Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
KREMTIMI I DITĖS SĖ FLAMURIT NĖ 90 VJETORIN E PAVARĖSISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ, NĖ LECCO TĖ LOMBARDISĖ:
 
NĖ KREMTEN E MADHE - AFIRMIM I GJITHANSHĖM I TRADITAVE TONA KOMBĖTARE ME SOLIDARITETIN NĖ VEPĖR DHE MIRĖNJOHJE MĖ TĖ MERITUARVE PĖR VEPRIMTARI ATDHETARE, KULTURORE E HUMANITARE
 
Shoqata Kulturore Humanitare «Nėna Tereze» e ka nderuar me mirėnjohje speciale Kryetarin e Kosovės - Dr Ibrahim Rugova dhe gazetėn kombėtare «Bota Sot»
 
Lecco, 02 dhjetor 2002 (QIKSH Albeuropa // Bota Sot // QIK // Trepēa.net // Arbitalia)
 
____________________________
    Shkruan: ENGJĖLL KOLIQI     
 
        Qyteti i Lecco-s - pitoresk rrėzė Alpeve tė larta, qė kėto ditė frymonte me vėshtirėsi tė mėdha nga problemet e mėdha tė shkaktuara nga vėrshimet dhe shembjet e dheut, tė dielėn e 1 dhjetorit, jo vetėm qė frymonte lirshėm, por jehonte larg dhe dridhej megjithė rrethinė nga kremtja e madhe shqiptare, qė me rastin e Ditės sė Flamurit nė 90 Vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, e kishte organizuar Shoqata Kulturore Humanitare «Nėna Tereze». Kremte e madhe. Pjesėmarrėsit nuk mund tė numėrohen nė qindėra, sepse pėrfshirė edhe mysafirėt, sigurisht qė ka kaluar shifra mijėshe. Kėndime e vallėzime, recitime, loteri festive me fitimin e dedikuar nė solidaritet me njė familje me pesė fėmijė jetima, nė Kosovė. Shtrėngim duarsh, pėrqafime, puthje nga mysafirėt e shumtė. Mirėnjohje tė shumta e falėnderime.
 
        Kremtja e madhe ka filluar nė ora 9:00, me turneun e futbollit tė vogėl. Kampi sportiv "Due Ponti" nė Malgrate (njė paralagje e Lecco-s) ishte i vogėl pėr t'i pranuar tė gjithė tė interesuarit qė kishin ardhur ta ndiqnin turneun e organizuar me rastin e Festės Kombėtare Shqiptare - siē e quanin zakonisht  vendorėt dhe mėrgimtarėt e kombeve dhe tė etnive tė tjera, kėtu. Siē kemi paralajmėruar ditė mė parė, nė turneun festiv kanė garuar edhe sportistė e skuadra tė vendorėve dhe tė mėrgimtarėve tė etnive tė tjera. Gjithsejt kanė garuar dhjetė skuadra me rreth 100 sportistė, mė sa vijon: Ballabani, 17 Nėntori, Besa, Woody, Pasturo, Albeuropa, Stublla3, Marocco, DJ Juro dhe Familja Moderne. Fituese e turneut ėshtė shpallur skuadra 17 NĖNTORI, e pėrbėrė kryesisht me mėrgimtarėt nga kryeqyteti ynė, tė cilėt  skuadrėn e kishin pagėzuar me Ditėn e Ēlirimit tė Tiranės. Vendin e dytė e ka zėnė skuadra BESA, kurse vendin e tretė skuadra DJ JURO. Skuadra e parė u shpėrblye me kupė dhe me nga njė dres pėr ēdo lojtar, skuadrės sė dytė i takoi pllaka speciale e turneut, kurse skuadra e tretė fitoi njė top futbolli. Tė gjitha ndeshjet, qė janė ndjekur nga qindėra dashamirės tė futbollit, kanė filluar me intonimin e hymnit kombėtar.
 
