ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

NJĖ DELEGACION I KOSOVĖS KA FILLUAR ME SUKSES VIZITĖN SHUMĖDITĖSHE NĖ BRAZIL

Misioni lobues

nė Minas Gerais ka filluar nė tempujt e Zotit, nė kryeqytet

Kosova, nė kontaktet e para nė Brazil po pėrfaqėsohet nga njė delegacion i Komunės sė Vitisė (Musa Misini – kryetar i Kuvendit tė Komunės, Sarė Gjergji – kėshilltar i KK atje, dhe Engjėll Koliqi – gazetar dhe veprimtar i kėsaj komune i akredituar nė Itali). Kontaktet e para janė zhvilluar bujshėm, nė tempujt e kulteve fetare nė Belo Horizonte, kryeqytet i Minas Gerais-it, shtet nė tė cilin delegacioni ynė po zhvillon veprimtari tė dendur lobuese pėr njė Kosovė tė pavarur e sovrane, e fortė dhe e gatshme pėr njė bashkėpunim tė frytshėm konstruktiv me vendet e interesuara nė mbarė botėn, nė tė gjitha fushat e jetės.

Shkruajnė: Engjėll KOLIQI & Vera Lucia ALVES-NEVES

            Belo Horizonte  (MG), 4 mars 2007. – Nė kryeqytetin e Minas Gerais-it (MG), qė ende pa mbushur 110 vjet, megjithė periferinė ka kaluar shifrėn 6 milionėshe tė banorėve, tė premtėn e 2 marsit nė mesditė, kanė filluar bujshėm kontaktet e para zyrtare Brazil-Kosovė, me ē’rast Kosova po pėrfaqėsohet nga njė delegacion i Komunės sė Vitisė (Musa Misini – kryetar i Kuvendit tė Komunės, Sarė Gjergji – kėshilltar i KK atje dhe Engjėll Koliqi – gazetar dhe veprimtar i kėsaj komune i akredituar nė Itali). Delegacioni ynė, mbas tejkalimit tė tė gjitha pengesave burokratike, pėr marrjen e vizave, nė Prishtinė dhe nė Milano, tė enjtėn mė 1 mars, nė ora 18:30 ėshtė nisur nga aeroporti i Milanos Malpensa pėr nė Paris, prej nga udhėtimi ka vazhduar pėr nė Brazil. Veprimtarėt tanė kanė mbėrritur nė Sao Paulo, tė premten e 2 marsit, nė ora 6:40, prej nga ka vazhduar rruga pėr nė Minas Gerais dhe kanė mbėrritur nė ora 10:45 nė aeroportin Confins tė Belo Horizonte-s, ku bashkė me ekipin shoqėrues i ka pritur sekretari i parė dhe shefi i protokollit tė kryebashkiakut tė Belo Hotizonte-s – Z. Nįrcio José Veloso, i cili tė tre anėtarėve tė delegacionit ua ka dhuruar nga njė pako informacionesh mbi qytetin e Belo Horizonte-s (harta, depliante turistike, si dhe informacione nė CD dhe DVD), si dhe drejtoresha e shkollės sė teatrit nė Belo Horizonte – Znj. Esmeralda de Carvalho Castro.

            Falė agjendės shumė tė dendur, qė ka ndryshuar pėr shkak tė vonesės burokratike dyditėshe, delegacioni ynė, nga aeroporti ka shkuar drejt nė takimin e parė, nė Qendrėn Islamike tė Minas Gerais-it, nė xhaminė shumė tė bukur tė kryeqytetit, ku pėrzemėrsisht i ka pritur kryeimami i kėsaj xhamie – Sheiku Hassan me bashkėpunėtorėt dhe me xhematin (besimtarėt) qė kishin ardhur pėr ta falur xhumanė (pėr lutjet e sė premtes). Edhe delegacioni ynė u bashkua nė lutjet e besimtarėve vendorė, respektivisht nė faljen e xhumasė. Mbas mbarimit tė lutjeve, kryeimami Hassan, edhe publikisht, para besimtarėve (xhematit) i ka shprehur mirėseardhjen delegacionit kosovar dhe ka shtuar se ai vetė, por edhe besimtarėt, gjithmnjė kanė pėrcjellur zhvillimet nė Kosovė dhe kanė uruar njė zgjidhje konform vullnetit tė popullit shumicė atje. Kryetari i delegacionit – Z. Musa Misini i ka njoftuar tė pranishmit me zhvillimet historike nė Kosovė, duke potencuar sidomos tolerancėn fetare tė popullit shumicė dhe vullnetin e pathyeshėm pėr mvetėsimin e Kosovės, me sovranitet tė plotė mbi tė gjitha tokat.

Kryetari i Komunės sė Vitisė, duke folur pėr zhvillimet nė Kosovė ka thėnė se forcat pushtuese barbare tė Serbisė, vetėm gjatė luftės sė fundit kanė vrarė mbi 20 mijė njerėz tė pafajshėm atje. Nė luftėn e fundit nė Kosovė kanė rėnė mbi 2500 dėshmorė dhe mbi 30 mijė familje kanė mbetur pa kulm mbi kokė, me tė veja dhe me fėmijė jetima. Nė mesin e qindėra mijėra shtėpive, Serbia nė Kosovė, gjatė viteve 1998-1999 ka shkatėerruar edhe qindėra xhamia. Mbas luftės, krahas sanimit tė dėmeve nė sistemimin e familjeve dhe riaktivizimin e organizmave ekonomike, janė ndėrtuar dhe restauruar edhe shumė xhamia dhe kisha, pėr t’i ofruar popullit edhe zhvillimin e ceremonive fetare. Nė fund janė shkėmbyer dhurata. Kryetari Misini i ka dhuruar Sheikut Hassan njė flamur shqiptar, njė stemė tė KK tė Vitisė dhe njė hartė tė Kosovės nė bronx, kurse Sarė Gjergji i ka dhuruar njė koipje tė librit tė tij poetik “Peisazh Toke”.

            Mbas drekės me ekipin shoqėrues, delegacioni ėshtė vendosur nė apartamentin, qė pėr kėtė rast e ka liruar dhe e ka pėrgatitur special, shefja e protokollit tė kėsaj vizite – profesoresha universitare Dr Vera Lucia Alves Neves, e cila tashmė nga vendėsit dhe miqt e saj njihet edhe si kosovarja e Belo Horizonte-s. Nė ora 19 delegacioni ynė ka mbėrritur nė Kishėn Famullitare tė Shėn Jozefit (patron i Belo Horizonte-s), ku ka marrė pjesė nė njė meshė speciale kushtuar mirėqenies sė pėrgjithshme tė popullit tė Kosovės. Mbas meshe, nė lokalet e kishės mysafirėt kosovarė janė pritur nga prifti At Tonino, i cili – mbasi ka dėgjuar me vėmendje paraqitjen e zhvillimeve historike dhe aktuale nė Kosovė, nga Kryetari Misini, ka shprehur njė miradi dhe kėnaqėsi tė posaēme, pėr kėto ēaste tė bukura, qė ka mundur tė jetė nė mesin e dėshmitarėve tė tmerreve tė papara historike, pėrfaqėsues tė njė populli krenar dhe tė denjė nė rrugėn e mirėfilltė tė lirisė dhe tė demokracisė, tė vėllezėrve tė Shenjtėreshės sė Dashurisė – Nėna Tereze. At Toninos, Engjėll Koliqi i ka dhuruar njė kopje tė librit tė tij poetik – fitues tė konkursit ndėrkombėtar “Autorėt pėr Europėn 2005”, nė Empoli tė Italisė – “Il mio secolo si chiama amore” (Shekulli im quhet dashuri).

            Tė shtunėn, mė 3 mars, delegacioni ka vizituar fabrikėn mirėnjohur tė pijeve alkoolike “Vale Verde”, ku prodhohet pija tipike braziliane, e mirėnjohur nė gjithė botėn – cachaēa (kashasa) dhe parkun e saj ekologjik, nė Betim – qytet rreth 50 km nė jug tė Belo Horizonte-s. Udhėheqėsit e kėsaj fabrike i kanė kėrkuar delegacionit tonė mundėsinė edhe tė njė takimi profesional, pėr tė shqyrtuar mundėsitė e hapjes sė njė filiali tė kėsaj fabrike, me njė park tė bukur ekologjik nė Kosovė. Mbasdite delegacioni ka bėrė njė sheti nėpėr qytetin e bukur tė Belo Horizonte-s, me ē’rast ka vizituar kishėn shumė karakteristike tė Shėn Franēeskut tė Asizit, si dhe muzeun e arteve, para tė cilit bėheshin fotografime tė nuseve tė sapomartuara. Nė mbrėmjen e sė shtunės, mikptitėsit i kanė dėrguar mysafirėt e lartė nga Kosova nė Sallonin e Bukurisė, pėr t’i nderuar me shėrbime tipike vendore – larje dhe prerje e flokėve dhe e thonjėve, tė duarve dhe tė kėmbėve, si dhe masazhe nė kokė.

            Tė dielėn e 4 marsit, delegacioni ynė, megjithėse ditė pushimi, ka vizituar panairin (tregun karakteristik) nė Belo Horizonte, ku ēdo tė dielė shiten mallėrat e mbi 3000 artizanateve.

            Ėshtė shumė me rėndėsi tė theksohet fakti se delegacioni ynė kudo po pritet me ngrohtėsi, i konbsideruar si delegacion i Republikėsa sė Kosovės, qė po bėn hapat e parė tė marrėdhėnieve tė drejtėpėrdrejta ndėrshtetėrore Brazil-Kosovė, qė sipas analistėve do tė shėnojnė fillimin e njė bashkėpunimi tė mirė dhe afatgjatė e tė dobishėm pėr tė dy palėt. Kėtė e dėshmon edhe fakti se nė aeroportin e Belo Horizonte-s, delegacioni ynė kaloi pa kontrrolle pasaportash as dokumentesh tė tjera, me nderime tė larta nė sallėn VIP, ku priten delegacionet shtetėrore. Edhe shtypi vendor po pėrcjell me njė interesim tė madh vizitėn e delegacionit kosovar nė Minas Gerais tė Brazilit.

priru / torna