Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
ME RASTIN E DITĖS SĖ FLAMURIT DHE 90 VJETORIT TĖ PAVARĖSISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ, NĖ LECCO TĖ LOMBARDISĖ :

 

SHOQATA KULTURORE HUMANITARE «NĖNA TEREZE» PO PĖRGATIT NJĖ KREMTE MADHĖSHTORE ME PLOT VEPRIMTARI KULTURORE-ARTISTIKE DHE SPORTIVE

 

garat sportive do marrin pjesė edhe skuadra vendore italianėve dhe tjera mėrgimtarėve kombeve ndryshme janė sistemuar rrethin e Lecco-c.

 

Lecco, 22 nėntor 2002 (Bota Sot – ENGJĖLL KOLIQI)

         Qindėra mėrgimtarė shqiptarė sistemuar rrethin e Lecco-s Lombardi, kėto ditė po i bėjnė pėrgatitjet e fundit pėr kremtuar mėnyrė madhėshtore Ditėn e Flamurit, sivjet ngėrthen jubileun e madh – 90 Vjetorin e Pavarėsisė Shqipėrisė. Disa ditė po pėrcjell kėto pėrgatitje po duket vetja, si ishem Tiranė apo Prishtinė. Lecco gjithēka frymon dhe jehon shqip. Edhe zyrtarėt e autoriteteve vendore dhe prijės organizatave joqeveritare po ndihmojnė organizimin e kremtes sonė kombėtare, kėto ditė pėrshėndetnin vetėm shqip : mirėdita, mirėmbėma, tung, mirupafshim…

          Kryetari i Shoqatės Kulturore Humanitare «Nėna Tereze», me seli Lecco – Z. Pashk Ballabani, me modestinė e tij zakonshme tha se ėshtė rinia po pėrgatit kėtė kremte madhėshtore. Megjithė lodhjen nga punėt e rėnda ditore, rinjtė e pakėsojnė pushimin pėr 3-4 orė mbrėmje, mėnyrė dalin faqebardhė dielėn e 1 dhjetorit, kur do kremtojmė Ditėn e Flamurit, me Jubileun e Madh – na tha Ai, plot entuziazėm dhe lavata pėr rininė pėrgjithėsisht dhe pėr individė veē e veē, po udhėheqin pėrgatitjet e pjesėve programit. ora 9 do fillojmė me turneun e futbollit, ku parashihet garojnė nja 5-6 skuadra shqiptare dhe skuadrat e italianėve, marokenėve, senegalezėve, si dhe mėrgimtarėve nga Bregu i Fildishtė e nga Shrilanka, cilėt ēdo vit na nderojnė duke u inkuadruar veprimtaritė sportive e kulturore kremtet tona – tha Z. Ballabani. ora 17, palestrėn e sporteve Valmadrera, periferi Lecco-s do fillojė kremtja, me fjalime e pėrshėndetje, pėr vazhduar pastaj me koktej freskues dhe me program kulturo-artistik – me kėngė, valle, recitime e humor. Programmi do hapet me Hymnin Kombėtar, kėsaj radhe do ta kėndojnė grupi i fėmijėve – kuptohet, shoqėruar nga gjithė pranishmit.

          Adnan Balla dhe Luz Koliqi – pronar firmave vogla shqiptare na thanė se gjithė ata kanė pak biznes, do kontribuojnė edhe me mjete finanziare realizimin e suksesshėm Kremtes Sonė Kombėtare.

          Sipas paralajmėrimeve, kremtimin Lecco do inkuadrohen edhe shoqata tjera shqiptare nga mbarė Lomardia dhe nga krahina tjera tė Italisė veriore e lindore, si dhe janė ftuar pėfaqėsues shoqatave shqiptare nga Zvicra.

QIKSH «Albeuropa»
Via Principe di Napoli, 58/4
00062 BRACCIANO (ROMA)
I T A L I A
Tel & Fax ++390699809056
Tel. Cell.   ++393358099629
E-Mail:

priru / torna