Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi

 

PRIMO CONGRESSO DELLA LEGA ALBANESE NEL MONDO

Kongresi i parė i Lidhjės Shqiptare nė  Botė

26 dhe 27 nėntor,ne Palestrėn e sporteve "Sezai Suroi" nė Prizren

 

KONGRESI I PARĖ I LIDHJES SHQIPTARE NĖ BOTĖ – LIDHJA E TRETĖ E PRIZRENIT !?!

 

bulletKarta e Organizatės sė Kombeve tė bashkuara e njeh tė drejtėn e popujve pėr vetėvendosje!

 

bulletA kemi tė drejtė ne si popull tė vetėvendosim pėr fatin tonė?!

 

bulletAthua "nuk duhet ēartur punėt me ndėrkombėtarėt" qė nė tokat tona e mbi kurrizin e kėrrusur e tė thyer tė kombit shqiptar po kryqėzojnė e po pėrmbushin interesa tė rrezikshme?!

 

bulletA kemi tė drejtė, sė paku tė kėrkojmė publikisht bashkimin kombėtar?!

 

bulletĒfarė vendimesh mund tė marrė Kongresi i Lidhjes Shqiptare nė Botė dhe kush e si mund t’i jetėsojė ato vendime?!

 

bulletA do tė ndodh Lidhja e Tretė e Prizrenit?!

Shkruan: Engjėll KOLIQI

Romė, nėntor 2001 (QIKSH Albeuropa/Bota Sot/Trepēa.net/Arbitalia)

Mė 26-28 nėntor 2001, nė Prizrenin historik – nė Prizrenin e dy Lidhjeve mbarėshqiptare (pėr shqipėrinė Etnike), do tė mbahet Kongresi i Parė i Lidhjes Shqiptare nė Botė (LSHB) – tubimi i parė mbarėkombėtar, nė emėr kongresi. Kryesia e LSHB-sė dhe Kėshilli Organizativ i kongresit kanė pohuar se pėrgatitjet po vejnė pėr sė mbari dhe gjithēka do tė jetė e gatshme pėr fillimin e mbarė dhe pėr mbarėvajtjen e Kongresit. Mbarė Prizreni, duke filluar nga strukturat shtetėrore e shoqėrore e deri te fėmijėt janė mobilizuar, nė mėnyrė qė t’i presin me dinjitet e nė mėnyrė madhėshtore mijėra delegatėt e Kongresit tė Parė tė LSHB-sė. Pėr tubimin mbarėkombėtar, qė tashmė shumica e quajnė Lidhja e Tretė e Prizrenit, ėshtė pėrgatitur Pallati i Sporteve, janė pėrgatitur hotele e restorante, ėshtė pėrgatitur mbarė popullata vendase qė t’i presin e t’i nderojnė me traditat tona tė shenjta tė zgjerdhurit e kombit, nga tė cilėt edhe presin marrjen e vendimeve historike nė dobi tė kombit. Nga Prishtina dhe nga Tirana ėshtė paralajmėruar pjesėmarrja nė kongres e shumė personaliteteve botėrore, pėrfshirė edhe ish presidentin e SHBA-ve Bill Klinton.

Nga tė gjitha anėt, organizatorėve dhe delegatėve tė Kongresit u kėrkohet ta ngrehin zėrin e arsyes dhe duke e nderuar Kartėn e OKB-sė e cila njeh dhe sanksionon tė drejtėn e popujve pėr vetėvendosje, ta shpallin KURORĖZIMIN E SHQIPĖRISĖ ETNIKE. Edhe Kuvendet e Lidhjes Shqiptare nė Botė anekėnd rruzullit kanė kėrkuar qė nė Platformėn e strategjisė kombėtare tė sanksionohet kėrkesa pėr shpalljen e Shqipėrisė Etnike – e vetmja zgjidhje pėr paqe, drejtėsi e demokraci nė Ballkan.

Siē ėshtė paralajmėruar, nė Kongres do tė marrin pjesė pėrfaqėsuesit e tė gjitha subjekteve shtetėrore, politike e shoqėrore nga mbarė bota shqiptare e nga diaspora, pėrfshirė edhe arbėreshėt. Athua pėrfaqėsuesit e institucioneve shtetėrore, nga Tirana, nga Prishtina, nga Shkupi, nga Presheva, nga Podgorica… do tė guxojnė tė pajtojnė dhe tė votojnė pėr vendimin e drejtė dhe tė arsyeshėm, tė ligjshėm e tė natyrshėm – shpalljen e Shqipėrisė Etnike, apo do tė kundėrshtojnė ose do tė heshtin, sepse "nuk mund t’i prishin punėt me bashkėsinė ndėrkombėtare", qė pėr hir tė kryqėzimit dhe tė pėrmbushjes sė shumė interesave tė paēta e tė fėlliqta, tė lara e tė palara, mbi tokat tona e mbi kurrizin e kėrrusur dhe tė thyer tė kombit mė tė vjetėr tė Ballkanit, qė falė atyre interesave jeton i shkapėrderdhur nė disa shtete, qė kanė pėr qėllim zhdukjen fizike tė kombit shqoiptar e gllabėrimin e trojeve arbėrore?!…

Sidoqoftė, pamarrė parasysh se u pėlqen apo jo ndėrkombėtarėve, pa marrė parasysh se rrezikojnė apo jo subjektet institucionale e politike shqiptare, pa marrė parasysh kėrcnimet qė mund tė dalin, duke respektuar Kartėn e OKB-sė, Kongresi i Parė i Lidhjes Shqiptare nė Botė duhet ta shpallė Shqipėrinė Etnike. Pėrndryshe nuk mund tė thirremi nė Lidhjen eTretė tė Prizrenit. Qė tė jetė – E TRETA E VĖRTETA – duhet tė merren vendimet historike dhe tė prercizohet strategjia e jetėsimit tė vendimeve. Ndryshe nuk guxon tė ndodh!!! Pėrndryshe kongresi nuk mbahet nė shėrbim tė Kombit, por nė shėrbim tė kryqėzimit tė interesave tė klaneve sllavo-heleniane me ndėrkombėtarėt, mbi tokat tona e duke e dėrmuar pėr vdekje kurrizin e kombit tonė!!!

Me fat Kongresi i Lidhjes Shqiptare nė Botė!!! Me fat Lidhja e Tretė e Prizrenit – e Treta e Vėrteta!!! Me fat Shqipėria Etnike!!! Zoti e bekoftė Shqipėrinė!!! Zoti I bekoftė mbarė shqiptarėt!!! Zoti e bekoftė paqen botėrore dhe mbarė kombet e racart njerėzore!!!

PROGRAMMA

Te dashur bashkadhetare.

Kemi kenaqsine tju komunikojme se ne daten 26 dhe 27
nentor,ne Palestren e sporteve"Sezai Suroi"ne Prizren
do te zhvillohet Kongresi i pare i Lidhjes Shqiptare
ne Bote,me kete program pune:

Me 25 nentor 2001

Ne oren 15.00 ,Pritja e delegateve dhe mysafireve te
Kongresit ne Aeroportin e Prishtines dhe ne Palestren
e sporteve"Sezai Suroi"ne Prizren dhe vendosja e tyre.

Rendi i dites per daten 26 nentor
1. ora 11,hapja e punimeve te Kongresit te Pare te
Lidhjes Shqiptare
2.Zgjedhja e kryesise se punes.
3.Fjala e rastit e Simon Kuzhninit,kryetar i lidhjes
Shqiptare ne bote.
4.Miratimi i Rregullores pe punen e kongresit te Pare
te Lidhjes Shqiptare ne Bote.
5.Zgjedhja e trupave punues te kongresit.

a)  Komisioni verifikues
b)  Komisioni kandidues.
c)  Komisioni zgjedhor.
ē)  Komision i perbere prej dy verfikuesve te
proēestverbalit te punimeve te kongresit.

6.Referat i prof.dr Pajazit Nushit,Kryetar i kuvendit
te LSHB per Kosoven:
ēESHTJA SHQIPTARE DHE lIDJJA sHQIPTARE NE bOTE.
7. PERSHENDETJET E MYSAFIREVE,FJALA E KRYETARIT TE
KESHILLIT ORGANIZATIV TE PRIZRENIT dhe e kryetareve te
kuvendeve te LSHB
8.Ne oren 16,00 ,vazhdimi  punimeve te Kongresit

9.Shqyrtimi i Propozit te dokumentave te Kongresit te
Pare te lidhjes Shqiptare ne Bote
a)Statusit te Lidhjes Shqiptare ne Bote;
b)Platformes kombetare te Kongresit te Pare te Lidhje
Shqiptare ne Bote

Ne oren 19.oo Program kulturor-artistik27 Nentor 2001,orq 10.00

10.Vazhdim i diskutimit dhe miratimi i dokumentavete
Kongresit te Pare te Lidhjes shqiptare ne bote.
a)  Statutit te LBSH
b)Platformes kombetare te Kongresit te Pare te LBSH

Ne oren 15.00

11.Zgjedhja e organeve te Lidhjes Shqiptare ne Bote

a)zgjedhja e antareve te Keshillit Kombetar te LShB
b)zgjedhja e antareve te kryesise te LSHB
c)zgjedhja e kryetarit te LSHB
d)zgjedhja e sekretarit te pergjithshem te LBSH

Ne oren 17,00 ne sallen e pallatit te kultures ne
Prizren,program kulturor artistik

ne 21.00 Darka e perbashket e delegateve dhe
mysafireve te Kongresit me programin kulturor artistik
ne Hotelin "Theranda" ne Prizren.
Me respekt

 

Simon Kuzhnini
Kryetar i LBSH

priru / torna