Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

EDHE PAS KEQĖSIMIT TĖ RĖNDĖ SHĖNDETĖSOR:

 

ATI I SHENJT GJON PALI II KA VETĖDIJEN E PLOTĖ DHE ĖSHTĖ SHUMĖ I QETĖ

 

Salla e Shtypit e Selisė Shenjtė ėshtė e hapur ditenatė (24 orė mbi 24), ka deklaruar zėdhėnėsi i Selisė Shenjtė Vatikan – Joaqim Navarro Valls, i cili ka konfirmuar gjendjen e rėndė shėndetėsore Papės, por edhe stabilitetin e Tij psikik, duke pohuar se ka vetėdije plotė dhe ėshtė plotėsisht i qetė.

Qytet i Vatikanit, 1 prill 2005 (Engjėll KOLIQI)

            Gjendja shėndetėsore e Atit Shenjt Gjon Pali II, dje pasdite ėshtė keqėsuar me shpejtėsi. orėt e pasditės, pas njė infekcioni rrugėt urinare, trupin e Papės e kanė pėrshkuar ethe dhe temperature e lartė dhe i ka rėnė dukshėm shtypja e gjakut – thuhet buletinin mjekėsor, paraqitur mbrėmė nga zėdhėnėsi I Sallės Shtypit Selisė Shenjtė – Joaqim Navarro Valls.

Megjithė pėrgatitjet polikloinikėn “Gjemelli”, ku Papa i ėshtė nėshtruar operacionit fyt 24 shkurt 2005, Ai nuk ka pranuar rikthehet spital, kėshtuqė i janė plotėsuar gjitha kushtet e mjekimit intensiv apartamentin e Tij, Pallatin Papėror, Vatikan. Aty, pėrveē mjekut tij personal – Prof Dr Renato Buzzonetti, ėshtė edhe Prof Dr Rodolfo Proietti (pėrgjegjėsi i departamentit spitalin “Gjemelli”, ku ėshtė operuar, pastaj dy specialistė rianimacionit, njė kardiolog, njė otorinolaringoiatėr dhe dy infermiere – pra njė skuadėr e fortė profesionale.

Gjatė tėrė natės e edhe sot, mjediset e Vatikanit janė qindėra gazetarė akredituar Romė, pothuajse gjitha massmediave botėrore, cilėt me njė interesim jashtėzakonshėm po pėrcjellin gjendjen shėndetėsore Papės. Qendra radiotelevizive anembanė botės, pėrfshirė edhe ato arabe “Al Arabia” dhe “Al Jazira” kanė ndėrprerė programet e tyre rregullta, pėr transmetuar emisione speciale informative, me kronikat mbi gjendjen e rėndė shėndetėsore Papės, nga korrespondentėt e tyre nga Selia e Shenjtė. Edhe gjatė natės,, edhe gjatė ditės sotme, Sheshin e Shėn Pjetrit Vatikan, janė mijėra njerėz – katolikė dhe religjioneve tjera, pėr t’u lutur pėr Papėn, ka ndihmuar ndryshimin e botės, pėr Papėn, i cili ėshtė angazhuar gjithnjė pėr mirėn e pėrbashkėt njerėzimit mbarė – pa dallime fetare, racore, kombėtare as rajonale.

konferencėn e shtypit, mbajtur ora 12:30, zėdhėnėsi Joaqim Navarro Vals, shumė i prekur, ka rikonfermuar gjendjen e rėndė shėndetėsore Papės, duke thėnė se njė pamje Tij sisot, nuk e ka vėrejtur 26 vitet,   ėshtė pranė Tij. Valls ka thėnė se Papa ka presion jostabil arterioz dhe parametra biuologjikė ndryshueshėm. Megjithė gjendjen e rėndė shėndetėsore (fiziko-biologjike) Papa ėshtė me vetėdije plotė – ka thėnė Navarro Valls, duke shtuer se Ai nga strati ka pėrcjellur Meshėn ora 6 mėngjesit dhe ka marrė kungimin, si dhe ka kėrkuar leximin e Udhės Kryqit dhe ka pranuar bashkėpunėtorėt e Tij ngushtė, ndėr cilėt edhe Sekretarin e Shtetit Vatikanit – Kardinalin Angelo Sodano. Ai ėshtė i qetė ehe po kėrkon t’i lexojnė pjesė nga Shkrimi i Shenjtė. Valls u ka thėnė gazetarėve se Saqlla e SAhtypit e Selisė Shenjtė do jetė e hapur ditenatė – 24 orė mbi 24, dhe se ata do njoftohen vazhdimisht me risitė dhe gjendjen shėndetėsore Papės, i cili po mjekohet, me dėshirėn e Tij, apartamentin e vet, Pallatin Papėror.

dy ditėt e fundit, shtypi italian ka publikuar dhėnat nga Bullgaria, flasin pėr atentatin ndaj Papės, 13 maj 1981, pėrmbushur nga shtetasi turk Ali Agēa, si njė atentat i organizuar nga KGB-ja ruso-sovjetike nga Moska e realizuar nga shėrbimet sekrete Bullgarisė dhe Gjermanisė Demokratike (comuniste atėhershme), duke e cilėsuar Papėn Gjon Pali II, si njė person shumė rrezikshėm pėr bllokun sovjetiko-komunist. Ali Agēa, nga njė burg Turqi, ku ėshtė prangosur, pas lirimit nga burgu i Ankonės Itali, ka pohuar kėto informazione dhe ka shtuar se ka pasur bashkėpunėtorė edhe nga komunistėt italianė e edhe njerėz religjiozė, brėnda Vatikan, cilėt ia kanė mundėsuar realizimin e atentatit. Hetimet po vazhdojnė.

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna