Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
EDHE NJĖ NISMĖ E MIRĖ NĖ FABRIANO TĖ ANKONĖS:
 
SHOQATA «UNITETI» PĖR BASHKIM TĖ TĖ GJITHĖ SUBJEKTEVE ARBĖRORE DHE KOORDINIM TĖ VEPRIMTARIVE
 
"Aty ku mblidhen shqiptarėt pėr t'u marrė vesh pėr veprimtari tė pėrbashkėta nė tė mirė tė atdheut dhe tė popullit tonė, nuk mund tė mungoj" tha kryetari i Lidhjes Shqiptare nė Botė - Z. Simon Kuzhnini, i cili kishte ardhur pėr ta pėrshėndetur nismėn mė tė re tė Shoqatės «UNITETI»
 
Romė, 7 maj 2002
QIKSH Albeuropa, Bota Sot, Arbitalia.net, Trepēa.net
ANILA GRORI & ENGJĖLL KOLIQI
     Nė Fabriano tė Ankonės, atje ku shqiptarėt flaasin e veprojnė legalisht, me vulėn e Shoqatės Atdhetare «UNITETI», qė - nga viti 1994 e deri mė sot ka vulosur shumė nisma dhe shumė veprimtari konkrete nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare - kėto ditė doli edhe njė nismė e re, bashkė me kushtrimin pėr bashkimin e tė gjithė subjekteve shqiptare nė Itali e kudo qė frymon fara arbėrore.
     Z. Hajredin Kaza - kryetar i Shoqatės Atdhetare «UNITETI» Znj. Lulėzime Kapxhiu - nėnkryetare dhe Z. Xhafer Berisha - koordinator i kėsaj shoqate, pas pėrgatitjeve disamujore, kishin caktuar tė shtunėn e 4 majit si ditė tė mbajtjes sė tryezės sė rrumbullakėt pėr bashkėrenditjen dhe koordinimin e tė gjitha veprimtarive tė subjekteve arbėrore nė Itali, respektivisht pėr bashkimin e mirėfilltė tė kėtyre subjekteve, me moton BASHKIMI BĖN FUQINĖ.
     Nė pėrkrahje tė kėsaj nisme, pėr tė dhėnė kontributin e tyre konkret, nė Fabriano kishin ardhur kryetarė dhe pėrfaqėsues tė mbi dhjetė shoqatave shqiptare, nga Triesta, Treviso, Lecco, Roma, Perugia, Foligno, Ancona, nga Udine dhe nga vende tė tjera tė Italisė. Ftesės, me mirėkuptim i ishte pėrgjigjur edhe Z. Simon Kuzhnini - kryetar i Lidhjes Shqiptare nė Botė, i shoqėruar nga anėtarėt e Kėshillit Kombėtar tė LSHB-sė - Znj. Vitore Stefa Leka dhe Z. Engjėll Koliqi.
     Megjithė pėrgatitjet solide dhe profesionale tė tryezės sė rrumbullakėt pėr bashkimin e subjekteve arbėrore dhe bashkėrenditjen e koordinuar tė veprimtarive tė tyre, mungoi finalizimi i paraparė, sepse nuk ishin tė pranishėm kryetarėt dhe pėrfaqėsuesit e tė gjitha shoqatave shqiptare (mbi 50 sish), edhepse shumica e kishin konfermuar pjesėmarrjen. Nė kėtė kontekst, sidomos janė kritikuar zotėrinjt Hamza Kazazi e Adnan Kopliku - bashkėkryetarė tė Bashkimit tė Shoqatave Shqiptare dhe Italo-Shqiptare nė Itali, qė moti kohė nuk po funksionon dhe Z. Xhafer Berisha - kryetar aktual i Lidhjes Shqiptare nė Botė pėr Italinė, sepse megjithė paralajmėrimet pėr pjesėmarrje, qė tė tre munguan pa kurrėfarė arsyetimi e pa shpjegime.
     Tryeza e rrumbullakėt u hap me nderimin e tė gjithė dėshmorėve tė kombit, tė rėnė nė elterin e atdheut nė luftėrat pėr lirinė e tė gjithė shqiptarėve dhe me tingujt e muzikės shqiptare, me motive patriotike. Pas fjalės sė hapjes tė kryetarit - Hajredin Kaza, pasuan pėrshėndetjet reciproke, nga tė cilat po veēojmė pėrshėndetjen e kryetarit tė Lidhjes Shqiptare nė Botė - Z. Simon Kuzhnini, i cili pasi falėnderoi organizatorėt e tryezės sė rrumbullakėt dhe nismėn e Shoqatės «UNITETI», tha se nuk mund assesi tė mungojė aty ku shqiptarėt merren vesh pėr bashkėrenditjen e veprimtarive tė tyre nė shėrbim tė atdheut dhe tė kombit. Kryetari Kuzhnini ka garantuar pėrkrahjen pa rezerva tė Lidhjes Shqiptare nė Botė, pėr tė gjitha veprimtaritė e frytshme kombėtare e atdhetare tė tė gjitha subjekteve arbėrore - nė atdhe e nė mėrgim.
     Me interesim tė madh ėshtė ndjekur Znj. Luljeta Berisha - juriste, e cila ka lexuar projektaktet normative tė bashkimit tė subjekteve shqiptare nė Itali, tė pėrgatitura profesionalisht. Nė mes tė diskutimeve, si freski, herė-herė organizatorėt lėshonin muzikė kombėtare me motive patriotike dhe poetėt pjesėmarrės - Vitore Stefa Leka, Engjėll Koliqi, Mardena Kelmendi, Nehat Marku e Xhafer Berisha - lexonin poezitė e tyre me motive patriotike dhe ato kushtuar dėshmorėve tė kombit. Ishin emocionuese edhe rrėfimet nga ditėt e para tė mbarėvajtjes sė mėsimeve plotėsuese nė gjuhėn shqipe nė Shkollėn Shqipe «ADEM JASHARI», e hapur ditė mė parė nė Fabriano, si fryt i veprimtariven tė palodhshme tė Shoqatės «UNITETI». Shumė stimuluese ishin ndėrhyrjet e Znj. Vitore Stefa Leka, e shpallur Nėnė Tereza e Triestės dhe Z. Luan Borshi - kryetar i Shoqatės «VĖLLAZNIA» nga Roma, tė cilėt edhepse tė moshuar nuk mungojnė aty ku mblidhen shqiptarėt.
     Kėtė tryezė tė rrumbullakėt e kanė pėrshėndetur me telegrame e letra: Grupi i intelektualėve shqiptarė nga Roma, artisti nobelist nga Triesta - Z. Masrur Imani, anėtarėt e Kėshillit Kombėtar tė Lidhjes Shqiptare nė Botė - zotėrinjt Kolec Traboini e Agim Bacelli, nga SHBA-tė e tė tjerė. Pėrmes telefonit, tryezėn e rrumbullakėt e kanė pėrshėndetur vėllezėrit Naim e Sami Flamuri - nga Australia dhe gazetari e veprimtari ynė i shquar nga Nju Jorku - Z. Beqir Sina.
     Si pėrfundim, nė kėtė tryezė ėshtė zgjedhur Kėshilli Nismėtar pėr organizimin e njė kuvendi mbarėshqiptar, pėr riorganizimin e Mėrgatės Shqiptare nė Itali, nė njė koordinim tė tė gjitha subjekteve arbėrore, brėnda 40 ditėsh. Nė kėtė kėshill nismėtar janė zgjedhur: Sokol Borshi, Ylli Jasa, Hajredin Kaza, Mardena Kelmendi, Jahir Zendeli, Nehat Marku e Abdulla Bufi.
     Shoqata «UNITETI» ka shtruar njė drekė pėr tė gjithė pjesėmarrėsit dhe mysafirėt e tryezės sė rrumbullakėt. Nė orėt e mbrėmjes, shumė nga pjesėmarrėsit dhe mysafirėt e tryezės sė rrumbullakėt, bashkė me organizatorėt e takimit ishin mysafirė nė Klubin «BESA SHQIPTARE» nė Fabriano, ku pėrveē njė kokteji freskues, janė nderuar edhe me muzikė burimore shqiptare, nga rrapsodi i mirėnjohur Gėzim Kodraliu.

priru / torna