ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėvet tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

IN MEMORIAM:

TI JETON GJITHMONĖ NĖ ZEMRAT TONA O GURTHEMELI I DARDANISĖ SĖ RE

PRESIDENTIT TĖ PARĖ TĖ REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS – DR IBRAHIM RUGOVA, NJĖ VIT NGA MUNGESA E TIJ FIZIKE

Shkruan Engjėll KOLIQI

Lecco (Itali), 21 janar 2007. – Tashmė ishim bindur. Pavarėsia e Kosovės do tė njihet edhe formalisht nga bashkėsia ndėrkombėtare. Bindja jonė, natyrisht ishte e bazuar nė kurorėzimin e aspiratave tona, qė me punėn e Tij tė palodhshme na e kishte mundėsuar Presidenti Ynė i parė – presidenti historik!!!

Gėzimi ynė, megjithatė u prish, sepse nuk patėm fatin qė kėtė akt historik ta kremtojmė bashkė me kolosin Ibrahim Rugova, sepse ai iku nė botėn e amshuar. Nga andej – nga parajsa tash kryen njė tjetėr funksion tė madh: ėshtė engjėlli ynė mbrojtės!!!

President Rugova, nuk gjej shprehje tani tė tė falėnderoj pėr gjithė atė qė na ke dhuruar me urtėsinė dhe dashurinė tėnde pėr kombin e pėr atdheun! Thjesht tė them: tė falemnderit! Dhe tė garantoj: jeton gjithmonė nė zemrat tona dhe nė historinė tonė kombėtare mbetesh i pashkulur – gurthemel i Dardanisė sė Re.

Po e mbyll me kėtė poezi tė dalė nga zemra ime:

 SHKĖMB’ I RI I DARDANISĖ

Presidentit tė parė tė Republikės sė Kosovės

Dr Ibrahim Rugova

I lindur pėr ta pagėzuar shekullin e ri

Bir’ i Dardanisė

Re tė zeza as shtrėngata s’tė ndalėn dot

Asht i pathyeshėm

Hymn’ i pavarėsisė

I pari instrument i mrekullisė

Me fuqi tė pashterrshme tė besės dhe tė dashurisė

Risi erdhe dhe bekim nė histori

Uraganėt nė behar paqe i pahite

Gurėt e ēmuar tė Dardanisė i bėre me zotshpie

O pasha tokė e qiell do thoshte  Pjetėr Bogdani:

Vulose me urtėsi historinė e shekullit tė ri

Ashtu si shenjtėrve u ka hije!

 

Engjėll   Koliqi

Stubėll, 6 tetor 2006

 

priru / torna