Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
BASHKATDHETARĖT TANĖ NGA HALLI PĖR RREGULLIMIN E DOKUMENTACIONIT TĖ NEVOJSHĖM SHPESH JANĖ DETYRUAR TĖ KĖRKOJNĖ DOKUMENTE PERSONALE NGA ADMINISTRATA SERBIANE, NĖPĖR QYTETE TĖ NDRYSHME TĖ SERBISĖ DHE PASAPORTA NĖPĖR KONSULLATAT SERBIANE NĖ VENDET KU ATA NDODHEN NĖ MĖRGIM:

ĒFARĖ QYTETARIE DUHET TĖ KENĖ MĖRGIMTARĖT KOSOVARĖ ?!

Romė, 1 nėntor 2002 (QIKSH Albeuropa // RTK // ARBITALIA // Bota Sot – Engjėll Koliqi)

     Me pamundėsinė kthehen atdhe, ku ende problem i parė ėshtė shkalla shumė e lartė e papunėsisė, edhepse kanė kaluar afėr tre vjet e gjysmė nga pėrfundimi i luftės, ende mbi njė e treta e popullsisė Kosovės vazhdojnė jetėn e vėshtirė mėrgimtare, nėpėr vende ndryshme anembanė Europės, por edhe kontinentet tjera madje edhe tejatlantike.

     Pėrveē punėve rėnda, problemeve pėrditshmėrisė mėrgimtare dhe mallit madh pėr atdheun dhe dashurit atje, shpirtin mėrgimtar bashkatdhetarėve tanė po e rėndojnė shumė edhe hallet dhe problemet e rėnda natyrės administrative, duke filluar me pajisjen e tyre me dokumente personale. Janė shumtė bashkatdhetarėt tanė cilėt mungesi dokumenteve ndryshme personale, siē janė ēertifikatat nga amza e lindure, kurorėzuarve, vdekurve, bashkėsisė familiare dhe tjera dalin nga organet e anagrafisė ofiqare, po humbin shumė drejta vendet e punės dhe marrjen e shtesave familiare. Falė edhe injorancės apo qėllimeve jo mira burokracive vendeve ndryshme, janė shumtė bashkatdhetarėt tanė pėr pajisjen me dokumente personale ua mėsyejnė zyreve shėrbimeve konsullore serbiane vendet ku ata ndodhen, por edhe qytete ndryshme Serbisė, ku ndodhen amzat e ofiqarisė Kosovės marra nga pushtuesit gjatė luftės.

     mungesė ministrisė jashtme dhe doplomacisė Kosovės, institucionet ekzistuese dhe liderėt politikė duhet kėrkojnė me kėmbėngulje nga administratorėt ndėrkombėtarė lėvizin urgjentisht pėr zgjidhjen e kėtyre probleme, mund duken vogla, por janė aq mėdha saqė mund ndikojnė edhe zgjidhjen e statusit pėrfundimtar Kosovės, sepse Serbia din dalė para instancave ndėrkombėtare me lista konkrete banorėve Kosovė, janė shumtė, edhe pas luftės vazhdojnė pajisen me dokumente personale lėshuara nga administrata serbiane, duke pranuar kėshtu edhe qytetarinė serbiane. Hapi i parė duhet ndėrmerret kėtė drejtim ėshtė mundėsia e marrjes vizave pėr gjitha shtetet, Prishtinė dhe hapja e pėrfaqėsive Kosovės gjitha vendet europiane dhe gjėrė, ku jeton njė numėr i madh i mėrgimtarėve kosovarė. Nėse kjo pengohet me arsyetimin se nuk i ka Kosova institucionet diplomatike, atėherė si zgjidhje e menjėhershme dhe e pėrkohshme mund je hapja e zyrave administrative UNMIK-ut brėnda pėrfaqėsive OKB-sė shtete ndryshme, ose brėnbda pėrfaqėsive OSBE-sė apo IOM-it (Organizatės Ndėrkombėtare pėrMigracionet).

     Le veprohet sa nuk ėshtė bėrė shumė vonė - tėrheq vėrejtjen kryesia e Bashkimit Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe Itali - sepse do detyrohemi fillojmė protesta anembanė Europės, por edhe Prishtinė.

priru / torna