Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi

 

SHOQATA SHQIPTARE «NĖNA TEREZE» NĖ LECCO KREMTOI DITĖN E FLAMURIT ME MANIFESTIME KULTURORE-ARTISTIKE DHE SPORTIVE:

KREMTE MADHĖSHTORE MULTIETNIKE PĖR FLAMURIN TONĖ KOMBĖTAR

 

Lecco, 27 nėntor 2001 (QIKSH Albeuropa – ILIRJANA & ENGJĖLL KOLIQI)

            Tė dielėn e kaluar, Qyteti i Lecco-s nė luginėn e Liqenit tė Como-s – mes Alpeve jehonte shqip. I tėrė qyteti ishte nė kremte – nė shtėpi kulture dhe nė qendra sportive. Kremtohej Dita e Flamurit Tonė Kombėtar. Qė nga ora 8 e deri nė mesnatė – plot 16 orė – kremtuan qindėra mėrgimtarė shqiptarė, nga tė gjitha trojet tona etnike, bashkė edhe me shumė miq tė tjerė – italianė, kroatė, boshnjakė, marokienė dhe pjesėtarė tė disa kombeve afrikane – mėrgimtarė nė kėto vise. Prandaj, mer plot tė drejtė, nga pėrfaqėsues tė pushtetit lokalė dhe tė shoqatave humanitare e kulturore-sportive vendore, kremtja jonė u shpall KREMTE MADHĖSHTORE MULTIETNIKE PĖR FLAMURIN SHQIPTAR.

            Qė nga mėngjesi e deri nė mesnatė, udhėheqėsit e sekcioneve kulturore-artistike dhe sportive tė shoqatės dhe tė gjithė pjesėmarrėsit e manifestimeve, me dinjitet tė lartė i kanė pėrmbushur tė gjitha detyrat e marra nga kryetari i Shoqatės – Z. Pashk Ballabani, i cili tashmė ėshtė mė se i dėshmuar pėr organizimin e kremteve shqiptare dhe pėr ngritjen dhe mishėrimin e dinjitetit tė traditave tona kombėtare, edhe ndėr pjesėtarė tė kombeve tė tjera – mėrgimtarė dhe ndėr vendasit e kėtushėm. Nė ora 8.00 ka filluar turneu nė futboll tė vogėl dhe ėshtė zhvilluar deri nė ora 16.30, nė dy fusha sportive tė qytetit, qė administrata e pushtetit lokal i kishte liruar gratis pėr kremten tonė. Nga dhjetė ekipet, katėr nga tė cilėt ishin tė etnive tė tjera, mė tė mirėt u shpallėn, mė sa vijon: Vendi i parė – DJ JURA, vendi i dytė – FLAMURTARI, vendi i tretė – ALBEUROPA. Lojtari mė i mirė i turneut u shpall veterani Zef Ballabani, i cili edhepse mbi 40 vjeē, gjithnjė ėshtė nė mesin e tė rinjve – nė lojėrat sportive e nė veprimtaritė kulturore. Dinjiteti i kulturės sonė qė buron nga traditat e shenjta kombėtare u tregua edhe gjatė garave sportive, me brohoritjet dhe duartrokitjet e mėrgimtarėve tanė, edhe pėr lojėrat e mira tė ekipeve tė pjesėtarėve tė etnive e tė racave tė tjera.

            Sapo mbaroi turneu i futbollit, sportistėt dhe tifozėt e tyre shkuan nė sallėn e shtėpisė sė kulturės tė famullisė sė Pescate-s, ku famullitari – Dom Alessandro, dinjitetin dhe madhėshtinė e traditave tona kombėtare, si gjithėherė, edhe nė kėtė kremte e shpėrblei me mikpritjen, si ajo e jona, me buzagaz dhe me fjalėt e ngrohta pėrshėndetėse, duke e pėrsėritur pėr tė satėn herė: “Mirėsevini! Urime e pėrgėzime! Kėtu jeni si nė shtėpinė tuaj!”

            Edhe programi kulturo-artistik, i udhėhequr me profesionizėm tė plotė nga artisti vlonjat – Lusan Muhameti, ishte program multietnik, sepse pėrveē kėngėve, valleve e recitimeve tė bukura shqipe, u kėndua edhe italisht e anglisht. Si zakonisht nė kremtet tona kombėtare, dominuan kėngėt e recitimet me motive patriotike, kryesisht tė kushtuara luftėrave tona ēlirimtare dhe dėshmorėve tė kombit. Nė vallet klasike dhe nė vallet e kėnduara vallėzonin me dhjetėra persona – burra e gra, pleq e tė rinj, e edhe fėmijė – bashkė. Edhe mysafirėt (italianė e tė tjerė) here-herė futeshin nė valle dhe vallėzonin njėsoj sikur ne shqiptarėt. Kremten madhėshtore tė Shoqatės «Nėna Terze», me praninė e tyre e kanė madhėruar dhe nderuar edhe delegacione tė mėrgimtarėve tanė nga Rrethi i Bergamo-s.

            Jashtėzakonisht ishte i pėlqyer edhe kokteji freskues, ku me plot komplimente shijoheshin specialitetet tona (flia, pite tė disa llojeve dhe ėmbėlsira tipike shqiptare). Vullnetarėt e shoqatave humanitare tė IPSIA-s dhe tė ACLI-t tė rretheve tė Lecco-s dhe Varese-s, thanė se ndjejnė lumturi dhe krenari qė kanė pasur rastin tė shėrbejnė nė misionet humanitare nė Kosovė dhe kanė lidhur miqėsi me njė popull dinjitoz dhe me tradita tė shenjta, prandaj edhe sonte ndjehen shumė tė lumtur qė marrin pjesė nė kremtimin e Ditės sė Flamurit tė popullit mik shaiptar! Edhe pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal – tė departamenteve emigracionit, tė arsimit, tė kulturės dhe tė sportit u shprehėn shumė tė kėnaqur qė patėn nderin tė jenė tė pranishėm nė kėtė kremte kaq madhėshtore dhe thanė se ndjehen tė lumtur qė nė rrethin e tyre kanė mėrgimtarė shumė tė vyeshėm, tė cilėt punojnė e jetojnė me nder dhe dijnė tė bashkėpunojnė me rrethin dhe me bashkėsitė e tjera tė mėrgimtarėve. Ata premtuan se sė shpejti do tė financojnė mėsimin plotėsues tė gjuhės amtare pėr qindėra nxėnės shqiptarė qė ndjekin mėsimet nė shkollat vendore.

 

priru / torna