Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

MESAZHI I OPTIMIZMIT TĖ PASHKĖVE:

 RINGJALLA – NGADHNJIMI I JETĖS MBI VDEKJEN DHE FITORJA E MIRĖSISĖ NDAJ TĖ KEQES

Jezu Krishti ngjallet

dhe ngjitet qiell, te Ati.

Ngadhnjen jet ambi vdekjen

Qytet i Vatikanit, 25 mars 2005 (Engjėll KOLIQI)

Kėto ditė Javės Madhe, Kisha Katolike pėrkujton mundimet e Jezu Krishtit – siē thuhet shkrimet e shenjta – pėr ta shpėtuar njerėzimin nga mėkati i rrjedhshėm, doli nga Adami dhe Eva. Siē shkruajnė ungjilltarėt (Luka, Mateu, Gjoni e Marku), sipas parashikimit profetėve Krishti (zot e njeri) kishte pranuar mundimet deri me vdekje kryq, pėr ta shpėtuar njerėzimin nga mėkati. tretėn ditė pas vdekjes, pra Ditėn e Pashkėve, Ai ishte ringjallur, duke simbolizuar kėshtu ngadhnjimin e jetės mbi vdekjen, ngadhnjimin e dritės mbi errėsirėn dhe fitoren e mirėsisė ndaj keqes.

Grave devotshme, mėngjesin e Dielės Pashkėve kishin shkuar luten pranė varrit Tij, zėri i Zotit u kishte thėnė: “Pse e kėrkoni gjallin ndėr vdekurit? Ai s’ėshtė kėtu! U ngjall (Luka, 24, 5-6). “U ngjall ashtu siē pat thėnė” (Mateu, 28,6).

Kėto ditė pėrkujtimore mundimeve, vdekjes dhe ringjalljes Jezu Krishtit, Selinė e Shenjtė, si zakonisht kanė filluar dielėn e kaluar, pra Dielėn e Larit, por kėsaj radhe prania e Atit Shenjtė ėshtė vetėm simbolike. Papa Gjon Pali II, 85 vjeē, i cili muajin e kaluar pėrjetoi njė ndėrhyrje kirurgjike fyt, ndjehet ende i pafuqishėm udhėheq me ceremonitė e kėtyre ditėve mėdha. Ai megjithatė nuk po dorėzohet dhe pas ēdo ceremonie po paraqitet dritaren e studios vet, prej nga po i bekon qindėra e mijėra besimtarė Sheshin e Shėn Pjetrit, siē bėnte edhe nga dritarja e dhomės tij, spitalin “Gemelli”, sa ishte i shtruar aty. Kėshtu Ai po na jep njė shembull mire, duke qenė gjithnjė shėrbim Zotit dhe njerėzimit. Sikurse riti i Darkės Mbrame, mbrėmė, poashtu edhe riti i Udhės Kryqit, sot amfiteatrin antik Romės “Colosseo” udhėhiqen nga kardinaj, cilėt regullisht po lexojnė mesazhet e Papės pėr besimtarėt dhe pėr njerėzimin mbarė, kėto ditė Javės Madhe. Ati i Shenjtė kėsaj radhe nuk do mund udhėheq as Meshėt solemne mesnatės e mesditės Pashkėve, por shpresojmė mund jetė i pranishėm altar! Megjithatė Bekimi Apostullik “Urbi et Orbi” nga Shenjtėria e Tij, nuk do na mungojnė – thonė burime nga Selia e Shenjtė.

ceremonitė e Meshės Mesnatės, me rindezjen e qiriut mbi zjarr, do shpallet ringjallja e Krishtit, si ngadhnjim i jetės mbi vdekjen. Me dritėn e qiriut do shpallet ngadhnjimi i dritės mbi errėsirėn dhe fitorja e mirėsisė mbi keqen. Porosia e gjithėhershme e Atit Shenjt, me rastin e Pashkėve ėshtė: - Me kulturė lartė jete dhe me dashuri ta mundim logjikėn e vdekjes dhe urrejtjen dhe t’ia rikthejmė njerėzimit mbarė paqen dhe lumturinė!

Le ta ndėrlidhim kėtė simbolikė edhe me historinė, me fatin dhe me ardhmėrinė e kombit tonė, vit pas viti, shekull pas shekulli – brez pas brezi, ka pėrjetuar shtypje me dhunė e me urrejtje, shumė mėkate mbi kurriz e mbi supe, shumė padrejtėsi..... Le marshojmė pas dritės shpresės drejt ringjalljes sonė kombėtare dhe drejt njė jete plotkuptimshme, liruar nga mėkatet, nga vuajtjet, nga dhuna, nga shtypjet, nga urrejtja dhe le jetojmė deri amshim, megjithė kohėn dhe historinė mbushur me drejtėsi, me liri, me dashuri, me respekt, me solidaritet – sot e deri amshim. T’i lutemi Zotit pėrbashkėt, secili mėnyrėn e vet dhe me ritet e fesė tij, edhe kombi ynė pėrjetojė njė ringjallje vėrtetė, por le t’i lutemi ringjallja vijė pėr njerėzimin mbarė dhe vend shekujve pėrgjakshėm, historisė le t’i vijnė shekuj me lule e me bukuri ngjyrash ylberit!!!

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna