Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

MĖRGATA SHQIPTARE NĖ ITALI:

 NDALONI KRIMINELĖ – KA FUND EDHE PĖR JU !!!

 Mirėnjohje Tribunalit Hagės, pėr lirimin e ish kryeministrit Ramush Haradinaj

 Romė. 17 prill 2005

 Ne, Mėrgata Shqiptare Itali, organizuar dhjetėra shoqata atdhetare, kulturore e humanitare, jemi prekur thellė shpirt, me rastin e vrasjes mizore dhe qyqare luftėtarit lirisė Enver Haradinaj, nga dora e zezė assesi pajtohet me lirinė, pavarėsinė dhe zhvillimet positive Kosovė! kėto ēaste vėshtira duam ndajmė dhembjen me Familjen emblematike Haradinaj dhe t’u themi me vendosmėri plotė, pjekur dhe me shumė pėrgjegjėsi: - dashur familjarė dhe farefis Enverit, jeni krenarė dhe sigurtė praninė tone shpirtėrore dhembje dhe gatishmėrinė tone pėr jetėsimin e idealeve tona kombėtare!

 

Kriminelėve, pėrfundimisht u themi ndal! Jemi njė popull shumė i pėrvuajtur, por shumė i vendosur dhe dijmė ta marrim situatėn dorė – dijmė bėhemi police, prokurorė dhe ekzekutorė, prandaj jemi shumė vendosur t’u ēesim fare, sepse derisa ju ekzistoni mbi kėtė tokė zezė dhe derisa vepron dora juaj e zezė, liria dhe pavarėsia e Kosovės dhe idealet tona kombėtare janė prekura dhe rrezikuara. Nuk mund durojmė gjithmonė! Jemi shumė vendosur dhe do ju ēesim fare!

 

Nuk mund mos falėnderojmė Tribunalin e Hagės dhe qendrat vendosėse pėr gjestin human, me rastin e lirimit ish kryeministrit Kosovės Ramush Haradinaj, pėr t’iu bashkuar dhembjes familjare dhe mbarėkombėtare, kėto ēaste vėshtira!

 

Bashkimi i Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe Itali, me seli Romė

– Engjėll Koliqi, kryetar

Kuvendi i Italisė i Lidhjes Shqiptare Botė, me seli Firencė

–        Xhafer Berisha, kryetar

priru / torna