Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
NJĖ MĖNGJES ME GJERGJIN
 
     Duke dashur tė hyjė brėnda, pa e parė kush, pasiqė tėrė natėn ishte lodhur e stėrlodhur - duke e vėnė nė rrezik edhe jetėn - me kronikat dhe copėzat e historisė tė mbledhura gjithandej, qė i mbante nė sqetulla, Gjergji mbėrrijti mu nė ēastet kur nata e dėrmuar po i hapte udhė ditės fatlume. Meqė kishte harruar se janė shumė tė rralla netėt qė mua mė vėjnė nė gjumė, as kėsaj radhe nuk hyri dot i pavėrejtur.
     Mė gjeti duke e pirė kafenė - si zakonisht nė kėtė orė, prandaj ia mbusha edhe atij filxhanin dhe ia vura para. Derisa ishim duke i pirė kafet e ndezėm nga njė cigare dhe tymi mbushi dhomėn erėduhani. Filluam bashkė klasifikimet e kronikave dhe tė copėzave tė historisė: kjo pėr librin mbi Martirėt, kjo pėr nė muze, kjo pėr emisionet historike-dokumentare nė radio dhe nė televizion, kjo tjetra pėr ekspozitėn e muajit tė ardhshėm, kėto kėtu pėr gazetėn tonė, kėto tė tjerat mund t'ua dėrgojmė redaksive tė ndryshme, kėto - pėr institutin albanologjik, kurse kėto tė tjerat e kanė vendin nė institutin e historisė tė Akademisė sė Shkencave. Edhepse meritat ishin shumė mė shumė tė tij, Ai gjatė klasifikimit mė shumė e donte fjalėn time. Prandaj, s'u durova pa e pyetur: - Pse, pothuaj tė gjithė thonė unė dhe unė, duke dashur tė vendosin pėr gjithēka e tė ekspozohen gjithandej e gjithėkėndej, kurse Ti gjithnjė mė kėrkon - si t'ia bėjmė e ē'do tė bėjmė, si ėshtė mė sė miri... duke kėrkuar kėshtu mendimin tim edhe atėherė kur meritat janė kryekėput Tuajat, siē po bėn edhe tash ?! Gjergji vuri buzėn nė gaz dhe ma kthei: "Vėllaēko, me ekspozime dhe me numėrime tė meritave individuale s'bėhet kurrgjė, prandaj le t'i bėjmė njėherė punėt pėr sė mbari dhe kur tė vėhen nė vend tė gjitha ato qė janė tė pėrgjithshme e tė vlefshme pėr tė gjithė, atėherė vetėvetiu dalin e ekspozohen edhe meritat individuale e personale tė secilit".
     Derisa vazhdonim me klasifikimin e kronikave dhe copėzave tė historisė, qė Gjergji i kishte mbledhur me plot sakrifica dhe me kulmin e profesionalitetit tė tij, nė radio filloi njė emision me radiokronikat nga ngjarjet e djeshme dhe me komentime nga dėgjuesit. S'vonoi paksa dhe dėgjojmė: "...nė tubimin pėrkujtimor, shumė madhėshtor, ku ishin tė pranishėm pos politikanėve tė rinj qė ia ndėrruan faqen historisė sonė kombėtare, edhe bashkėluftėtarė e familjarė tė dėshmorėve, munguan liderėt e pėrfaqėsuesit e partive politike, qė pengonin Luftėn dhe qė nuk e donin Lirinė e Kosovės..."  Gjergji, qė nė ato ēaste dukej se po e han cigaren - i mbushur plot nervozizėm, ndau nja pesė-gjashtė kronika me dėshmitė nga Beteja nė tė cilėn kishin rėnė dėshmorėt, pėr tė cilėt ishte organizuar tubimi i djeshėm pėrkujtimor, nė pėrvjetorin e rėnies heroike tė tyre. Dukej si i ēmendur, kur filloi me britmat: "S'bėhet kėshtu - as liria, as demokracia, as pavarėsia, as historia e Kosovės. Ja dėshmitė origjinale mbi atė betejė, nė mesin e tė cilave - edhe dy tė shkruara nga dora e dy dėshmorėve tė rėnė pėr liri. Ja, ata siē dėshmojnė edhe vetė - kanė luftuar kundėr hordhive pushtuese tė Beogradit e pėr Lirinė e Kosovės, pa anime kah grupimet politike as ideologjike. Qė tė dy kėta qenė veprimtarė tė dalluar tė grupimeve politike tė cilat tash po akuzohen pėr pengim tė Luftės Ēlirimtare. Jo-jo, s'bėhet kėshtu historia!!! Askush s'mund ta privatizojė - as kosovėn, as UĒK-nė, as historinė... Le ė dalė ku tė dalė - historia do tė shkruhet e do tė vuloset origjinale, ajo qė ishte dhe kurrė sipas shijeve e tekeve tė individėve, as tė grupimeve politike-ideologjike. Ja, kėtu kam kronika qė dėshmojnė pėr individė qė kanė shkuar nė radhėt e njėsiteve tė UĒK-sė vetėm pėr pėrēarje e ngatėrresa e tash na dalin si kreatorė e padronė tė Luftės Ēlirimtare, madje-madje edhe sot vazhdojnė me shpifje, me pėrēarje e me ngatėrresa - deri nė fallsifikimin e historisė. Nuk durohen kėto dhe nėse vazhdohet ky avaz i shpifjeve, i sharjeve e i pėrēarjeve, do tė flasin edhe dėshmorėt nga varri! Prandaj tė thashė - nuk na nevojitet tash numėrimi i gradave as i meritave. Le tė bėhet njėherė historia - ajo origjinale, pastaj tė gjitha gjėrat vin nė vendin e tyre!!!"
     - Mos i trazo nervat - i thashė - se pas publikimit tė kėtyre xhevahireve qė po i mbledh Ti, do tė ndryshojnė shumė gjėra. Edhe tubimet pėrkujtimore, edhe shkrimet nė gazeta, edhe emisionet radiotelevizive - tė gjitha do tė jenė tė tjera. Tė gjitha do tė jenė nė shėrbim tė sė vėrtetės, nė shėrbim tė Realitetit Arbėror, qė uroj tė jetė i ndritshėm!
     "Tė lutem shumė - mė ndėrpreu - duhet t'i lėmė shprehjet Unė e Ti e tė vazhdojmė me NE, sepse vetėm bashkė i bėjmė gjėrat e mira dhe i pėrmbushim aspiratat tona kombėtare - tė drejta, tė ligjshme dhe tė natyrshme!"
     Derisa po bisedonim me Gjergjin dhe po shkarkonim nervozizmin, nė radio filloi njė muzikė e lehtė dhe e kėndshme, qė bashkė me rrezet e arta tė Diellit, qė sapo kishte aguar, si dukej na ftonin pėr njė gjumė pushimi dhe...
Engjėll KOLIQI

priru / torna