Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

NGA VEPRIMTARITĖ E LIDHJES SHQIPTARE NĖ ITALI:

 

JEMI PĖRGATITUR PĖR KONGRESIN E BASHKIMIT SHPIRTĖROR MBARĖSHQIPTAR
 
Romė, 24 tetor 2001 (QIKSH Albeuropa - ENGJĖLL KOLIQI)
 
     Tė dielėn e 21 tetorit, djepi i kulturės italiane - Firenca, jehonte shqip. Ishin mbledhur aty qindėra pėrfaqėsues tė shoqatave shqiptare e arbėreshe nga mbarė Italia. Kishin ardhur nė mesin e bashkatdhetarėve edhe themeluesit e Lidhjes Shqiptare nė Botė - patriotėt e dėshmuar - vėllezėrit binjakė Simon e Mikel Kuzhnini, tė cilėt kishin sjellur rreth 200 ftesa origjinale pėr delegatėt e Kongresit tė Parė tė LSHB-sė, qė do tė mbahet nė Prizren mė 26-28 Nėntor 2001, bashkė me programin e Kongresit.
     Kryetarėt e tė tri shoqatave shqiptare tė Firencės (Albania, Kosova dhe Shqiponja) paradite kishin organizuar njė konferencė shtypi me pėrfaqėsues tė pushtetit lokal tė Firencės, ku muarėn pjesė dhjetėra gazetarė. Nė konferencė kryesisht folėn: Znj. Marzia Monciati - asesore (ministre) e qeverisė lokale pėr emigracionin e huaj, Z. Simon Kuzhnini - kryetar i Lidhjes Shqiptare nė Botė, Dr Vatė Marashi - kryetar i Shoqatės ALBANIA e nėnkryetar i LSHI dhe Z. Xhafer Berisha - kryetar i Shoqatės KOSOVA e kryetar i LSHI (Lidhjes Shqiptare nė Itali). Nė emėr tė pushtetit lokal, Znj. Monciati falėnderoi Lidhjen Shqiptare nė Itali dhe shoqatat shqiptare nė Krahinėn e Toskanės, pėr sjelljet e mira dhe integrimin e suksesshėm tė mbi 20 mijė shqiptarėve nė atė rajon. U kritikuan disa massmedia italiane qė po paraqiten nė opinioni  publik me shkrime e kronika antishqiptare, duke u munduar qė shumė krime qė ndodhin nė Itali t'ua shkarkojnė shqiptarėve, ende pa u gjetur kryesit e tyre. Ajo u shpreh e kėnaqur me bashkėpunimin e frytshėm me shoqatat shqiptare dhe me integrimin e suksesshėm tė mėrgimtarėve shqiptarė nė rrethin shoqėror vendor. Z. Kuzhnini ka falėnderuar pushtetin lokal tė Firencės pėr ndihmėn e madhe shoqatave shqiptare dhe pėrgjithsisht mėrgimtarėve e sidomos pėr ndihmat e pakrahasuesshme pėr Kosovėn e edhe pėr qytetarėt e kosovės nė Firencė, qė tė gjithė i ka pajisur edhe me dokumente speciale udhėtimi. Falėnderime shprehėn edhe zotėrinjt Marashi e Berisha.
Tubimi i Lidhjes Shqiptare nė Itali, qė u mbajt pasdite nė sallėn e bibliotekės komunale ishte njė tubim solemn, ku pėrfaqėsuesit e shoqatave morėn ftesat pėr delegatėt e Kongresit tė Parė tė Lidhjes Shqiptare nė Botė. Sina nga kryetari i LSHB - Z. Simon Kuzhnini, nga kryetari i LSHI - Z. Xhafer Berisha, edhe nga diskutuesit tjerė (Znj Vitore Stefa-Leka, Znj Mimoza Ahmeti-Kallfa, Z. Nehat Marku e tė tjerėt) u tha se janė kryer me sukses tė gjitha pėrgatitjet qė Kongresi i Parė i LSHB, qė do tė ketė vlerėn e Lidhjes sė Tretė tė Prizrenit, tė vendos tė pavdekshėm bashkimin e mirėfillt shpirtėror mbarėshqiptar, qė ėshtė kusht i pazėvendėsueshėm i bashkimit tė gjithmbarshėm kombėtar - qėllim parėsor i LSHB-sė.
Nė fund Z. Nehat Marku i kėnaqi tė pranishmit me monologun "Unė jam gjallė". Z. Hajredin Kaza - patriot i dėshmuar e ish i burgosur politik nėpėr kazamatet e ish Jugosllavisė, tė pranishmėve ua dhuroi nga njė kopje tė librit tė tij tė parė me poezi.
Nė orėt e mbrėmjes, nė shtėpinė e Dr Vatė Masrashit u organizua njė darkė vėllazėrore - tipike shqiptare, ku e mahnitėn Firencėn tingujt e fuqishėm tė muzikės burimore shqiptare, shoqėruar me ēifteli e me sharki. Kėndim fantastik i Dr Marashit, i Mardena Kelmendit dhe i tė tjerėve. Kėnaqėsia nėn tingujt burimor zgjati deri nė mesnatė.

priru / torna