Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

U KREMTUA 50-VJETORI I THEMELIMIT DHE PUNA GJYSMĖSHEKULLORE E PROGRAMIT SHQIPTAR TĖ RADIO VATIKANIT:

NGA SELIA E SHENJTĖ KA JEHUAR DHE DO JEHOJĖ PANDALUR ZĖRI I ARSYES SĖ SHĖNDOSHĖ, ZĖRI I TĖ VĖRTETĖS, I LIRISĖ, I PAQES, I BASHKĖJETESĖS, I TOLERANCĖS, I DASHURISĖ NJERĖZORE…!!!

QIKSH Albeuropa nė Romė, 26 tetor 2001

Engjėll KOLIQI & Ermira HOXHA

Dje shpirti i Selisė sė shenjtė frymonte shqip e shqip gumėzhinte mbarė Qyteti i Shtetit tė Vatikanit. Si nė tetorin e njėsmėshekulli mė parė (1951), poashtu edhe sot jehona shqipe ka deri nė zemrėn e Romės Antike – deri nė katakombe, ku mbi 300 vjet fshiheshin e strehoheshin tė krishterėt, duke iu ikur torturave tė aparatit shtetor tė Perandorisė Romake, derisa Perandori dardan – Shėn Konstatini dha urdhėrin pėr lirinė e besimit tė lirė fetar dhe ushtrimin e ceremonive e riteve fetare, anekėnd Perandorisė.

Ishin mbi dyzet redaksitė e Radio Vatikanit (nė gjuhė tė ndryshme) qė bashkė kishin pėrgatitur koktejin freskues pėr kėtė kremte tė madhe shqiptare. Kėtė kremte madhėshtore, me pjesėmarrjen e tyre, e kishin nderuar personalitete tė larta tė Klerit Katolik Shqiptar: kryeipeshkėvi e metropoliti i Shkodrės e kryetar I konferencės Ipeshkėvore tė Shqipėrisė – Imzot Engjėll Masafra, kryeipeshkėvi i Tiranės e i Durrėsit – Imzot Rrok Mirdita, kryeipeshkėvi i Tivarit – Imzot Zef Gashi, administratori apostulik i Sapės – Imzot Dodė Gjergji dhe arkimandtriti i Abacisė sė Grottaferratės – At Emilian Fabrikatore. (arbėresh). Kremten shqiptare tė Jubileut tė Masdh e nderoi me pjesėmarrje edhe Eminenca e Tij, Kardinal Tuēi – organizatori i udhėtimeve ndėrkombėtare tė Atit tė Shenjt Gjon Palit tė Dytė. Mori pjesė edhe ambasadori shqiptar pranė Selisė sė Shenjtė – Z. Jul Bushati, por mbeti e pashpjegueshme mungesa e njė pėrfaqėsuesi tė ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė nė Romė. Nė kėtė kremte madhėshtore Mėrgata shqiptare nė Itali ishte e pėrfaqėsuar nga njė delegacion i Lidhjes Shqiptare nė Itali (Sokol Borshi – nėnkryetar, Engjėll Koliqi – sekretar dhe Aziz Duraj – anėtar i kryesisė) dhe nga pėrfaqėsues shoqatash shqiptare (Artistja e Merituar Drita Haxhiraj – Shoqėria Kulturore Artistike DEA, Ermira Hoxha – Shoqata e Gruas Shqiptare, Astrit Borshi – Shoqata VĖLLAZNIMI dhe Demush Xheladini – Shoqata NĖNA TEREZE me seli nė Lecco).

Kremtja Madhėshtore e 50-Vjetorit tė themelimit dhe tė punės sė Programit Shqiptar tė Radio Vatikanit filloi nė ora 11, me celebrimin e Meshės Solemne, tė udhėhequr nga Imzot Engjėll Masafra – kryetar i Konferencės Ipeshkėvore tė Shqipėrisė. Ishte e vogėl kapela e Radio Vatikanit pėr t’I pranuar tė gjithė pjesėmarrėsit, prandaj shumė prej tyre e ndoqėn meshėn nė korridor.

Nė ora 12, mysafirėt e ftuar ishin vendosur nė sallėn solemne "Marconi", tė Radio Vatikanit. Edhe aty nuk kishte vend pėr tė gjithė, kėshtuqė mysafirėt detyroheshin qė me ndėrrime tė pėrcillnin kremten edhe nga korridori. Drejtori pėrgjegjės i Programit shqiptar tė Radio Vatikanit – Dom David Gjugja, sapo e hapi kremten, ia dha fjalėn drejtorit tė programeve tė Radio Vatikanit – At Federico Lombardi SJ, i cili tha se ka njė pėrvojė tė gjatė bashkėpunimi me shqiptarėt, prandaj ndjehet krenar dhe me kėnaqėsi tė jashtėzakonshme ėshtė nė mesin e motrave dhe vėllezėrve tė Shenjtėreshės Nėna Tereze - Gonxhe Bojaxhiu, tė cilėn pėr veprat e saja tė pavdekshme dhe mrekullitė e jashtėzakonshme, e mbarė bota e thirri Nėnė! Si tė mos ndjehem krenar – tha Ai – me kėtė popull qė i dhuroi njerėzimit gruan e dytė qė mbarė bota e thirri Nėnė, dymijė vjet mbas Zonjės sė Bekuar – Virgjėres Mari?! Diktatura komuniste e ka stėrlodhur popullin shqiptar – tha At Lombardi, por ky popull dinjitoz ka mbijetuar dhe me ndihmėn e Zotit, do tė krijojė njė ardhmėri tė ndritshme e tė kėndshme. Zėri i sė vėrtetės dhe i dashurisė sė mirėfillt njerėzore, qė nga Selia e Shenjtė ka depėrtuar nė familjet shqiptare (jo vetėm tė krishtera), megjithė ndalesat dhe torturat e ushtruara nga aparati shtetėror i rregjimit komunist, ka shkrirė edhe akullnajat siberiane tė diktaturės sė kuqe, pėr t’i lėshuar vend njė demokracie tė vėrtetė pluraliste, me respektimin e tė drejtave dhe lirisė sė plotė tė njerėzve dhe njė zhvillimi tė mirėfillt e tė gjithanshėm tė shoqėrisė shqiptare.

Don David Gjugja ka mbarėshtruar nė mėnyrė kronologjike historikun e punės gjysmėshekullore tė Programit Shqiptar tė Radio Vatikanit, duke filluar me themeluesin – priftin patriot Dom Zef Shestani-n dhe me Motrėn Luēie, e cila ditė mė parė ka ndėrruar jetė, nė moshėn 82-vjeēare. Nuk guxojmė ta harrojmė kontributin e madh tė Prof Zef Palit, i cili ka pėrcjellur nga kjo radio mesazhe bashkimi e qėndrese e me vlera tė mėdha edukative. Kėtu kanė kontribuuar edhe Gjon Gjomarkaj, Franc Pali, Prof. Ana Luka (redaktore aktuale), Katarina Nushi (redaktore aktuale) dhe Klaudia Bumēi – bashkėpunėtore e jona e rregullt. Nė vitin 1990, ishte Prof. Engjėll Koliqi, qė ndėrroi fizionominė e emisioneve shqipe, duke i orientuar ato kryesisht kah ēėshtja kombėtare e kah hallet e popullit, me plot apele pėr demokratizimin e padhunshėm tė shoqėrisė mbarėshqiptare. Engjėlli ishte redaktori i parė qė filloi transmetimin e emisioneve nė gjuhėn letrare tė njėsuar (redaktorėt e deriatėhershėm transmetonin vetėm gegnisht). Kam pėrjetuar plot raste kur dėgjuesit, pa mė parė kurrė, mė kanė njohur nga zėri – siē thonė shumė nga ata – nga zėri qė nė shpirtin e tyre ka mbjellur tė vėrtetėn, besnikėrinė, dashurinė… Ai gjithashtu theksoi angazhimin e jashtėzakonshėm tė Redaksisė sė tij, gjatė luftės nė Kosovė, me ē’rast transmetohej programi i pėrditshėm njėorėsh "Speciale Ballklanike". Tash na ka mbetur tradicional ky emision, qė vazhdon tė transmetohet njė herė nė javė dhe trajton inkuadrimin e shqiptarėve nė familjen e madhe tė popujve tė Europės – nė Bashkimin Europian. Veē kanė filluar tė shihen frytet edhe me angazhimin e rrjetit tė korrespondentėve tanė, nė mbarė trojet shqiptare. Nga pėrvoja e mirė e bashkėpunimit shumėvjeēar me Radio Tiranėn, tash po p/rgatitemi pėr njė bashkėpunim konkret edhe me Radiotelevizionin e Kosovės – ka thėnė nė fund Dom Davidi.

Shumė interesant dhe tėrheqės ishte edhe fjalimi i Imzot Masafrės (ipeshkėvit arbėresh qė po drejton Konferencėn Ipeshkėvore tė Shqipėrisė). Ai tha se diktatura e kuqe dhe boshti internacionalist sllavokomunist, duke mashtruar Enver Hoxhėn me klikėn e tij pushtetore, kishte imponuar ateizmin nė Shqipėri, me qėllim tė shkatėrrimit tė shpirtit dhe tė ndėrgjegjes sė shqiptarėve, sepse mendonin se pastaj lehtė do tė realizonin asimilimin e popullit mė tė vjetėr tė Ballkanit, pėr t’i gllabėruar pastaj tė gjitha tokat e gadishullit. Mirėpo populli ynė nuk ishte "kafshatė e lehtė" siē mendonin ata, kėshtu qė megjithė torturat e papashme qė ka pėrjetuar, ka ruajtur traditat e shenjta kombėtare e fetare, besėn, bashkėjetesėn, tolerancėn, dashurinė – ka thėnė ipeshkėvi, i cili tha se deri para ca vitesh – si arbėresh – e ndiente vetin njė shqiptar i vogėl, kurse tash qė pati nderin dhe fatin tė shėrbejė nė Shqipėri, ndjehet shqiptar i vėrtetė. Radio Vatikani – tha Ai – do tė pėrcjellė zėrin e sė vėrtetės, tė mirėsisė e tė dashurisė gjithmonė, deri nė amshim.

Imzot Zef Gashi, pasi ka falėnderuar sidomos pėr punėn e jashtėzakonshme gjatė luftės nė Kosovė, ka uruar qė tash e tutje nga kjo redaksi tė pėrcillen mė shumė mesazhe kulturore e edukative. Shumė krenar ndjehej edhe arkimandriti arbėresh At Emiliani, i cili kėrkoi njė lidhje dhe njė bashkėpunim mė tė ngushtė dhe tė rregullte shqiptaro-arbėresh, sepse vetėm kėshtu bėhet i pavdekshėm shpirti i Arbėrit!

Artistja e Merituar - Drita Haxhiraj, tha se kėnaqėsinė qė ka ndjerė gjatė interpretimit tė rolit tė Shotė Galicės, nė dramėn "Epoka para gjyqit", e ka ndjerė, bile edhe mė t’fuqishme, kur nė valėt e Radio Vatikanit ka recituar poezitė e Gonxhe Bojaxhiut – Nėnės Tereze! Ndėrkaq kryesuesi i delegacionit tė Lidhjes Shqiptare nė Itali – Sokol Borshi, ka porositur qė sikur nė kėtė kremte madhėshtore e dinjitoze e sikur nė rihapjen e katedralės sė Shkodrės, kur bashkė katolikė e myslimanė ishin mbledhur ta nxjerrin jashtė dreqin e kuq, tė mos ndahemi kurrė, sepse pa marrė parasysh pėrkatėsinė fetare, rajonale apo politike-ideologjike, jemė tė njė gjaku!

Kokteji, ku kishte edhe specialitete shqiptare (byrek, bakllava, tullumba) vazhdoi edhe me recitime e kėndime. Gazetari i RTK-sė nė Itali e nė Vatikan – Engjėll Koliqi, bashkė me operatorėt nga BORSHI TV kanė xhiruar dhe komentuar kremten e madhe tė jubileut tė punės gjysmėshekullore tė Programit Shqiptar tė Radio Vatikanit, qė do tė transmetohet si kronikė e gjatė, apo si njė emision i posaēėm dokumentar.

Kėtė jubile tė madh e kanė pėrgėzuar shuymė personalitete tė jetės kishtare, shtetėrore e shoqėrore. Po e japim tė plotė telegramin, qė nė emėr tė Atit tė Shenjt Gjon Pali i Dytė, e ka dėrguar Sekretari i Shtetit tė Vatikanit – Kardinali Angelo Sodano. Nė telegram thuhet:

"Shteti i Qytetit tė Vatikanit!

T E L E G R A M

Me rastin e Pesėdhjetė-Vjetorit tė transmetimit tė Programit Shqiptar tė Radio Vatikanit, i Madhėrueshmi Papė dėshiron tė shpreh njė konsideratė tė gjallė, pėr shėrbimet e rėndėsishme, tė zhvilluara pėr shumė vite nė dobi tė popullit shqiptar, posaēėrisht ato dedikuar pėrkrahjes fetare tė katolikėve tė pėrsekutuar, si dhe rilindjes shpirtėrore tė Kishės Katolike nė Shqipėri (.) E pėrkujtoj me njė mirėnjohje tė posaēme programin e shkėlqyeshėm "Speciale Ballkanike" kushtuar shėrbimit tė tė dėbuarve nga Kosova, Shenjtėria e Tij ia uron njė marshim tė gėzueshėm dhe ecje tė pandalshme, duke ofruar vrull tė ripėrtėrirė, nė veprimtaritė gjeneroze tė kėtij emitenti tė pėrpiktė radiofonik e deri te ndėrhyrjet dhe pjesėmarrjen nė kremtimet pėrkujtimore, me ndihmė tė vazhdueshme. Nga Zemra Hyjnore ia nis secilit pjesėmarrės nė kremtim, njė bekim special apostulik.

KARDINALI ANGELO SODANO – SEKRETAR I SHTETIT"

priru / torna