        Kremtja e madhe me programin kulturo-artistik ka filluar nė ora 17, nė sallėn e madhe tė kishės nė Pescate (paralagje e Lecco-s), ku edhe oborri ishte i vogėl pėr t'i pranuar tė gjithė pjesėmarrėsit. Pėrveē qindėra bashkaktdhetarėsh tė ardhur edhe nga rrethe e vise tė tjera tė Italisė, nga Zvicra dhe nga Austria, nė kremten e madhe kishin ardhur edhe mysafirė tė shumtė: italianė, marokenė, senegalezė, si dhe mėrgimtarė nga Shri Lanka e nga Bregu i Fildishtė. Programi ka filluar me hymnin kombėtar, tė kėnduar nga fėmijėt, rinia dhe tė gjithė tė pranishmit. Mbasi u mbajt njė minut heshtje nė nderim tė tė gjithė dėshmorėve tė kombit, gjatė gjithė historisė sonė kombėtare, kryetari i Shoqatės «Nėna Tereze» - Z. Pashk Ballabani i ka pėrshėndetur tė pranishmit dhe ka folur pėr krijimin dhe realizimin e Aktit tė ngritjes sė Flamurit dhe tė shpalljes sė Pavarėsisė mė 28 Nėntor 1912, nė Vlorėn Krenare. Pastaj kanė pėrshėndetur mysafirėt. Vlen tė citohet famullitari i Pescate-s, Dom Alessandro Chiesa, i cili ndėr tė tjera ka thėnė: "Jo vetėm qė ėshtė kėnaqėsi e nder kur gjendesh nė mes shqiptarėve, por ka kohė qė, sikur mė thotė shpirti - edhe unė jam shqiptar, jam kosovar". Pasuan pėrshėndetjet e mysafirėve - pėrfaqėsues tė autoriteteve vendore, tė bashkėsive mėrgimtare tė etnive tė tjera, tė shoqatave shqiptare mysafire dhe nga pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare qė kanė ndihmuar dhe vazhdojnė ta ndihmojnė Kosovėn e Shqipėrinė dhe mėrgimtarėt tanė kėtu. Edhe pėrshėndetjet e tė huajve fillonin e mbaronin me fjalė shqipe. Kėngė e vallėzime, recitime e humor - plot hare, deri nė mesnatė. Nė tryezėn festive tė pranishmit shėrbeheshin me pije freskuese e me ushqime tipike shqiptare. Kėnga e parė ishte kėnga e Flamurit e pastaj, nė pėrkujtim edhe tė Ditėlindjes sė Heroit Tonė - Adem Jashari, u kėndua kėnga "Mora fjalė" - kushtuar Komandantit Legjendar. Ėshtė organizuar edhe loteria festive - kėsaj radhe me motive solidariteti. Janė shitur mbi 1000 bileta tė loterisė (nga njė euro secila). Kah fundi i manifestimit, nga fėmijėt, janė tėrhequr tridhjetė shpėrblimet e loterisė dhe fituesit, pothuajse tė gjithė shpėrblimet i kanė lėnė nė fondin qė shoqata ia ka dedikuar familjes sė Marjan Qazimit, nė Letnicė tė Kosovės, i cili ka vdekur nė moshėn 39 vjeēare dhe ka lėnė bashkėshorten me pesė fėmijė jetima dhe prindėrit pleqė, pa kurrfarė tė ardhurash financiare. Vetėm njė biēikletė (shpėrblimi i parė) e fituar nga Z. Adnan Balla (bashkatdhetar nga Durrėsi) qė e la pėr familjen e tė ndjerit, ėshtė shitur tri herė, duke mbėrritur ēmimin prej 450 €, qė janė hedhur nė fondin e pėrmendur. Solidaritet i madh, sipas trraditave mė tė shėndosha shqiptare!! Kishte edhe italianė qė shpėrblimet e fituara nė lopterinė festive i lanė nė fondin pėr familjen Qazimi. Kėtu lindi dhe u miratua ideja pėr organizimin e mbrėmjeve vėllazėrore ēdo muaj dhe pėr themelimin e njė fondi tė solidariotetit, dedikuar jetimave tė dėshmorėve tė UĒK-sė.
 
        Nė fund, nė mėnyrė solemne u ndanė mirėnjohje tė posaēme, qė kryesia e Shoqatės «Nėna Tereze», nė mbledhjen solemne tė mbajtur mė 28 Nėntor, nė 90 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, ua kishte ndarė veprimtarėve pėr kontributin e pashterrshėm nė tė mirė tė kombit e atdheut. Me mirėnjohje janė nderuar rinia jonė mėrgimtare nė Lecco e rrethinė, organizata humanitare italiane IPSIA qė ka realizuar shumė projekte nė Kosovė, Klubi Futbollistik «Roma» dhe lojtarėt e saj Tomassi e Di Francesco, pėr poligonin sportiv tė ndėrtuar nė oborrin e Shkollės Fillore «Dom Mikel Tarabulluzi» nė Stubėll, si dhe veprimtarėt: Pashk Ballabani, Luz Koliqi, Adnan Balla, Kristė Ballabani, Gjon Ballabani, Petrit Zefi, Engjėll Koliqi, Vitore Stefa-Leka,  Ermira Hoxha, Dom Alessandro Chiesa e Paolo Brivio (si anėtarė nderi) dhe shumė veprimtarė tė tjerė tė shoqatės, si: Marjan Ballabani, Gjergj Lorenci, Kolė Demaj, Isak Gjoni, Demush Xheladini, Gjergj Krista, Leonard Krista, Gazmend Zeqiri, Marjan Gjergji, Marjan Ramaj, Marjan Andreja, David Ballabani, Nue Lorenci, Augustin Zefi, Josip Ballabani, Zef Ballabani, Difa Zefi, Drita Demaj, Fatmir Simani, Marjan Deda etj.
 
        Me mirėnjohje tė posaēme u nderuan edhe: Kryetari i Kosovės - Dr Ibrahim Rugova, pėr kontributin e frytshėm dhe pėr merita tė pashlyeshme nė tė mirė tė Kosovės dhe popullit tė saj, si dhe Gazeta Kombėtare «Bota Sot», pėr informim tė shpejtė, tė plotė e tė drejtė dhe pėr kontribut e merita nė nxitjen e proceseve nė realiziminin e aspiratave tona kombėtare. U vendos qė nga njė delegacion i Shoqatės, mirėnjohjet Kryetarit Rugova dhe botuesit tė kombėtares «Bota Sot» - Z- Xhevdet Mazrrekut, t'ua dorėzojė personalisht nė selitė e tyre (nė Prishtinė dhe nė Zürich).

priru / torna