Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

NĖ KUVENDIN ZGJEDHOR (KONKLAVĖN) 24 ORĖSH NĖ SELINĖ E SHENJTĖ U ZGJODH PAPA I 265-TĖ

 JOSEPH RATZINGER – BENEDIKTI XVI

PASARDHĖSI SHPRESĖDHĖNĖS I WOJTYLĖS

Konzervator i vendosur e shkencėtar i madh i doktrinės krishterė. Papa i tha JO homoseksualitetit, jo martesės priftėrinjėve, jo priftėrinjėve femra, jo kungimit pėr divorcuarit, jo komunizmit, jo kapitalizmit. Benedikti XVI me zgjedhjen ne emrit ka parajmėruar angazhimin maksimal pėr rregullimin dhe mirėqenien e Europės dhe njerėzimit mbarė, si shėrbėtor e punėtor i pėrvuajtur vreshtėn e Zotit dhe angazhimin e Tij maksimal pėr paqe botė.

Tymi i Bardhė oxhakun e Kapelės Sistina

Paralajmėroi zgjedhjen e Papės (19 prill 2005, ora 17:51)

 

Qytet i Vatikanit, 20 prill (Engjėll KOLIQI)

            Konklava (Kuvendi Zgjedhor), kishte filluar hėnėn Kapelėn Sistina Vatikan, kėsaj radhe ėshtė mbyllur vetėm pas 24 orėsh, me daljen e tymit bardhė oxhakun e kapelės, pikėrisht ora 17:51 martėn e 19 prillit, lajmėroi zgjedhjen e Papės Ri.. Pak pas orės 18 jehoi fuqishėm edhe kėmbana e madhe e Bazilikės Shėn Pjetrit e pas edhe kėmbanat e gjitha kishave katolike anekėnd botės, duke pėrhapur kėshtu gėzimin pėr zgjedhjen e papės. Me shpejtė Sheshi i Shėn Pjetrit u mbush me besimtarė e shtegtarė, nga shumė vende botės, pėr pak minuta kaluan shifrėn qindmijėshe.

Joseph Ratzinger – Papa Benedikti XVI

            ora 18:41 logjėn e balkonit qendror Bazilikės Shėn Pjetrit doli kardinali protogjakon Jorge Arturo Medina Estevez, i cili, gjuhėn latine, shpalli emrin e Papės Ri. Habemus Papam (kemi Papėn) JOSEPH RATZINGER – BENEDIKTI XVI.

            ora 18:28 balkon u paraqit Ati i Shenjt Benedikti XVI, i sapozgjedhur, pėr t’i pėrshėndetur pranishmit shesh dhe gjitha ata e kanė ndjekur perms transmetimit drejtėpėrdrejtė televiziv perms mondovizionit dhe pėr t’u dhėnė Bekimin Apostullik Urbi et Orbi. Benedikti XVI paraqitjen e tij pare ka mbajtur njė fjalim shkurtėr sa vijon: “ dashur vėllezėr e motra, pas Papės – Madhit Gjon Pali II, zotėrinjtė kardinaj kanė zgjedhur mua, punėtor i thjeshtė dhe i pėrvuajtur vreshtėn e Zotit. ngushllon fakti Zoti do punojė dhe veprojė me instrumente mangėta dhe mbi gjitha besoj lutjet tuaja, gėzimin e Zotit ringjallur, me plot besim ndihmėn e Tij pėrhershme dhe  Marinė, ėshtė anėn tone”. fund gjithė pranishmėve dhe atyre e kanė ndjekur perms radiotelevizionit, Ati i Shenjt u ka dhėnė Bekimin e Parė Apostullik Urbi et Orbi. Gjatė kėtij fjalimi shkurtėr Papa Ratzinger ėshtė ndėrprerė pesė here me duartrokitje pranishmėve. Por ka pasur edhe tillė, sapo kanė dėgjuar emrin e tij, kanė lėshuar, pakėnaqur, Sheshin e Shėn Pjetrit. Mbrėmė Papa nuk ka shkuar pallatin papėror, por ka darkuar dhe ka fjetur bashkė me kardinajtė tjerė, shtėpinė “Shėn Marta”, ku ishin vendosur pėr konklavė. Inaugurimi solemn I Papės Benedikti XVI do bėhet dielėn, 24 prill 2005, Bazilikėn e Shėn Pjetrit, ku ai do udhėheq meshėn e pare si papė, me fillim ora 10.

