Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
NĖ LECCO PO PUNOHET PĖRKUSHTIMISHT NĖ PĖRGATITJEN E MANIFESTIMIT TĖ DENJĖ E TĖ MADH DYDITOR, KUSHTUAR NĖNĖS TEREZE:

 
« BIJA SHQIPTARE - NĖNA E BOTĖS MBARĖ - SHENJTĖRESHA E DASHURISĖ »
 
Manifestimi i madh, qė do tė fillojė tė shtunėn e 12 korrikut nė ora 17 e do tė zgjasė deri tė dielėn e 13 korrikut nė mbrėmje, po e pėrgatit Shoqata Kulturore Humanitare «NĖNA TEREZE» e Lecco-s, nė koordinim me QKIKH «ALBEUROPA» Hyrja do tė jetė e lirė (gratis), kurse ofertat vullnetare tė mjeteve financiare do t'u bashkangjiten mjeteve nė fondin e Maratonės Humanitare tė Shoqatės «Nėna Tereze», nė shėrbim nevojave tė fėmijėve jetimė dhe tė sėmuar tė Kosovės.
 
     Lecco, 24 qershor 2003 (Engjėll KOLIQI)
     Ka rreth njė muaj qė Shoqata Kulturore Humanitare «Nėna Tereze», nė koordinim me QKIKH «Albeuropa» ka filluar pėrgatitjet pėr manifestimin e madh tė Mėrgatės Shqiptare, kushtuar Shėn Terezes Shqiptare, qė do tė mbahet mė 12 e 13 korrik 2003 nė Lecco - qytet pitoresk rrėzė Alpeve, nė Lombardi.

Tė shtunėn do tė fillohet nė ora 17, me njė defile nėpėr qytet dhe do tė vazhdohet me Akademinė Solemne, nė ora 19, nė njė sallė teatri. Fjalėn kryesore nė akademi do ta ketė biografi numėr njė i Nėnės Tereze - Dr Dom Lush Gjergji, i cili ka botuar dhjetėra libra, nė shumė gjuhė botėrore e nė miliona kopje, kushtuar Shenjtėreshės Shqiptare. Do tė ligjėrojė edhe Dom Valentino Salvoldi - bashkautor i disa librave me Dom Lushin e mik i madh i popullit shqiptar, si dhe Dr Antonella Lucchini, nga Novara, e cila kohė mė parė ka mbrojtur disertacionin mbi Nėnėn Tereze dhe ka fituar titullin doktor shkence. Nė akademi janė ftuar edhe drejtori i shtėpisė botuese «Vellar» nga Bergamo, qė ka botuar miliona kopje librash mbi Nėnėn Tereze, ipeshkėvi i Dioēezit tė Lecco-s, pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal tė Rrethit (Provincės) tė Lecco-s, tė tė gjitha komunave pėrrreth, pėrfaqėsueset e Shtėpisė sė Misionareve tė Dashurisė (motrat e NėnėsTereze) nga Milano, pėrfaqėsues tė pushtetit tė Krahinės sė Lombardisė, si dhe pėrfaqėsuesit e tė gjitha shoqatave dhe organizatave joqeveritare tė rrethit. Do tė ftohen edhe pėrfaqėsuesit  tė gjitha bashkėsive shqiptare nė Itali dhe nė mbarė Mėrgatėn tonė - prej Europe e deri nė Amerikė. Do tė dėshmojė poashtu edhe e mbesa e Nėnės Tereze - Age Bojaxhiu, e bija e Lazrit (e vetmja anėtare e Familjes Bojaxhiu, e gjallė). Akademia, poashtu do tė freskohet edhe me program kulturo-artistik, ku do tė marrin pjesė artistė shqiptarė tė njohur, por edhe grupe tė bashkėsive etnike nga India e nga Afrika, me pikat e tyre karakteristike folklorike. Poashtu do tė hapet edhe njė ekspozitė e vizatimeve tė fėmijėve mbi NėnėnTereze dhe njė gazetė muri me shkrime kushtuar Shenjtėreshės Shqiptare!!!

     Tė dielėn paradite do tė celebrohet Mesha Solemne kushtuar Nėnės Tereze, me pjesėmarrjen e ipeshkėvit tė Lecco-s, tė priftėrinjėve shqiptarė - misionarė nė vende tė ndryshme tė Europės dhe tė priftėrinjėve vendas. Mbas meshe do tė fillohet me orėn letrare dhe me programin kulturo-artistik, kushtuar Nėnės Tereze. Do tė organizohet poashtu edhe banketi-koktej, ku do tė ketė ushqime e pije pėr tė gjithė pjesėmarrėsit. Nė programin kulturo-artistik do tė marrin pjesė edhe grupe folklorike tė bashkėsive etnike nga India dhe nga Afrika.
Programi kulturo-artistik dhe kokteji tė dielėn do tė vazhdojnė deri nė orėt e mbrėmjes. Pėr mysafirėtqė vijnė nga larg, organizatorėt kanė menduar dhe kanė gjetur zgjidhjen mė tė mirė - sistemohen nėpėr familhet shqiptare. Nė kėtė mėnyrė, edhe rritet dashuria ndėrshqiptare, sipas porosisė edhe tė Shėn Terezės, edhe lindin miqėsi tė reja, edhe kursehen paratė!!! Askush nga pjesėmarrėsit nuk do tėguajė hyrjen pėr tė pėrcjellur programin kulturo-artistik nė kėtė manifestim, as ushqimin, as pijet. Do tė vėhet aty njė arkėz dhe njė komision. Tė gjithė ata qė duan tė hedhin ofertat e tyre garantohen se ato mjete do tė bėhen pjesė e mjeteve tė Maratonės Humanitare «Shėn Tereza e Shqiptarėve» dhe do t'u dhiurohen fėmijėve pa prindėr dhe tė sėmuar tė Kosovės - thonė nė Kėshillin Organizativ tė Manifestimit «Bija Shqiptare - Nėna e Botės Mbarė - Shenjtėresha e Dashurisė» nė Lecco.
ENGJĖLL  KOLIQI

PRIMA MANIFESTAZIONE DEDICATA ALLA SANTISSIMA MADRE TERESA DI CALCUTTA

priru / torna