Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
NĖ TAKIMIN E PĖRZEMĖRT ME BASHKATDHETARĖT NĖ LECCO, DR DOM LUSH GJERGJI NA THOTĖ:
 
JU JENI PLAGA JONĖ - JU JENI MALLI, DHEMBJA
E MBI TĖ GJITHA KRENARIA JONĖ
__________________________
Shkruan: Engjėll KOLIQI          
 
     Meshtari, shkrimtari e atdhetari ynė i mirėnjohur dhe i dėshmuar - Dr Dom Lush Gjergji, nė turneun e tij disa javėsh nėpėr Europė, tė dielėn e 18 majit gėzoi bashkėsinė e madhe shqiptare nė Lecco tė Lombardisė, nė Itali. Me tė dėgjuar pėr ardhjen e Dom Lushit, shumė mėrgimtarė kishin ardhur nė Lecco edhe nga vise tė tjera tė Italisė, me qindėra kilometra larg, sepse thonin se ēdo takim me te ėshtė njė kėnaqėsi e madhe dhe na i jep fuqi shpirtit, qė me krenarinė tonė kombėtare t'i qė ndrojmė tė paepur plagės sė mėrgimit e ta japim kontributin tonė pėr atdheun e popullin.
     Dom Lushi me arkitektin Umberto Trenta, duke ia paraqitur Kryetarit Rugova projektin Tempulli i Lirisė «Nėna Tereze» 
Nė ora 14, bashkė edhe me Dom Agim Qerkini-n Dom Lushi ka ēelebruar Meshėn Shenjte, nė kishėn e stėrmbushur me besimtarė (katolikė, myslimanė e ortodoksė bashkė). Mbas meshe takimi me bashkatdhetarėt, nė njėrėn nga sallat mė tė mėdha tė famullisė nė Pescate, por qė ishte e vogėl pėr t'i pranuar tė gjithė mėrgimtarėt qė kishin ardhur tė takohen me Dom  Lushin e ta pėrshėndesin pėr sė afėrti!!!
     - Nuk dua ta zgjas shumė - ka thėnė qė nė fillim tė takimit Dom Lushi - por dua tė ju them tė vėrtetėn se unė nė ēdo takim me ju, pėrnjėherėsh ndjej dhembje e krenari. Ju jeni plaga jonė, se i mungoni shumė atdheut, ju jeni malli ynė, ju jeni dhembnja jonė, por mbi tė gjitha ju jeni krenaria jonė, sepse jeni ju qė i keni dalė e i dilni ballė nė ēdo nevojė e nė ēdo vėshtirėsi atdheut e kombit - u ka thėnė Dom Lushi mėrgimtarėve nė Lecco, tė cilėt shpesh e kanė ndėrprerė me duartrokitje frenetike.
     Ai pastaj i ka njoftuar tė pranishmit me nismėn e akcionit pėr ndėrtimin e Kishės sė Zemrės sė Krishtit nė Viti, ku Kuvendi i Komunės i ka dhuruar pėr kėtė qėllim truallin prej 38 ari, nė vendin ku deri mė tash bėhej tregu u gjelbėrt. Kjo ėshtė njė ndihmė e madhe, qė forcon bashkėjetesėn dhe afrimin e njerėzve tė besimeve tė ndryshme nė Kosovė, kjo ėshtė njė leksion i fortė edhe pėr demokracitė dhe civilizimin e vendeve europiane - ka thėnė Dom Lushi. Tė pranishmit kanė shprehur gatishmėrinė pėr tė ndihmuar financiarisht ndėrtimin e kishės nė Viti. Sikurse kėtu, poashtu edhe nė takime tė tjera nė Zvicėr e nė Gjermani, janė shumė edhe besimtarė myslimanė qė kanė ofruar ndihma financiare pėr ndėrtimin e Kishės nė Viti - ka konfermuar Dom Lushi. Ai ka thėnė se kėto vlera qė bashkėkombasit tanė i kanė trashėguar nga traditat e shenjta kombėtare dhe qė i ruajnė, e vėrtetojnė civilizimin e lashtė e tė lartė tė popullit tonė, njė ndėr popujt e parė tė kontinentit tė vjetėr.
     Duke i falėnderuar tė pranishmit pėr mikpritjen dhe pėr solidaritetin e shpehur, Dr Lush Gjergji u ka uruar tė gjithėve jubiletė e mėdha kombėtare: 300 Vjetorin e  Kuvendit tė Arbėrit dhe 125 Vjetorin e Lidhjes sė Prizrenit dhe Vitin e Nėnės Tereze, e cila sivjet do tė shpallet e Lumturuar, hap i fundit drejt shenjtėrimit zyrtar!!!

priru / torna