe Epopea e UĒK-sė. Ata i dhanė hijeshinė kėsa kremte trefishtė, me kėngė bukura shqiptare – nga gjitha trevat tona, ishin Ferdinand Deda e Agostin Cara.

            Njė ditė parė, kuadėr kėsaj kremteje, Shoqata «Dardania» kishte organizuar edhe gara sportive. turneun e futbollit, finale janė takuar skuadrat Vėllaznia dhe Albeuropa, squadra kėto tashmė mirėnjohje dhe me shumė kupa fituara raste tilla. Kėsaj radhe fitorja i takoi skuadrės Vėllaznia.

            Drejtori i shoqatės – Paulin Kolndreu, fund, duke i falėnderuar pranishmit, paralajmėroi edhe shumė veprimtari kulturore kėsaj shoqate pėr muajt e ardhshėm, ku po veēojmė njė turne gjatė muajit maj, me njė spektakėl madh muzikor-humoristik, me artistėt: Bujar Qamili, Articola Toska, Rita Lati, Behar Meraj e tjerė.

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna