Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 

DELEGACIONI I KOMUNĖS SĖ VITISĖ   PĖRFUNDOI ME SHUMĖ SUKSES  VIZITĖN NJĖJAVĖSHE NĖ ITALI DHE U KTHYENĖ ATDHE:

 

Me ndihma dhe projekte entuziaste bashkėpunimi

 

Engjėll KOLIQI

 

Lecco, 13 nėntor 2006

            Mbas pėrfundimit shumė tė suksesshėm tė vizitės njėjavėshe nė Itali, delegacioni i Komunės sė Vitisė, i pėrbėrė nga Kryetari i Kuvendit – Z. Musa Misini, nga kėshilltari komunal e sekretar i pėrgjithshėm i PSHDK-sė – Sarė Gjergji dhe nga gazetari korrespondent i RTK-sė nga rajoni i Gjilanit   - Xhevat Latifi, me shumė entuziazėm pėr premtimet e marra nga mikpritėsit italianė, tė shtunėn ėshtė kthyer nė atdhe. 

 

 

            Pėrveē takimeve tė tjera, tė rėndėsishme, me autoritetet vendore nė Lecco dhe Treviglio, delegacioni, tė enjtėn ka pasur dy takime shumė tė rėndėsishme nė Trieste: nė selinė e Caritas-it dioēezan, me drejtorin Ravarico dhe nė selinė regjionale tė Friuli Venezia Giulia tė Kryqit tė Kuq, me drejtoreshėn Adriana Frappi Carbonera. Nė tėdy kėto takime delegacioni ishte i shoqėruar nga veprimtarja e paepur e ēėshtjes kombėtare, shkrimtarja dhe gazetarja e mirėnjohur mė shumė si humanitare, qė edhe i dha emrin Nėna Tereze e Triestes – Znj. Vitore Stefa-Leka, e cila ka shtruar njė drekėsolemne pėr delegacionin, siē bėn edhe nė raste tė tjera me bashkėkombasit.

 

            Drejtori i Karitasit tė Triestės i ka njoftuar mysafirėt me veprimtaritė e fundit tė kėsaj organizme humanitare, kurse delegacioni ynė ka falėnderuar mikptirėsin pėr tė gjitha ndėrhyrjet dhe sistemimet e njerėzve tanė, sidomos gjatė kohės sė luftėsdhe tė periudhėssė menjėhershme tė pasluftės. Mikpritėsi, nė fund,mysafirėve u ka dhuruar nga njė libėr mbi veprimtaritė e Karitasit rajonal verilindor, nė Kosovė,me dėshmi dhe foto nga kėto veprimtari dhe ndėrhyrje konkrete. Ishte gjithashtu interesant dhe emocionues edhe takimi nėselinė operativetė ACLI-CARITAS, qė gjithashtu kapunuar shumė nė projektet pėr Kosovėn dhe pėr mėrgimtarėt kosovarė kėtu. Dėshmi nga kėto veprimtari kanė dhėnė veprimtarėt e vyeshėm dhe tė pandalshėm: Denis Lema dhe Tullio Burzachechi. Njė takim shumė interesant dhe emocional ėshtė zhvilluar nė selinė e Kryqit tė Kuq, me drejtoreshėn Adriana Frappi Carbonera, e cila mbasi ka pėrcjellur pėrshėndetjen e presidentit Dr Fulvio di Cosmo, ka njoftuar delegacionin me disa nga veprimtaritė qė kjo organizatė ka bėrė pėr Kosovėn dhe njerėzit e saj. Gjatė rrėfimit tė disa dėshmive, ajo disa herė ka shpėrthyer nė vaj, nga emocionet qė i vinin, duke evokuar kohėt e luftės sė Kosovės. Nė emėr tė delegacionit, si edhe nė emėr tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, Znj. Carbonera e ka falėnderuar kryetari i Komunės sė Vitisė Musa Misini, i cili edhe e ka ftuar qė tė vij nė Kosovė, pikėrisht nė Viti,menjė delegacion tė Kryqit tė Kuq, nė mėnyrė qėvetė ta shohin gjendjen dhe nevojat e popullatės sė atjeshme pėr ndoj ndėrhyrje tė mundshme, me motive humanitare. Emocionet i ka shtuar edhe Znj VitoreStefa-Leka, e cila ka bėrė shumė me bashkatdhetarėt tanė tė ardhur kėtu, dhe mė gjerė. Ajo i thoshte drejtoreshės: "edhepse popullata e Kosovės ka nevojė shumė pėr ndrėrhyrje humanitare, delegacioni sot ka ardhur vetėm pėr falėnderime, e jo pėr tėkėrkuar ndihma..." Mbas falėnderimeve, kryetari Misini ka ftuar Kryqin e Kuq tė Triestes, qė tė dėrgojė njėdelegacion nė vizitė nė Kosovė, pikėrisht nė territorin e Komunės sė Vitisė. Znj. Carbonera ka pranuar ftesėn me rėndėsi dhe ka premtuar ndihma tė rėndėsishme, sidomos nė lėmin e shėndetėsisė. Ajo ka paralajmėruar mundėsinė e pėrgatitjes sė njė qendre tė hemodializės nė Kosovė, qė sipas tė gjitha gjasave, do tė kompletohet dhe modernizohet ajo e Gjilanit.

 

            Njė takim spontan, por shumė emocionues ėshtė bėrė me veprimtaren e re humanitare – Monica Fuschia, e cila ėshtė shpėtuar nga varėsia prej drogės, mu nga Nėna e Madhe Shqiptare – VitoreStefa-Leka, tė cilėn e konsideroin si nėnė tėsaj. Ajė i ka rrėfyer delegacionit dėshmi nga ēastet vendimtare tė jetės sė saj, kur e shpėtoi Vitorja, si dhe nga ēasti shumė i lumtur dhe i paharruar, kur e ka bekuar Dom Lush Gjergji, nė Lecco, me rastin e Ditėvetė Nėnės Tereze, nė korrik 2003.

 

            Tė premten delegacioni, nė Lecco, ka takuar personalitete nga jeta ekonomike dhe e biznesit tė kėtushėm dhe nga kėtotakime janė ngritur shumė nisma pėr fillimin e njė bashkėpunimi afatgjatė. Sė shpejti do tė formohen grupe ekspertėsh dhe pas marrėveshjes sė dyanshme, do tė fillojnė shkėmbimi i vizitave dhe pėrgatitja e terrenit pėr investime kapitale nė Kosovė, nga ana e biznesmenėve tė kėtushėm. Interesimi pėr kėto veprimtari ėshtė cilėsuar i madh dhe me dobi reciproke. Nė mbrėmje,pėrnder tė delegacionit ka shtruar njė darkė vėllazėrore, kryetari i Shoqatės "Stublla" – Josip Gjoni, i cili ka shpjeguar edhe funksionimin e kėsaj shoqaze, si fondacion dhe qėllimet e veprimtarive tė saja humanitare dhe nė realizimin e projekteve punuese nė vendlindje.  Tė shtunėn nė mėngjes, delegacioni ėshtė shoqėruar, nga veprimtari Ilir Koliqi, nė aeroportin e Veronės, prej nga kanė fluturuar pėr Prishtinė, me aeroplanin e linjės sė kompanisė "Clubair".
--
Pėrshėndetje nga Engjėlli - Saluti da Engjėll

priru / torna