Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
NĖ LECCO MĖRGATA SHQIPTARE KREMTOI DITĖN E TĖ GJITHĖ SHENJTĖRVE ME MESHĖ SHQIPE
POROSIA E DOM AGIM QERKINIT:
TĖ MOS HARROHEN TRADITAT TONA TĖ SHENJTA E TĖ LUSIM EDHE PĖR ATA QĖ ENDE VUAJNĖ BURGJEVE TĖ SERBISĖ DHE PĖR TĖ ZHDUKURIT
bullet
Shoqata "Nėna Tereze" filloi pėrgatitjet pėr kremtimin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit.
 
Lecco, 1 nėntor 2001 (QIKSH Albeuropa - Engjėll KOLIQI)
Mėrgimtarėr shqiptarė nė Lecco (Lombardi), qė kryesisht janė nga Stublla, sot solemnisht kanė kremtuar Ditėn e tė gjithė shenjtėrve, me meshėn solemne, qė nė gjuhėn shqipe e celebroi prifti stubllas Dom Agim Qerkini, nė kishėn famullitare tė Shėn Karlit, nė Pescate (njė paralagje e Lecco-s.
Si zakonisht, edhe kėsaj here famullitari vendas - Dom Alessandro Chiesa i ka pritur me njė zemėrgjėrėsi dhe ngrohtėsi tė papėrshkrueshme mėrgimtarėt shqiptarė, tė cilėve gjithnjė u thotė: "Eni - kėtu jeni si nė shtėpinė tuaj"! Dom Alessandro, tashmė i dėshmuar me dashurinė e tij ndaj popullit tė Kosovės, i cili ia ka liruar edhe lokalet famullitare pėr veprimtari kulturore dhe sportive, tha se ndjehet shumė i lumtur qė kėta njerėz tubohen kėtu pėr t'i zhvilluar veprimtaritė e tyre fetare e kulturore, me traditat e bukura shqiptare, qė tashmė i njoh shumė mirė dhe i kam nė zemėr.
Kisha ishte e vogėl pėr t'i pranuar tė gjithė besimtarit qė kishin ardhur nė kremtimin e meshės shenjte, sepse sot kishin ardhur rreth 600 (burra, gra, tė rinj e fėmijė). Dom Agim Qerkini, nė predikimin e tij u kėrkoi besimtarėve qė tė mos i harrojnė traditat tona tė shenjta - fetare e kombėtare. Ne si nipa e mbesa tė Martirėve tė Karadakut, duhet tė jemi shembull i mirė edhe pėr tė tjerėt - ka porositur Dom Agimi, i cili ka kėrkuar qė ta lusim Zotin pėr tė gjithė ata qė ende vuajnė burgjeve tė Serbisė dhe pėr tė zhdukurit. Duke kėrkuar qė tė lusim pėr paqe nė botė, ndėr tė tjera ka thėnė: "Le tė fitojė paqja, drejtėsia, mirėkuptimi dhe jeta me prosperitet tė pėrgjithshėm". Ai u kėrkoi besimtarėve mėrgimtarė qė tė mos mendojnė vetėm pėr ēėshtjet personale, por tė mendojnė edhe pėr tė gjithė ata qė vuajnė nė kosovė (nga varfėria dhe nga pasojat e luftės). Por tė mos kufizohemi vetėm nė qenien tonė kombėtare e ta lusim Zotin pėr tė gjithė popujt dhe njerėzit qė vuajnė e kanė plot halle. Ta lusim Zotin pėr paqe nė mbarė botėn e sidomos nė Afganistan, ku po pėsojnė edhe shumė njerėz tė pafajshėm - edhe popullata civile.
Duke parė interesimin e jashtėzakonshėm tė kėtij numra kaq tė madh tė besimtarėve, qė ta ndjekin Fjalėn e Zotit dhe ta kremtojnė Liturgjinė nė gjuhėn amtare, vlerėsua se mėrgimtarėt kanė nevojė edhe pėr njė udhėheqės shpirtėror, prandaj u vendos qė tė fillohet procedura pėr themelimin e Misionit Katolik Shqiptar nė Lecco. 
Mbasi pėrfundoi mesha, njerėzit shmalleshin ndėrmjet veti dhe njė grup veprimtarėsh tė Shoqatės "Nėna Tereze" u mblodhėn pėr ta detajizuar programin e veprimtarive pėr kremtimin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit. Kryetari i shoqatės Z. Pashk Ballabani, nė pyetjen se ēfarė po pėrgatisin pėr kremtimin e 28 Nėntorit u pėrgjigj: "Qėllimi ynė ėshtė qė nė programet tona kulturore, artistike e sportive t'i angazhojmė edhe pjesėtarėt e mėrgatės sė kombeve tė tjera qė janė tė pranishėm nė Rrethin e Lecco-s, siē janė: senegalezėt, marokenėt, dhe tė etnive tė tjera, duke organizuar njė turne nė futbloo tė vogėl, me pjesėmarrjen e sė paku dhjetė skuadrave dhe njė program kulturo-artistik, ku do tė kemi pika muziore-folklorike shqiptare, por edhe pika folklorike nga etnitė afrikane, me instrumentet e tyre karakteristike. Kėtė bashkėpunim e kemi zbatuar edhe nė vitin e kaluar dhe na ka dalė i frytshėm, sidomod me shkėmbimin e vlerave kulturore dhe me afrimin e popujve dhe tė besimeve tė ndryshme".
ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna