Mirė se erdhe...Benvenuto...
ARBITALIA 
Shtėpia e Arbėreshėve tė Italisė
La Casa degli Albanesi d' Italia  
 
Le news di Engjell Koliqi
 
NGA VEPRIMTARIA E SHOQATAVE SHQIPTARE NĖ ITALI:

 

SHOQATA «USKANA» ME SELI NĖ TOR LUPARA  TĖ ROMĖS – QENDĖR KOORDINUESE E SHUMĖ VEPRIMTARIVE ATDHETARE, KULTURORE E HUMANITARE TĖ MĖRGIMTARĖVE SHQIPTARĖ

 

Nė qendėr tė tė gjitha veprimtarive – gjithėherė i gatshėm – kryetari i Shoqatės, Z. Husko Seferi

 

Romė, 7 janar 2002 (QIKSH Albeuropa – BOTA SOT – Arbitalia.net – ENGJĖLL KOLIQI & ANILA GRORI)

     Mėrgata shqiptare nė Itali filloi tė organizohet qė nga viti 1992, sepse qė nga viti 1990 kėtu erdhėn grupet e mėdha tė mėrgimtarėve nga tė gjitha trojet tona etnike. Nė Tor Lupara tė Romės ishin sistemuar disa qindėra shqiptarė (kėrēovarė, vlonjatė, tiranas, drenicakė, llapjanė, gostivarasė, tetovarė, shkupjanė…). Deri nė vitin 1994 ata takoheshin nėpėr klubet italiane, ose trotuareve e shesheve tė qytetit. Pastaj u hap Klubi «Flamurtari», ku shqiptarėt tuboheshin – dėfreheshin, freskoheshin me ndoj pije, mbanin mbledhje pėr ēėshtje tė ndryshme (kombėtare, kulturore e humanitare) dhe i prisnin pėrfaqėsuesit e partive politike dhe tė organizatave joqeveritare, qė vinin pėr t’i vizituar mėrgimtarėt tanė.

     Ishte fillimi i vitit 1998. Nė Kosovė filloi kryengritja e armatosur, pėr t’u ēliruar nga pushtuesit mizorė serbosllavė, e udhėhequr nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Si gjithėkund nė botė, poashtu edhe kėtu tė gjithė mėrgimtarėt shqiptarė u organizuan nė forma tė ndryshme, nė gatishmėri tė plotė pėr tė dhėnė kontributin e tyre - material, moral e fizik – sipas zhvillimeve luftarake dhe nevojave tė popullsisė civile nė Kosovė.

     Nė qendėr tė tė gjitha veprimtarive – gjithmonė i gatshėm dhe i palodhshėm ishte Z. Husko Seferi – kėrēovari i urtė, i cili pėr shkak tė veprimtarive patriotike ishte i detyruar t’i lėrė studimet pa mbaruar (edhepse ishte absolvent) nė Fakultetin Xehtaro-Metalurgjik tė Mitrovicės dhe “me kokėn nė duar” tė marrė udhėn e hidhur tė mėrgimit. Kudo qė mblidheshin ndihmat materiale e financiare pėr UĒK-nė dhe pėr popullsinė civile nė Kosovė, duhet tė ishte patjetėr Husko, sepse prania e tij ishte gjithmonė garancė pėr realizimin e akcioneve me sukses tė plotė. Ai ishte gjithnjė edhe nė selekcionimin dhe pėrcjelljen e vullnetarėve pėr nė radhėt e UĒK-sė.

     Meqė autoritetet italiane kėrkonin qė gjithėēka tė bėhej brėnda normale ligjore, nė fillim tė vitit 1999, Z. Seferi mblodhi bashkėveprimtarėt e zonės, formuan Kėshillin nismėtar dhe e themeluan  Shoqatėn Shqiptare, tė cilėn e pagėzuan me emrin e vjetėr tė Kėrēovės - «USKANA». Shoqata u regjistrua nė organet vendere, mė 21 prill 1999 dhe tejkaloi kėshtu pengesat e autoriteteve italiane. Shumė nga anėtarėt e kėsaj shoqate, qė ishin mėrgimtarė shqiptarė tė tė gjitha trojeve etnike shkuan vullnetarė dhe u radhitėn nė radhėt e njėsiteve ēlirimtare tė UĒK-sė. Tė gjitha veprimtaritė koordinoheshin me shoqatėn simotėr «ATDHEU» dhe me shoqatat tjera tė rrethit tė Romės, si dhe me Bashkimin e Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe nė Itali.

     Me tė mbaruar lufta nė Kosovė, veprimtaritė e Shoqatės «USKANA» nuk pushuan, por vetėm sa rriteshin gjithnjė e mė shumė – duke dėrguar ndihma materiale dhe duke organizuar veprimtari kulturore me mėrgimtarėt. Kryesia e kėsaj shoqate, gjithnjė nėn udhėheqjen e Z. Husko Seferi, ishin gjithnjė aty ku ishin hallet e bashkatdhetarėve. Ata kanė bėrė shumė ndėrhyrje pranė organeve tė pushtetit vendor, pėr rregullimin e mėrgimtarėve tanė me dokumente, pėr punėsimin e tyre dhe pėr sistemimin e tyre nėpėr banesa etj.

     Me tė shpėrthyer lufta nė IRJ tė Maqedonisė, Z. Husko u zgjodh nė Kryesinė e Fondit «LIRIA KOMBĖTARE». Llogaritė komparative kanė treguar se anėtarėt e kėsaj shoqate kanė dhėnė maksimumin e tyre pėr Ushtrinė Ēlirimtare Kombėtare, duke mos kursyer as kafshatėn e bukės tė fėmijėve tė tyre. Pėrveē veprimtarive shumė tė frytshme qė u pėrmendėn mė lartė, kjo shoqatė dallohet me veprimtarinė mė ndritur – afrimin e njerėzve dhe bashkimin shpirtėror, duke mbyllur kėshtu tė gjitha labirintet e pėrēarjeve nė mes shqiptarėve.

     Veprimtaritė aktuale tė shoqatės «USKANA» - thotė kryetari Seferi – po pėrqėndrohen nė organizimin e jetės kulturore tė mėrgimtarėve dhe po kėrkohen mundėsitė reale tė hapjes sė paraleleve shqipe nė shkollat vendore, ku numri i fėmijėve tė mėrgimtarėve tanė ėshtė i mjaftueshėm pėr hapjen e paraleleve tė tilla. Gjithashtu po punohet – nė koordinim edhe me shoqatat tjera dhe me Lidhjen Shqiptare nė Itali – nė pėrgatitjen psiqike dhe professionale tė bashkatdhetarėve tė cilėt dėshirojnė tė kthehen nė Atdhe dhe tė hapin atje ndėrmarrje tė vogla punuese, me ēka do t’i shėrbenin familjes, popullit dhe atdheut.

priru / torna