Benedikti XVI pėrshėndet tė pranishmit Sheshin e Shėn Pjetrit

Dhe u jep Bekimin Apostullik Urbi et Orbi

            Emrin Benedikti, Ratzinger nuk e ka zgjedhur rastėsisht. Ati i Shenjt ka marrė emrin er Shėn Benediktit (Bekimit) – patron i Europės. Ka marrė emrin e Papės Benedikti XV (1914 – 1922), i cili kishte reaguar ashpėr kundėr luftės parė botėrore dhe kundėr dhunės pėrgjithėsisht dhe ka stabilizuar marrėdhėniet e Selisė Shenjtė me shumė vende, me cilat parė nuk kishte marrėdhėnie mira. Edhe pėr faktin se ka lindur Ditėn e Shėn Benediktit (Bekimit). Ėshtė konzervator i mirėnjohur, por jo edhe fundamentalist. Shkencėtar i mirėfilltė i doktrines krishterė, filozof e teolog i pėrsosur. Para sė gjithash ėshtė shumė i vendosur dhe kėmbėngulės idetė dhe parimet e tij. Ishte Ratzinger, duet me Gjon Palin II i tha vedosshėm JO – komunizmit e kapitalizmit, homoseksualizmit, martesės priftėrinjve, priftėrinjve femra dhe kungimit e sakramenteve pėr divorcuarit. Joseph Ratzinger vitin 1985 komunizmin e ka quajtur turp kohės sonė e e ka kritikuar ashpėr edhe kapitalizmin. Nuk u shkon pėr shtati relativistėve dhe rrymave liberaliste brėnda kishės Katolike Universale, me bindjen se e vėrteta shkencė dhe fe ėshtė vetėm njė dhe unike. Trasues i parė i rrugės suksesshme dhe shenjtėrishme Gjon Palit II, Benedikti XVI pritet ta vazhdojė me sukses rrugėn e Wojtylės, mbrojtjen e parimeve doctrines fesė dhe shėrbim pėrhershėm Zotit dhe njerėzimit mbarė, pėr mirėn e pėrbashkėt.

           Mbrėmė, drejtori i Sallės Shtypit Selisė Shenjtė – Joaquin Navarro Valls, ka paralajmėruar udhėtimin e Benediktit XVI atdheun e Tij, gushtin e ardhshėm, kur Kėln mbahen takimet me rininė botėrore, manifestim tradicional i nisur nga Gjon Pali II. Valls nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė Papa i Ri parėn vizitė ta realizojė Poloni, token e Papė Wojtylės.

Paraqitja e parė e Atit Shenjt Benedikti XVI

            Joseph Ratzinger ka lindur 16 prill 1927, Martl am Inn, Bavari Gjermanisė. Rrjedh nga njė familje agrarae dhe mjaft religjioze. I ati i tij pas ishte edhe komisar i gjandarmėrisė. Edhe njė vėlla i tij ėshtė prift. 19 qershor vitit 1951, pasi kish mbaruar studimet filozofi dhe teologji, ėshtė shuguruar meshtar (prift). Deri vitin 1969 ka punuar profesor I dogmės fesė dhe teologjisė, shkollat e qyteteve ndryshme Gjermani (Friesing, Bonn, Münster, Tubing). 1969 emėroher professor ordinar I dogmatikės dhe histories fesė, Universitetin e Mynhenit. 24 mars 1977 Pali VI e emėron Kryeipeshkėv Mynhenit dhe Frisingut, kurse 29 qershor 1977 e shuguron kardinal. 25 nėntor 1981 Gjon Pali II e emėron Prefekt Doktrinės Fesė, Selinė e Shenjtė, ku i ngarkohen edhe funksione tjera: kryetar i komisionit biblik papėror, kryetar i komisionit teologjisė ndėrkombėtare etj. 10 nėntor 1999 Universiteti i Romės LUMSA i jep laurėn honorem jurisprudence, kurse 13 nėntor 2000 zgjidhet akademik honorary I Akademisė Papėrore Shkencave. 30 nėntor 2002, Gjon Pali II e emėron Dekan i Kolegjit Kardinajve, ku ishte deri dje, kur u zgjodh papė. Ratzinger ka botuar shumė libra shkencorė, ndėr cilėt njohur janė: “Hyrje Krishterim”, “Raporti Ratzinger” “Kripa e Tokės” “Milestones” (Gurtė Miliar, apo Gurtė e Shtyllės).

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna