Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
MĖRGIMTARĖT E STUBLLĖS TĖ NJĖZĖSHĖM - TĖ GJITHĖ NĖ VENDLINDJE JUBILEUN E MADH:

 

TA KREMTOJMĖ BASHKĖ E DENJĖSISHT 100-VJETORIN

E THEMELIMIT TĖ FAMULLISĖ DHE TĖ LEGALIZIMIT TĖ SHKOLLĖS SĖ PARĖ SHQIPE NĖ KOSOVĖ

 

Manifestimi qendror mbahet mė 30 korrik 2005 nė Qendrėn Rinore, nė Stubėll. Qindėra stubllanė nė Zvicėr dhe nė Itali, nė tubimet informative me famullitarin Dom Rrok Gjonlleshaj dhe me misionarin Dom Marjan Demaj u zotuan njėzėshėm se do t’i pėrfundojnė para manifestimit qendror projektet e filluara – Qendrėn Rinore Kulturore-Sportive dhe Sheshin e Martirėve.

 

 

Shkruan:

Engjėll KOLIQI

           

Lecco, 17 maj 2005

Stublla e Karadakut sivjet kremton njė jubile tė madh – 100-Vjetorin e themelimit tė Famullisė dhe tė legalizimit tė Shkollės sė Parė Shqipe nė Kosovė. Dom Mikel Tarabuluzi, patriot nga Prizreni, sapo kishte marrė Urdhėrin e meshtarisė, ishte emėruar famullitar i Letnicės, qė nė qarqet kishtare njihej si famullia e Malit tė Zi tė Shkupit (Montenegro di Scopia). Meqė Dom Mikeli, menjėherė ishte lidhur me liderėt e Lėvizjes kombėtare pėr Ēlirim nga pushtuesit osmanli dhe pėr faktin se nė Letnicė mė lehtė dhe mė shpesh mbėrrinin elementė nga hordhitė pushtuese, Ai mė shumė rrinte nė Stubėll (nė famullinė e Letnicės asokohe ishin edhe fshatėrat: Stubėll, Binēė, Shashar, Vėrnakollė, Terziaj dhe Dunav). Nė marrėveshje edhe me liderėt e kombit nė rajon e sidomos me Idriz Seferin, Dom Mikeli u stacionua nė Stubėll, pėrfundimisht nė vitin 1896, kur stubllanėt ia falėn truallin rrėzė Stubllavaqės dhe e ndėrtuan kishėn, ku Ai, njėkohėsisht, zhvillonte ceremonitė fetare dhe mėsimet nė shkollė, qė menjėherė e kishte hapur, nė lokalet e kishės. Tė gjitha kėto Ai i kishte bėrė me leje tė ipeshkėvit dhe tė tė gjitha qarqeve kishtare, deri nė Vatikan. Duke parė rreziqe qė i kanoseshin Dom Mieklit dhe kishės nė Stubėll, Vatikani vuri nė lėvizje qarqet diplomatike tė fuqive tė kohės (Francės, Italisė dhe Austro-Hungarisė), tė cilat ia imponuan Portės sė Lartė nė Stamboll, qė ta njohė legale Kishėn e Stubllės dhe Shkolln Shqipe, qė funkciononte nė gjiun e Saj. Kėshtu pra, nė prag tė pranverės sė vitit 1905, ipeshkėvi i Shkupit Imzot Pashk Trokshi nėnshkroi Dekretin pėr themelimin e Famullisė sė Stubllės dhe pėr emėrimin famullitar tė Dom Mikel Tarabulluzi-t. Zyra famullitare nė Stubėll, qė nė fillim ishte pothuajse edhe shtab dhe seli e liderėve tė Lėvizjes Kombėtare pėr Ēlirim nga pushtuesit. Aty ishin tė pėrditshėm patriotėt e Karadakut: Idriz Seferi, Munish Vėrnakolla, Maliq Vėrnakolla, Jak Munishi, Perė Simani, Engj Koliqi, Jozė Ballabani, Gjon Koliqi, Gjon Andrea (Ramaj) e shumė tė tjerė. Aty u pėrgatit edhe plani i Luftės sė Kaēanikut, luftė kjo qė i priu Lėvizjes mbarėkombėtare, dhe qė u zgjėrua menjėherė nė Malėsinė e Shkodrės e nė mbarė Shqipėrinė, deri nė Vlorė, ku pėrfundimisht, mė 28 Nėntor 1912 u ngrit Flamuri i Lirisė dhe u shpall Pavarėsia e Shqipėrisė. Nė vitin 1990, me nismėn e intelektualėve tė Stubllės u organizua manifestimi nė pėrkujtim tė Shkollės sė Parė Shqipe nė Kosovė dhe u shndėrrua nė manifestim tradicional, qė mbahet ēdo vit, nė muajin shtator, i titulluar “Takimet e Dom Mikelit”.

 

Dom Rrok Gjonlleshaj

Nė njė manifestim nė Zvicėr

 

            Meqė pothuajse dz tė tretat e popullsisė sė Stubllės, mjerisht janė nė mėrgim, u vendos qė manifestimi qendror i 100-Vjetorit tė themelimit tė Famullisė dhe legalizimit tė Shkollės sė Parė Shqipe nė Kosovė, tė mbahet mė 30 korrik, nė mėnyrė qė tė mund tė jenė tė pranishėm shumica e banorėve tė Stubllės, sepse e kanė pritur me padurim kėtė ditė.

            Mėrgimtarėt stubllanė, nė vitin 2003 kanė themeluar Shoqatėn Integruese Kulturore Humanitare “STUBLLA”, nė Zvicėr, nė Itali dhe nė Gjermani, me qėllim qė tė jenė tė lidhur dhe qė me veprimtari tė pėrbashkėta tė kontribuojnė pėr tė mirat e pėrbashkėta nė vendlindje. Kėto ditė janė nė pėrfundim punėt nė dy projekte tė rėndėsishme nė Stubėll, tė financuara kryesisht nga kjo Shoqatė, qė po funkcionon suksesshėm, me tė njėjtin emėr nė kėto tri shtete e edhe nė vendlindje. Janė pra nė pėrfundim punėt nė Sheshin e Martirėve, afėr shkollės, nė qendėr tė fshatit dhe nė Qenrėn Rinore - kulturore e sportive, nė truallin e famullisė, tė liruar nga famullitari Dom Rrok Gjonlleshaj. Nė atė qendėr edhe do tė mbahet programi i manifestimit qendror tė kėtij jubileu tė madh, sepse aty mund tė hyjnė deri nė 3000 persona.  Stubllanėt, nė fondin e Shoqatės paguajnė sė paku nga 60 €uro nė vit, kurse ata nė Zvicėr nga 120 SFR nė vit, pra minimumi e ka shumė qė paguajnė edhe shuma tė mėdha.

 

Dom Marjan Demaj

Nė kremten e Nėnės Tereze nė Lecco, shtator 2004

 

            Kėto ditė, nė vizitė besimtarėve tė famullisė, pra mėrgimtarėve stubllanė nė Europė, ishte Famullitari Dom Rrok Gjonlleshaj, i cili i shoqėruar nga misionari stubllan nė Zvicėr Dom Marjan Demaj ka zhvilluar dy takime shumė konstruktive dhe tė frytshme me qytetarėt mėrgimtarė tė Stubllės, nė Zvicėr dhe nė Itali. Nė tė dy kėto takime kanė qenė tė pranishėm qindėra stubllanė, tė cilėt e kanė falėnderuar famullitarin pėr bashkėpunimin e ngushtė dhe gjithmonė tė suksesshėm me Kėshillin e Stubllės dhe me tri shoqatat simotra “STUBLLA” nė mėrgim, duke menagjuar me mjaft sukses fondet qė mėrgimtarėt po i dėrgojnė nė vendlindje. Mėrgimtarėt stubllanė u kėrkuan meshtarėve, qė tė organizojnė njė kremte madhėshtore, sepse Stublla e meriton kėtė e ata edhe u zotuan se do ta financojnė krejtėsisht, duke vendosur kėshtu njėzėrit pėr kontribute shtesė dhe tė posaēme pėr kėtė qėllim. Kishte tė tillė qė ofronin edhe shuma tė mėdha pėr kėtė qėllim, sepse tė gjithė duan qė kremtja tė jetė madhėshtore dhe e denjė. Meshtarėt kanė bashkėcelebruar edhe meshė, si nė Zvicėr (tė dielėn), ashtu edhe nė Itali (tė hėnėn), me pjesėmarrjen e shumė besimtarėve. Ata do ta vizirojn[ kėto ditė edhe bashkėsinė e mėrgimtarėve stubllanė nė Gjermani, nė mėnyrė qė mbarė organizimi i manifestimit tė jubileut tė jetė nė koordinim tė plotė. Mėrgimtarėve stubllanė nė Itali iu ėshtė besuar organizimi i svjemė, nė vendlindje, i veprimtarive kulturore dhe sportive dhe pėrgatitjet pėr kėtė janė nė rrugė tė mbarė.

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna