ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

Mbas zgjedhjeve tė nėntorit:

KOSOVA MERITON NJĖ QEVERI STABILE DHE TĖ DENJĖ

Sa mė parė qė ėshtė e mundur e mė sė voni deri nė gjysmėn e dhjetorit, Kosova duhet ta ketė tė kostituuar Kuvendin e Ri dhe Qeverinė e Re, tė dalura nga zgjedhjet e 17 nėntorit 2007. Si pėrgjigje adekuate rethanave aktuale, nė rrafshin e politikės dhe tė diplomacisė ndėrkombėtare , nė kėtė fazė shumė delikate tė historisė sonė, mė funksionale dhe mė e denjė do tė ishte njė qeveri e koalicionit PDK-LDK.

 

Shkruan :

Engjėll KOLIQI

 

Lecco, 4 dhjetor 2007. – Megjithė kundėrshtitė e aty-kėtushme dhe megjithė dyshimet e komentimet e ndryshme, nė rrafshin politik , zgjedhjet e trefishta (ato politike-parlamentare, ato administrative-komunale dhe zgjedhjet pėr kryetarė komunash), u mbajtėn mė 17 nėntor dhe megjithė pjesėmarrjen e ultė tė zgjedhėsve , nga tė gjitha palėt e interesuara dhe nga vėzhguesit ndėrkombėtarė u vlerėsuan si zgjedhje tė suksesshme dhe demokratike, madje mė demokratiket nė rajon. Siē pritej dhe paralajmėrohej nga sondazhe tė shumta dhe nga analistė poliitkė, bazuar nė shumė argumente, pėrfshirė edhe korrupcionin e qeveritarėve aktualė, kėto zgjedhje i ka fituar Partia Demokratike e Kosovės (PDK-ja), lideri i sė cilės parti – Z. Hashim Thaēi, njėherėsh edhe kandidat pėr kryeministėr, nga njė politikan agresiv dhe i rrebeluar, siē ishte viteve tė mėparshme – kėtė vit ėshtė spikatur si politikan i matur dhe i urtė, i kalibrit euro-atlantik.

            Duke pasur parasysh politikėn nė rrafshin botėror tė globalizmit dhe nė aspektin e diplomacisė sė ndėrlikuar ndėrkombėtare, me rezultatin e kėtyre zgjedhjeve duhet tė jemi tė kėnaqur, sepse nė kėto rrethana njė kryeministėr me emrin e Hashim Thaēit , mendoj ėshtė ēelės i mirė pėr hapjen e derės sė madhe nė diplomacinė ndėrkombėtare tė arbitrazhit. Me Hashim Thaēin – kryeministėr, Kosova nė fazėn pėrfundimtare dhe vendimtare tė pėrcaktimit tė statusit final, do tė jetė mė e fortė dhe mė e sigurtė, pėr shumė arsye, qė tashmė i dijmė tė gjithė.

            Kur kemi parasysh tė gjitha faktet dhe argumentet pėrbėrėse tė intereseve globale dhe tė intereseve tė palėve tė ndryshme – pėrbėrėse tė arbitrazhit diplomatik ndėrkombėtar, me plot tė drejtė interesohemi pėr themelimin sa mė tė shpejtė tė Qeverisė sė Re tė Kosovės, natyrisht edhe pėr pėrbėrjen e saj. Prandaj, duke analizuar shumė detaje nga intereset globale dhe nga ato tė palėve

tė ndryshme qė sajojnė qendrat ndėrkombėtare tė vendosjes, unė si njė qytetar i thjeshtė i Kosovės, i interesuar pėr fatin dhe ardhmėrinė e vendit tim, do tė doja qė sa mė parė ta shoh funksionale Qeverinė e Re – kėsaj radhe tė koalicionit PDK-LDK. Pse e propozoj kėtė koalicion ?! Nė gjendje normale tė njė shteti tė fortė dhe stabil, Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK-ja) tash do tė duhej tė kalonte nė opozitė, por nė rrethanat tona, kjo do tė binte edhe rreziqe jetike. E themi kėtė, sepse nėse jo ky koalicion, atėherė do tė vinte nė shprehje njė koalicion tjetėr i PDK-sė, me AKR-nė (Aleancėn pėr Kosovėn e Re), LDD-nė (Lidhjen Demokratike tė Dardanisė) dhe AAK-nė (Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės), ose me dy nga kėto tri parti. Nė kėso kombinimesh, presidenti i Kosovės – Fatmir Sejdiu do tė jepte dorėheqje dhe pas tregtimeve nė fazėn e bėrjes sė koalicionit, president i Kosovės do tė mund tė zgjidhej Behgjet Pacolli ose Nexhat Daci. Kur i dijmė orientimet e intereseve dhe tė vijave pėrcaktuese tė politikave dhe tė diplomacisė ndėrkombėtare, cilido prej tyre, nė postin e presidentit, paraqet rrezik pėr ardhmėrinė e Kosovės. Nė variantin tjetėr , qė do tė ishte absurd dhe i padrejtė, do tė mund tė bėhej njė qeveri e koalicionit: LDK-AKR-LDD-AAK, duke e lėnė prapė nė opozitė PDK-nė, fituesin e parė tė zgjedhjeve tė 17 nėntorit. Por, kjo zgjidhje do tė ishte e padrejtė dhe grusht i rrezikshėm kundėr vlerave sublime tė demokracisė.

            Prandaj, duke pasur parasysh tė gjitha rrethanat nė tė cilat aktualisht ndodhet vendi ynė dhe lėvizjet, ndėr mė tė ēuditshmet nė politikėn ndėrkombėtare, pėrfshirė edhe rezultatin absurd dhe tė kurdisur tė zgjedhjeve nė Rusi, Kosovės sot i nevojitet njė Qeveri e koalicionit PDK-LDK, me kryeministėr Hashim Thaēin, qė nė kushte tė rėndomta politike Fatmir Sejdiut i mundėson vazhdimin  e funksionit tė presidentit tė Kosovės. Kėshtu pra, duke pasur parasysh pjekurinė e lartė politike dhe stabilitetin e jashtėzakonshėm nė rrafshin diplomatik tė Hashim Thaēit, si dhe vlerat tashmė tė dėshmuara tė profesorit Fatmir Sejdiu -  tandemi Thaēi-Sejdiu, nė arenat dhe udhėkryqet e diplomacisė ndėrkombėtare, edhe atėherė kur parakalojnė e fėrkohen interese tė mėdha e tė ndryshme tė palėve ndėrkombėtare, do tė ishte i pathyeshėm. Pra, vetėm me tandemin Sejdiu-Thaēi, Kosova do tė mund tė pėrfaqėsohej denjėsisht dhe vendosmėrisht nė kėto sfida, kur po pėrcaktohet fati dhe ardhmėria jonė !

            Pa e zgjatur shumė, do tė kėrkoja qė sa mė parė – mė sė voni deri nė mes tė muajit nė vijim , tė bėhet kostituimi i Kuvendit tė Ri dhe i Qeverisė sė Re tė Kosovės – tė koalicionit PDK-LDK, qė natyrisht edhe do tė rikonformonte funksionin e presidentit pėr Fatmir Sejdiun. Me kėtė zgjidhje, mendoj institucionet tona do tė kenė legjitimitetin dhe fuqinė e nevojshme, pėr shpalljen e aktvendimit historik pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės, duke i dhuruar kėshtu OKB-sė edhe njė ulėse tė re, qė do tė merrte pėrgjegjėsistė historike pėr paqe dhe siguri nė rajonin ballkaniko-mesdhetar . Le tė mos vonohen liderėt tanė tė poitikės, sepse ne i duam sa mė parė institucionet tona pėrfaqėsuese – stabile dhe tė denja! Gėzuar!

priru / torna