Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
MBI 1800 MĖRGIMTARĖ SHQIPTARĖ NĖ LECCO DHE NĖ RRETHINĖ PO PĖRGATITEN PĖR TĖ KREMTUAR DENJĖSISHT DITĖN E FLAMURIT DHE TĖ PAVARĖSISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ
 
do tė organizohet edhe lotaria festive pėr motive humanitare nė Kosovė
 
Lecco, 20 nėntor 2003
    Mėrgata Shqiptare nė Lecco dhe rrethinė, tashmė, sipas burimeve zyrtare tė pushtetit lokal kėtu, numėron mbi 1800 shpirtėra - mbi 1100 janė nga Shqipėria, rreth 700 nga Kosova dhe disa dhjetėra nga IRJ e Maqedonisė. Si mėrgatė e re, shqiptarėt kėtu, edhe nė mungesė pėrvoje, nė vitet e para ishin tė paorganizuar. Me shpėrthimin e luftės ēlirimtare nė Kosovė, me njė nismė spontane, nė fillim tė vitit 1999 u themelua kėtu Shoqata Kulturore Humanitare «Nėna Tereze" dhe bashkėkombasit tanė, por kontributit qė dhanė pėr luftėtarėt e lirisė dhe pėr popullin nė Kosovė, filluan edhe me veprimtari tė ngjewshura atdhetare, kulturore e humanitare.
    Qė nė vitin 1999, kur nė bashkėpunim me Kryqin e Kuq dhe me organizatat tjera humanitare (IPSIA, ACLI etj) kishin hapur njė strehimore pėr 54 kosovarė tė ikur nga lufta, nė qershor kishin organizuar kremten e parė - Lirinė e Kosovės nga pushtuesit gjakatarė serbosllavė. Duke parė vlerat e mėdha shpirtėrore dhe patriotike qė mund tė fitohen me veprimtari tė organizuara kulturore, bashkėkombasit tanė kėtu kishin vendosur qė tė bashkohen sa mė shpesh nė kremtime dhe qė kremtet tė jenė tradicionale. Dhe kėshtru u bė: ēdo fund nėntori kėtu zhvillohet kremte e madhe, me rastin e Ditės sė Flamurit dhe tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė e ēdo qershor kremtohet Ēlirimi i Kosovės nga kthetrat e gjakatarėve serbosllavė. Por organizohen edhge kremte tė tjera dhe shumė veprimtari kulturore, artistike e sportive. Veprimtaritė sportive tashmė janė bėrė tė zakonshme - ēdo tė dielė dhe garojnė rregullisht sė paku tetė skuadra shqiptare nė futboll tė vogėl.
    Kėto ditė, gjithnjė nėn organizimin e Shoqatės «Nėna Tereze» nė Lecco po punohet me tė madhe nė pėrgatitjen e kremtimit tė Ditės sė Flamurit dhe tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Kryetari i shoqatės - Pashk Ballabani e kishte shndėrruar shtėpinė e tij nė sallė ushtrimesh. Aty ēdo mbrėmje tubohen tė rinjt dhe ushtrojnė pėr kremten e madhe. Shpesh ushtrimet pėr programin kulturo-artistik i mbajnė edhe nė shtėpinė e Luz Koliqit - nėnkryetar i Shoqatės Integruese Kulturore e Humanitare «Stublla», e themeluar muaj mė parė, qė kėtė vit i ėshtė bashkangjitur shoqatės «Nėna Tereze», nė organizimin e kremtes sė Ditės sė Flamurit, duke kėrkuar qė tė organizohet edhe njė lotari festive e tė hollat e grumbulluara t'i dėrgohen familjes sė Jak Munishit nė Stubėll, i cili me fėmijėt e tij ėshtė pa kulm mbi kokė.
    Tė gjitha kėto pėrgatitje po bėhen nė koordinim me Qendrėn Koordinuese Integruese Kulturore e Humanitare «Albeuropa» - na tha Z. Pashk Ballabani, i cili shtoi se pėrmes kėsaj qendre, kėsaj radhe kemi nderin qė nė programin kluturo-artistik tė kemi orkesdtrėn popullore tė SHKA «Zėri i Karadakut» nga Stublla e Karadakut, respektivisht orkestrėn e mirėnjohur tė Vėllezėrve Demaj. Udhėheqėsi i orkestrės - Gėzim Demaj ka mbi njė muaj qė po punon me rininė, nė pėrgatitjen e programit kulturo-artistik, me ndihmėn e Lush Gjonit, Luz Koliqit, Nue Ēokajt, Demush Xheladinit e tė tjerėve.
    Sipas njė marrėveshjeje, kėsaj radhe, pėrveē nga Italia do tė marrin pjesė aktive edhe pėrfaqėsues tė shoqatave shqiptare nga Zvicra - si nė programin artistik, poashtu edhe nė turneun e futbollit tė vogėl. Gjithashtu paralajmėrohet tė shndėrrohet nė traditė ndarja e mirėnjohjeve mė tė merituarve, ashtu siē filloi vitin e kaluar, me rastin e 90 Vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, me ē'rast me mirėnjohje speciale janė nderuar edhe: Gazeta jonė kombėtare "Bota Sot" dhe Presidenti i Kosovės - Dr Ibrahim Rugova.
ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna