Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 

KRYETARI I KOSOVĖS - DR IBRAHIM RUGOVA REALIZOI NJĖ VIZITĖ INTERESANTE DHE TĖ FRYTSHME NĖ ITALI:

 
AUTORITETET E PUSHTETIT TĖ RRETHIT NĖ TERNI E NDERUAN KRYETARIN RUGOVA ME ĒMIMIN "SHĖN VALENTINI NJĖ VIT I DASHURISĖ" DHE E SHPALLĖN QYTETAR NDERI I TERNIT
 
Dr Ibrahim Rugova u prit nga shumė personalitete tė jetės politiko-shoqėrorer italiane, qė nga Terni e deri nė Kėshillin e Ministrave nė Romė. Ai u takua edhe me kryeministrin Silvio Berlusconi
 
Romė, 14 shkurt 2003 (QIKSH Albeuropa - ENGJĖLL KOLIQI)
     Kryetari i Kosovės - Dr Ibrahim Rugova, me ftesė tė administratės sė pushtetit vendor tė Rrethit tė Terni-t dhe tė ipeshkėvit tė Ipeshkėvisė sė Terni-t Imzot Vincenzo Paglia, kėto ditė ka zhvilluar njė vizitė shumė interesante dhe tė frytshme, nė Romė dhe nė Terni (qendėr rrethi nė Krahinėn e Umbria-s, rreth 100 km nė veri tė Romės).
     Duke qenė se Shėn Valentini ėshtė patron i Ternit, kėshilli komunal i atjeshėm, ēdo vit mė 14 shkurt - nė ditėn e kėtij shenjti, nderon me ēmimin tashmė tradicional «Shėn Valentini - njė vit i dashurisė» personalitete botėrore, qė kanė kontribuuar me tė madhe pėr paqen dhe dashurinė ndėrnjerėzore dhe tė popujve pėrgjithėsisht. Me kėtė ēmim janė nderuar shumė personalitete, si: ish presidenti rus Michail Gorbaciov, shkrimtari i famshėm izraelian David Grossman, palestinezi Sari Nuseibeh e tė tjerė. Kėtė vit, pėr veprimtari shumė tė frytshme pėr paqe dhe dashuri ndėrnjerėzore dhe pėr mirėqenie tė popujve, Kėshilli ka vendosur qė Ēmimin "Shėn Valentini - njė vit dashuri 2003" t'i jepet kryetarit tė Kosovės Dr Ibrahim Rugova dhe drejtorit tė shkollės sė mbrojtjes franēeskane, nė tokėn e shenjtė, nė Betlehem - Ibrahim Faltas. Nė arsyetimin e Kėshillit, pėr laureatin e kėtij ēmimi - Dr Ibrahim Rugova ndėr tė tjera thuhet: "Dr Ibrahim Rugova, ka kontribuuar nė shembjen e komunizmit, duke themeluar nė Kosovė Lėvizjen e madhe demokratike dhe me mjete paqėsore e demokratike veē ia ka dalur qėllimit tė tij politik pėr pavarėsinė e Kosovės, qė nė fakt tashmė ėshtė realizuar dita-ditės pritet njohja ndėrkombėtare e njohjes sė shtetėsisė sė Kosovės, ku Ai ėshtė president pėr mė shumė se 10 vjet".
     Kryetari Rugova ėshtė takuar me shumė personalitete tė jetės politiko-shoqėrore tė Rrethit tė Ternit dhe tė Bashkisė. Ai bashkė me kryetarin e Bashkisė - Paolo Raffaelli, i cili e ka cilėsuar Rugovėn njė njeri i madh i paqes botėrore, dhe me ipeshkėvin e Ipeshkėvisė sė Ternit - Imzot Vincenzo Paglia ka takuar rininė vendore - studentė e nxėnės tė shkollave tė mesme tė Ternit, nė sallėn e kinemasė "Fiamma" dhe u ka folur atyre pėr zhvillimet historike dhe dhe jetėn aktuale nė Kosovė. Tė rinjt, shpesh e kanė ndėrprerė kryetarin Rugova me duartrokitje frenetike - nė shenjė admirimi tė veprės sė madhe tė tij dhe nė shenjė solidariteti me popullin e Kosovės. Pėr meritat e tij tė mėdha politike, paqėsore, humanitare e morale, si veprimtar i denjė i paqes dhe i solidaritetit njerėzor, Terni ka nderin qė Dr Ibrahim Rugova tė jetė qytetar nderi i kėtij vendi, u tha ndėr tė tjera nė arsyetimin e dhėnies sė qytetarisė sė nderit, nga kryetari i Bashkisė e qė u pėrcoll me duartrokitje frenetike nga tė pranishmit. Ipeshkėvi Imzot Vincenzo Paglia - ish drejtues i Bashkėsisė "Shėn Egjidio" tė Romės, ka theksuar se meritat mė tė mėdha pėr themelimin e shtetit tė ri tė Kosovės - tė pavarur e demokratik - i ka kryetari Rugova, i cili ka ditur gjithmonė tė vlerėsojė demokracinė dhe gjendjen shpirtėrore tė njerėzve, duke e dashur popullin e tij dhe njerėzimin mbarė, pa mohuar vlerat e tė tjerėve e duke mbjelņlur dashuri dhe solidaritet nė mes njerėzve dhe popujve, nė mes kulturave dhe religjioneve tė ndryshme. Duke u pėrgjigjur nė pyetjet e tė pranishmėve, lidhur me luftėn nė Kosovė, Rugova ndėr tė tjera ka thėnė: "Lufta ėshtė gjithmonė mjeti i fundit dhe mė ekstrem pėr zgjidhjen e problemeve, por kur ajo zhvilohet nė tė mirė tė paqes e jo tė shkatėrrimit, atėherė konsiderohet morale... Ne kosovarėt duhet falėnderuar Zotin pėr ndėrhyrjen e NATO-s, qė ka shėrbyer pėr tė shpėtuar njė popull dhe njė civilizim". "Edhe tash, mbarė bashkėsia ndėrkombėtare po punon vrullshėm pėr shmangien e luftės nė Irak, por nėse nuk gjendet tjetėr rrugėdalje pėr tė penguar dhe asgjėsuar armatimin qė rrezikon njerėzimin, atėherė lufta do tė jetė epashmangshme dhe e domosdoshme" - ka thėnė kryetari Rugova, duke u pėrgjigjur nė pyetjet rreth krizės sė Irakut.
     Nė fund, nė shenjė mirėnjohjeje dhe falėnderimi, kryetari Rugova i ka dhuruar klryebashkiakut tė Ternit dy gurė tė ēmueshėm nga Toka shumė e pasur dhe e vlefshme e Kosovės.
     Kryetari ynė ėshtė takuar edhe me personalitete tė jetės politiko-shoqėrore dhe tė institucioneve shtetėrore italiane. Ai ėshtė pritur edhe nga kryetari i Kėshillit tė Ministrave tė Italisė - Z. Silvio Berlusconi. Nė kėtė takim, qė ishte mė i rėndėsishmi i kėsaj vizite, ėshtė biseduar pėr zhvillimet aktuale politiko-shoqėrore dhe tė sigurisė nė Kosovė, duke i dhėnė njė hapsirė tė madhe dhe njė rėndėsi tė posaēme zhvillimit ekonomik tė vendit tonė. Kryeministri Berlusconi, duke u interesuar pėr rrjedhat e zhvillimit ekonomik ka shprehur haptas interesimin e Qeverisė sė Italisė nė kėtė drejtim, duke premtuar ndihma tė vazhdueshme. Kryetari Rugova i ka kėrkuar mikpritėsit qė tė sensibilizohet kjo ēėshtje dhe tė binden investitorėt italianė pėr tė investuar sa mė shumė nė Kosovė, ku gjejnė edhe garancitė ndėrkombėtare pėr mjetet e investuara dhepėr prodhimin atje.
     Dr Ibrahim Rugova, sot nė mesditė - bashkė edhe me Imzot Mark Sopin - administrator apostullik i Kosovės, kanė marrė pjesė nė Meshėn solemne kushtuar Shėn Valentinit, nė bazilikėn e kėtij shenjti nė Terni.
ENGJĖLL  KOLIQI

priru / torna