ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

VAZHDON VEPRIMTARIA E DELEGACIONIT TONĖ NĖ MINAS GERAIS TĖ BRAZILIT:

Pėrgatitet java e kulturės kosovare nė Brazil

Delegacioni ynė, nėn drejtimin e kryetarit tė KK tė Vitisė – Z. Musa Misini, tė martėn e 6 marsit  e ka kaluar kryesisht nė lokalet dhe nė mesin  e pėrgjegjėsve tė jetės kulturore-artistike tė shtetit tė Minas Gerais-it, nė Belo Horizonte. Gatishmėri e Pallatit tė Arteve, pėr ta organizuar, nė vjeshtėn e kėtij viti, javėn e kulturės kosovare nė Minas Gerais. Takime tė vlefshme edhe nė qendrėn e artizanateve dhe nė muzeun e arteve dhe tė punės. Koncert i Orkestrės Simfonike tė Pallatit tė Arteve, nė Belo Horizonte, nė nder tė delegacionit nga Kosova, me pjesėmarrjen e mbi 1500 shikuesve.

Shkruajnė: Engjėll KOLIQI & Vera Lucia ALVES-NEVES

Belo Horizonte (MG – Brazil), 7 mars 2007. – Tė martėne e 6 marsit, delegacioni nga Kosova (Musa Misini – kryetar i KK tė Vitisė, Sarė Gjergji – kėshilltar i KK tė Vitisė dhe Engjėll Koliqi – gazetar dhe veprimtar i akredituar nė Itali), kanė pasur vizita dhe takime shumė tė rėndėsishme me drejtuesit e jetės kulturo-artistike tė shtetit Minas Gerais tė Brazilit. Tė prirė nga shefja e protokollit tė vizitės – Dr Vera Lucia Alves Neves dhe njėra nga hartueset e kėtij protokolli – drejtoresha e shkollės sė lartė tė teatrit, nė Universitetin Federal tė Minas Gerais-it (MG) – Dr Esmeralda de Carvalho Castro.

Ka qenė shumė interesant dhe i frytshėm takimi nė Pallatin e Arteve (mė i madhi nė Amerikėn Latine), ku janė pritur nga kryetarja e Fondacionit Qeveritar “Clóvis Salgado” qė administron kėtė qendėr – Lucia Camargo, me pėrgjegjėsit e sektorėve tė ndryshėm (teatėr, muzikė, vallėzim, pikturė e skulpturė, kinematografi etj). Sė pari, Znj. Camargo ka shpjeguar veprimtaritė dhe funksionimin e kėtij pallati gjigant, ku kishte sallėn e madhe tė teatrit, me 1707 ulėse, dy salla tė tjera mė tė vogla pėr teatėr dhe muzikė, sallat e vallėzimit, biblioteka, kinemanė, katėr galeri pėr pikturė e skulpturė, qendrėn e artizanateve, shkollėn e lartė tė teatrit, muzikės dhe vallėzimit dhe shumė veprimtari tė tjera pėrcjellėse. Kryetari Misini i ka njoftuar mikptitėsit me zhvillimet histrorike dhe me realitetin e tashėm nė Kosovė, duke theksuar nevojėn e madhe dhe tė ngutshme qė vendi ynė ka pėr mbėshtetje nga bashkėsia ndėrkombėtare dhe nga vende mike e popuj miq, anekėnd botės. Ai nga Znj Camargo dhe bashkėpunėtorėt e saj ka kėrkuar mundėsinė e bashkėpunimit tė frytshėm kulturor e artistik. Ishte shumė interesant dhe me rėndėsi reagimi i menjėhershėm i mikpritėsve, tė cilėt kėrkuan hartimin e njė projekti konkret pėr organizimin e Javės sė Kulturės Kosovare nė Belo Horizonte dhe qytete tė tjera tė kėtoij shteti brazilian. Saulo Cunha de Oliveira – drejtor i planifikimit dhe udhėheqjes sė financave dhe Mōnica Cerqueira – drejtoreshė e hapsirės kulturore, mbas konsultimeve me mysafirėt, kanė marrė pėrsipėr hartimin  e njė projektprogrami pėr organizimin e Javės Kulturore Kosovare nė Kosovė, qė mund tė zhvillohet gjatė shtatorit tė kėtij viti. Me kėtė rast, nė Minas Gerais tė Brazilit mund tė qėndrojnė grupe kulturo-artistike e ansamble kosovare, piktorė, skulptorė, njė trupė teatrore dhe fėmijėt artistė. Pėr vlerat kulturore dhe historike nė Kosovė, kanė folur edhe Sarė Gjergji dhe Engjėll Koliqi, tė cilėt janė ndjekur me mjaft interesim dhe vėmendje nga mikptirėsit.

Pastaj delegacioni ynė, nė qendrėn e artizanateve, qė funkciononte gjithnjė nė gjiun  e Pallatit tė Arteve, ėshtė pritur nga kryetarja – Arutana Cobério Terana dhe nėnkryetarja Maria Lścia Simōes, qė i kanė n joftuar mysafirėt me veprimtarinė 35 vjeēare tė kėsaj qendre. Mbasi kanė hspjeguar zhvillimin e veprimtarive artizanale nė Kosaovė, pėrfaqėsuesit tanė dhe mikpritėsit janė marrė vesh pėr shqyrtimin e tė gjitha rrethsanave pėr njė bashkėēpunim t ėndėrsjelltė, nė kuadėr tė bashkėpunimit tė gjithėmbarshėm ndėrshtetėror, rrugėve institucionale.

Mbasdite delegacioni ynė ka zhvilluar njė vizitė nė Muzeun e Arteve dhe tė Punės, mė i madhi nė Amerikėn Latine. Aty janė pritur nga Presidentja e Institutit Kulturor “Flįvio Gutierrez” – Angela Gutierrez, e cila ka mbetur e mahnitur me tė arriturat nė Kosovė, gjatė viteve tė pasluftės dhe ka premtuar njė vizitė nė Kosovė, pėr tė shqyrtuar mundėsitė e bashkėpunimit dhe tė ngritjes sė njė muzeu historik atje.

Nė mbrėmje, me fillim nė ora 20, nė sallėn e madhe tė kėtij pallati gjigant tė arteve, qė kishte saktėsisht 1707 ulėse, Orkestra Simfonike e Minas Gerais-it, me 74 instrumentistė, ka shfaqur njė koncert special, nė nder tė delegacionit nga Kosova. Nė koncert, ku kanė marrė pjesė shumė personalitete tė jetės kulturo-artisike tė kėtij shteti brazilian, kanė qenė mbi 1500 spektatorė. Ishte kėnaqėsi e vėrtetė tė dėgjoje dhe shihje duatrokitjet frenetike, kur u kumtua se ky koncert ishte organizuar pėr nder tė delegacionit nga Republika e Kosovės, qė do jetė njė shtet mik i Minas Gerais-it dhe pėrgjithėsisht i Federatės Braziliane.

Dita e pestė e delegacionit tonė nė Brazil ėshtė mbyllur me njė darkė pune, shtruar nga funksionarja financiale e qeverisė vendore, qė do tė mbėshtesė tė gjitha projektet e bashkėpunimit – Znj Amélia Agostini, e cila ka premtuar mbėshtetjen financiare tė tė gjitha projekteve tė bashkėpunimit ndėrshtetėror, sidomos nė lėmin e veprimtarive kulturo-artistike.

priru / torna