Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

NĖ KREMTEN MĖ TĖ MADHE TĖ KRISHTERIMIT, NĖ PĖRKUJTIM TĖ LINDJES SĖ KRISHTIT, ATI I SHENJT BENEDIKTI XVI KA KĖRKUAR NJĖ BOTĖ PAQĖSORE, TĖ LIRĖ DHE DEMOKRATIKE, ME NJĖ BASHKĖJETESĖ TOLERANTE DHE ME AKTE MULTIKULTURORE:

Tashmė po shihet qartė – edhe Papa Ratzinger si Papa Wojtyla

Duke ndjekur hapat e bashkėpunimit ndėrfetar, si parardhėsi i tij – Gjon Pali II, Benedikti XVI ėshtė lutur nė Xhaminė e Kaltėrt nė Stamboll, bashkė me Kryeimamin e Turqisė. Tash urimet e Krishtlindjeve, me rastin e Bekimit Apostullik "Urbi et Orbi" i ka shqiptuar nė 62 gjuhė (siē bėnte Wojtyla) e jo nė 33, siē kishte vepruar ky njė vit mė parė. Kėsaj radhe Ratzinger ka kėrkuar me kėmngulje paqe tė qėndrueshme nė Lindje tė Mesme, nė Afrikė dhe nė mbarė kontinentin, duke bėrė edhe njė apel special, pėr njė pėrspektivė tė mirė dhe vetėvendosėse pėr popullin irakian. Nga ai janė dėgjuar shprehje tė rrepta kundėr konsumizmit tė shfrenuar, duke u kėrkuar gjeneratave tė reja kthim kah Zoti dhe kyēje nė akte bėmirėsie e solidariteti. Ka kėrkuar fuqishėm mbrojtjen e fėmijėve. "Edhe Benedikti, sikurse Gjon Pali, po tregohet njė mik i madh i botės islame dhe nėse vazhdon kėshtu, besimet tona (myslimanė e katolikė) do tė bėjnė mrekullira tė mėdha nė botė, si dy besime monoteiste tė vėllazėruara, qė kanė njė Zot tė pėrbashkėt. Kėtė mendim e kanė edhe hoxhallarėt e Xhamisė sė Romės"- thotė Reshadi, prijėsi i njė grupi besimtarėsh myslimanė – mėrgimtarė marokienė dhe tunizianė, tė ardhur nė Sheshin e Shėn Pjetrit, pėr ta ndjekur Mesazhin e Papės.

Engjėll Koliqi

Romė (Qytet i Vatrikanit), 26 dhjetor 2006. – Krishtlindjet, sivjet, nė Selinė e Shenjtė nė Vatikan, janė kremtuar me dinjitet tė lartė njerėzor – civilizues dhe fetar, me ceremoni joshėse, qė kėsaj radhe ishin tė kombinuara me elemente nga antika, nga traditat fetare-kulturore nė shekuj, si dhe nga bashkėkohėsia, e gjithė kjo me dėshirėn dhe kėrkesėn e vetė Papės.

Mbas keqkuptimeve nga qarqe tė caktuara, me rastin e njė citimi nė Gjermani, mbi Muhamedin dhe islamizmin, si dhe mbas kritikave pasuese, qė kinse atė qė ka trasuar Gjon Pali II nė kuadėr tė bashkėpunimit ndėrfetar, ky "e ka shkatėrruar", Ati Shenjt Benedikti XVI, nė muajt e fundit po "ndėrron" gradualisht, duke prekur gjithnjė e mė haptas dhe mė fuqishėm, ēėshtje dhe problematika tė ndjeshme tė shoqėrisė njerėzore, e madje edhe duke filluar serinė e hapave karizmatikė, sipas shembullit tė paraardhėsit tė tij.

Sidomos, qė nga vizita e tij nė Turqi, Benedikti XVI po bėhet gjithnjė e mė karizmatik dhe gjithnjė e mė lartė dhe mė ashpėr po e ngreh zėrin, kundėr padrejtėsive dhe dhunės nė pjesė tė ndryshme tė botės, duke apeluar sidomos pėr mbrojtjen e mė tė pafuqishmėve, tė fėmijėve.

Edhe gjatė ceremonive fetare tė Kėrshėndellave, nė meshėn e mesnatės, dje nė meshėn e paraditės dhe nė urimet, me rastin e Bekimit Apostullik "Urbi et Orbi", poashtu edhe sot, me rastin e lutjes Engjėllit tė Zotit, Papa Ratzinger, njėsoj si Papa Wojtyla, ka kėrkuar fuqishėm dhe sa mė parė tė rikthehet njė paqe e qėndrueshme nė mes popujve, nė Lindjen e Mesme, me respekt reciprok dhe me tolerancė dhe bashkėpunim, nė kultivimin e pasurisė multikulturore. Njė apel special ka bėrė pėr Irakun, duke kėrkuar qė t'i lejohet popullit irakian, qė ta bėjnė dhe ta forcojnė paqen, me njė bashkėjetesė tolerante. Gjithashtu ka kėrkuar edhe rivendosjen e paqes nė Afrikė – nė Darfur dhe nė zona tė tjera tė konflikteve. Ai u ka kėrkuar besimtarėve katolikė, qė ta dėshmojnė Jezu Krishtin, jo vetėm me fjalė, por me vetė jetėn e tyre, duke u bėrė shembull i mirė pėr njerėzit, nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend ku ndodhen dhe veprojnė. Tė krishterėve nė Tokėn e Shenjtė (Izrael e Palestinė) u ka kėrkuar qė me shembullin e mirė tė tyre, t'ia mundėsojnė sa mė parė njė vizitė frytdhėnėse nė mesin e tyre, pra nė Lindjen e Mesme, ku dėshiron tė jetė pjesėmarrės i drejtėpėrdrejtė i pėrurimeve tė solemniteteve paqėsore, qė do tė shėnonin fitore tė lirisė dhe tė paqes pėr tė gjithė njerėzit atje, pa dallime racore as fetare.

Sidomos dje nė mesditė, me rastin e Bekimit Apostullik "Urbi et Orbi", nga balkoni qendror i Bazilikės sė Shėn Pjetrit nė Vatikan, ka qenė shumė i qartė nė kėtė drejtim dhe dukej se denjėsisht e pėrpikėrisht po e vazhdon rrugėn misionare, nė botėn mbarė, sikurse paraardhėsi i tij Wojtyla. Krishtlindjet, ēdo vit na pėrkujtojnė – ka thėnė Ratzinger – simbolizimin e thjeshtėsisė dhe modestisė hyjnore tė Zotit, qė nė botėn tonė erdhi si fėmijė i varfėr, duke u lindur nė njė grazhd tė thjeshtė. Duke e ngritur zėrin lartė kundėr padrejtėsive e dhunės ndaj popujve dhe ndaj njerėzve, kundėr varfėrisė dhe urisė sė shkaktuar nga konfliktet e pakuptimta, si dhe kundėr urrejtjes raciale e fetare, Papa ka apeluar sidomos te gjeneratat e reja, qė tė mos kremtojnė me ahengje e dėfrime shfrenuese, tė zhytur nė konsumizėm, por le tė luten dhe ta falėnderojnė Zotin, bashkė me nevojtarėt, duke i ndihmuar dhe pėrkrahur ata, pa dallime racore, fetare as rajonale. Mesazhin, me urimet pėr Kėrshėndellat, kėsaj radhe Ratzinger e ka shqiptuar nė 62 gjuhė botėrore, pėrfshirė edhe gjuhėn tonė, me buzėqeshjen dhe pėrshėndetjet e grupeve tė ndryshme etniker tė besimtarėve, qė brohorisnin nė shesh (ishin qindėra mijėra), me njė karizėm tė theksuar, siē ishim mėsuar ta shohim te Papa Wojtyla, pra jo mė nė vetėm 33 gjuhė, siē bėri njė vit mė parė.

Nė mesin e shtegtarėve, qė nė mesditėn e Krishtlindjeve, nė Sheshin e Shėn Pjetrit ishin mb i 150 mijė, ishin edhe disa qindėra shqiptarė tė tri besimeve. Kishte edhe besimtarė myslimanė nga vente tė ndryshme. Takuam njė grup myslimanėsh nga Maroko dhe Tunizia, tė cilėt kishin ardhur ta shohin Papa Benediktin nga afėr, siē thonin, mbase e ka treguar veten si mik i madh i botės islame, me rastin e vizitės sė tijn nė Turqi dhe ka dėshmuar se ishin keqkuptime tendencioze atė qė thuheshin pėr te pas citimit tė bėrė nė Gjermani. Reshadi, qė i printe grupit tė besimtarėve myslimanė nė Shėn Pjetėr (mėrgimtarė marokienė dhe tunuzianė), ndėr tė tjera tha: "Edhe Benedikti, sikurse Gjon Pali, po tregohet njė mik i madh i botės islame dhe nėse vazhdon kėshtu, besimet tona (myslimanė e katolikė) do tė bėjnė mrekullira tė mėdha nė botė, si dy besime monoteiste tė vėllazėruara, qė kanė njė Zot tė pėrbashkėt. Kėtė mendim e kanė edhe hoxhallarėt e Xhamisė sė Romės".


Pėrshėndetje nga Engjėlli - Saluti da Engjėll

priru / torna