Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
TASHMĖ JANĖ QINDĖRAMIJĖRA FĖMIJĖ DHE TĖ RINJ SHQIPTARĖ NĖ MĖRGIM QĖ NDJEKIN MĖSIMET DHE STUDJOJNĖ NĖ GJUHĖ TĖ NDRYSHME:

 

CILAT JANĖ NDĖRMARRJET DHE HAPAT E QEVERIVE DHE TĖ MINISTRIVE TĖ ARSIMIT NĖ TIRANĖ DHE NĖ PRISHTINĖ PĖR T’U MUNDĖSUAR FĖMIJĖVE DHE TĖ RINJVE MĖRGIMTARĖ MĖSIMET PLOTĖSUESE NĖ GJUHĖN AMTARE DHE VLERAT KRYESORE TĖ HISTORISĖ E TĖ TRADITAVE TONA KOMBĖTARE ?!?!

 

Mėrgimtarė, kudo jeni, t’u drejtohemi me njė peticion qeverive tona, pėr marjen e masave konkrete pėr organizimin e mėsimit plotėsues gjuhėn amtare pėr gjithė fėmijėt dhe rinjt tanė mėrgimtarė, anekėnd botės !!!

 

Romė, shkurt 2003 (QIKSH Albeuropa – ENGJĖLL KOLIQI)

Tashmė gjithė jemi dėshmitarė faktit se qindėramijėra fėmijė dhe rinj shqiptarė, pėr fatin jo mirė tonin, ndodhen botėn e jashtme dhe vijojnė mėsimet e studjojnė shkpollat e vendeve pėrkatėse – gjuhė ndryshme (anglisht, gjermanisht, frengjisht, italisht, greqisht….).  Organet e pushtetit ekzekutiv Prishtinė, qysh vitet ’80 shekullit kaluar kishin ndėrmarrė disa hapa kėtė drejtim dhe megjithėse varėsi imponuar nga pushtuesit, parapėseprap shiheshin disa rezultate e fėmijėt tanė Germani kishin filluar edhe mėsimin plotėsues gjuhėn shqipe.

Rezultate mira kėtė drejtim ishin shėnuar, sidomos vitet ’90 shekullit e lamė pas, kur Ministria e Arsimit e Qeverisė Republikės Kosovės ( egzil) kishte ndėrmarrė hapa konkretė dhe – sidomos Gjermani e Zvicėr – ishin hapur shumė paralele Shkollės Shqipe. Gjithēka ishte e organizuar dhe e projektuar: planprogramet mėsimore, tekstet dhe mjetet shkollore, mėsimdhėnėsit… Shiheshin rezultatet konkrete kėsaj ndėrmarrjeje Qeverisė Kosovės mėrgim, sepse fėmijėt shqiptarė jo vetėm flisnin dhe shkruanin mirė gjuhėn amtare, por kishin mėsuar edhe shumė gjėra mira dhe rėndėsishme nga historia jonė kombėtare dhe shumėēka nga traditat tona lavdishme. Kėto shiheshin qartė programet kulturo-artistike kėta i pėrgatitnin me rastin e festive tona kombėtare. Ishte kėnaqėsi dhe krenarii shihje dhe dukej se janė rritur dhe shkolluar atdhe. Madje dilnin edhe talentė shkruanin, duke filluar kėshtu njė erė re histroinė e letrave shqipe dhe pėrgjithėsisht letėrsisė sonė kombėtare. Financimi i gjitha kėtyre veprimtarive bėhej nga taksat vullnetare mėrgimtarėve, asokohe i derdhnin Fondin e Republikės Kosovės (trepėrqindėshi), por edhe nga kontribute forma sponzorimi jepnin bashkatdhetarėt tanė kishin filluar me veprimtari vetanake ekonomike. Pėr hapa Ministrisė Arsimit, respektivisht Qeverisė Shqiptare Tiranė, drejtim, nuk mund flasim, sepse nuk kemi as edhe njė dėshmi   flet pėr njė ndėrmarje tillė, veē hartimit njė abetareje pėrbashkėt mbarėkombėtare.

Me fillimin e luftės Kosovė kanė ndryshuar shumė gjėra dhe kėtė drejtim ėshtė punuar shumė pak se pėrpara dhe edhe ajo ėshtė bėrė dhe po bėhet, ka shkuar dhe po shkon jashtė kornizave njė veprimtarie organizuar mbarėkombėtare, pėr ēka kemi nevojė shumė se kurrė. Sot, e tėrė ajo po bėhet kėtė drejtim, aty-kėtu, po realizohet  vetėm me forma vullnetare, falė veprimtarive disa shoqatave mėrgimtarėve tanė vende pėrkatėse. Kjo shihet edhe Itali, ku shoqatat, falė vullnetit mirė disa mėsuesve “ua ka shkelė rrota bishtin” dhew kanė mbetur mėrgim, kanė hapur paralelet e mėsimit plotėsues, : Basano del Grappa Viēencės, Fabriano Ankonės dhe Foligno. Pėr kėto dhe pėr qindėra paralele shkollės shqipe nėpėr vende ndryshme (Gjermani, Zvicėr, Austri, Suedi, Angli, Belgjikė….) ministritė e arsimit, respektivisht qeveritė tona Tiranė dhe Prishtinė, mbase edhe nuk dijnė gjė.

Sido jetė – mirė vonė se kurrė – qeveritė e Tiranės dhe Prishtinės, do duhej kontaktonin me qeveritė e vendeve pėrkatėse, ku jertojnė mėrgimtarėt tanė dhe ndėrmarin hapa konkretė mėsimi plotėsues gjuhėn amtare pėr fėmijėt dhe rinjt tanė mėrgimtarė organizohet pėrmes rrugėve legale, duke filluar nga sigurimi i lokaleve shkollore, i planprogrameve pėrbashkėta hartuara nga ekspertėt e ministrive pėrkatėse, i teksteve dhe mjeteve mėsimore, i mėsimdhėnėsve, e deri te financimi i kėtyre veprimtarive, mund ketė ndikim madh dhe shumė pozitiv mbarėvajtjen e shumė ēėshtjeve tona kombėtare. Mbase do ishte mirė nėnshkruhej njė peticion nga gjithė mėrgimtarėt shqiptarė, anekėnd botės dhe t’u drejtohej qeverive Tiranė e Prishtinė, por edhe asaj Shkup dhe kėrkohet me kėmbėngulje, fillimi i vitit shkollor 2003/2004 jetė historik, duke filluar me paralelet e mėsimit plotėsues gjuhėn amtare pėr gjithė fėmijėt dhe rinjt shqiptarė mėrgim. fundi, qeveritė tona kėtė e kanė edhe detyrim kombėtar para popullit pėrfaqėsojnė dhe para zgjedhėsve, prej cilėve i kanė marrė karrikat e pushtetit ekzekutiv!!!

ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna