Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
NDĖRROI JETĖ AVOKATI GIOVANNI (GIANNI) AGNELLI - PRONARI I FIAT-it - I CILI PĖR GJYSMĖ SHEKULLI IA KA NDĖRRUAR FAQEN HISTORISĖ SĖ ITALISĖ
 
Romė, 24 janar 2003 (QIKSH Albeuropa - ENGJĖLL KOLIQI)
     Giovanni Agnelli - Avokati Gianni, i njohur nė mbarė botėn, si biznismen i shquar - pronari i industrisė automobilistike italiane FIAT, pėrfshirėr edhe Ferrarin e mirėnjohur, por edhe i skuadrės sė mirėnjohur futbollistike (nė elitėmn botėrore) JUVENTUS, pak pasi i ka mbushur 81 vjet, sot nė mėngjes ka ndėrruar jetė, nė rezidencėn e dinastisė familjare nė Torino. Lajmin e kanė dhėnė bashkėshortja e tij  Marella dhe e bija Margherita, qė kanė paralajmėruar se varrimi, nė dhomėn e artė do tė bėhet me ceremoni familjare, krejtėsisht private.
     Tė gjitha massmediat italiane dhe ato botėrore, me keqardhje tė madhe e kanė transmetuar lajmin mbi vdekjen e Agnellit, qė siē tha sot Ati i Shenjt Gjon Pali i Dytė - ishte njė protagonist me autoritet tė lartė i historisė sė Italisė. Vlerėsimi i pėrgjithshėm i massmediave pėr Agnellin ėshtė: Njė vėshtrues dhe pėrcjellės shumė i kujdesshėm i politikės kombėtare dhe ndėrkombėtare - sociale, ekonomike, kulturore, sportive... njeriu mė i merituar i ekonomisė kombėtare nė 50 vjetėt e fundit. Njeri qė diti shumė mirė ta udhėheqė pasurinė familjare dhe kombėtare. njeri i vlerave tė mėdha, i emėruar nė qershor tė vitit 1991 nga ish presidenti i Republikės Cossiga - senator i pėrjetshėm. Ambasador i Italisė nė mbarė botėn - Avokati Agnelli ka dialoguar pėr nj/ gjysmė shekulli, pėr shumė ēėshtje kombėtare e ndėrkombėtare, duke ua hapur udhėn institucioneve shtetėrore. Gjithmonė i matur dhe konstruktiv, i afėrt me njerėz dhe me partnerėt afaristė. Njėri ndėr mė tė pasurit nė botė, qė diti ta pėrdor pasurinė e tij nė tė mirė tė familjes, tė shtetit dhe tė kombit..
     Kanalet televizive italiane, sot gjithė ditėn po japin emisione speciale mbi jetėn dhe veprimtarinė e madhe tė avokatit tė ndjerė Agnelli-t. Nga mbarė bota po mbėrijnė ngushllime, me vlerėsime tė larta pėr figurėn dhe personalitetin e Avokatit Agnelli. Tė gjithė flasin pėr njė humbje tė rėndė pėr Italinė, por edhe pėr botėn mbarė.
 

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna